Zastanawiasz się, jak działa konto oszczędnościowe i czy warto go otwierać? W tym artykule wyjaśniamy zasady działania takiego rachunku, wskazujemy jego wady i zalety oraz podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, wybierając konto oszczędnościowe.  

Co to jest i jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe pozwala jego posiadaczowi na zarabianie, dzięki oprocentowaniu środków pieniężnych, zdeponowanych na tym rachunku.

Ten rodzaj produktu ma pewne cechy lokaty bankowej – z tą jednak różnicą, że kwota na nim znajdującą się, może być w każdym momencie powiększona lub pomniejszona o konkretną sumę.

iwermektyna krem bez recepty

Z kolei lokata zamraża środki na ustalony okres czasu i w trakcie jego trwania pieniądze są w zasadzie nie do ruszenia (z niewielkimi wyjątkami).

Natomiast różnica pomiędzy kontem oszczędnościowym a zwykłym rachunkiem osobistym jest taka, że nawet najmniejsza kwota zgromadzona na tym pierwszym koncie wypracowuje dla jego posiadacza jakiś zysk.

Natomiast zwykły ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) służy jedynie do przechowywania pieniędzy.

Konto oszczędnościowe – zalety i wady

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zakładać konto oszczędnościowe. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim zaletom i wadom takiego rozwiązania.

Z jakich zalet konta oszczędnościowego może cieszyć się jego posiadacz?

  • Możliwość zarabiania „za nic”. Zyski czerpiemy po prostu od wpłaconych na konto pieniędzy, które podlegają oprocentowaniu.
  • Swobodny dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Gotówkę możemy – bez konsekwencji – wypłacać z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie.
  • Możliwość dodatkowych depozytów. W sytuacji kiedy chcemy powiększyć sumę środków na koncie oszczędnościowym, możemy bez problemów wykonać taką operację.

Rachunek oszczędnościowy ma także pewne wady, jakie?

  • W ostatnich latach wysokość oprocentowania kont oszczędnościowych systematycznie idzie w dół.
  • Niektóre banki wymagają posiadania np. konta osobistego, które może generować koszty za jego prowadzenie.
  • Płatne operacje na koncie – zwykle jeden przelew i jedna wypłata w miesiącu są darmowe. Jednak każda następna operacja tego typu wiąże się najczęściej z dodatkowymi prowizjami.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe są jedną z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych usług oferowanych przez banki. Jednak zanim zdecydujesz się na założenie takowego, musisz zadać sobie wcześniej kilka kluczowych pytań.

Tak, aby zmaksymalizować swoje korzyści i wykorzystać wszystkie funkcjonalności takiego produktu.

  1. Czy założenie konta oszczędnościowego jest opłacalne?  

Każdy rachunek oszczędnościowy charakteryzuje się innymi parametrami. I o tym, czy założenie takiego, czy innego będzie opłacalne – musi zdecydować sam zakładający.

Jeżeli dysponujesz jakąś nadwyżką środków, które po prosu „leżą” na zwykłym koncie, na pewno warto rozważyć otwarcie konta oszczędnościowego.

Natomiast jeżeli nie masz wystarczająco dużo wolnego kapitału i wiesz, że musiałbyś często korzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym – jego założenie będzie raczej mijać się z celem.

  2. Czy bank wymaga posiadania na koncie oszczędnościowym minimalnego salda?  

To często lekceważona kwestia. Ale w momencie, w którym np. będziesz potrzebować całej gotówki zgromadzonej na rachunku oszczędnościowym i zdecydujesz się ją wypłacić – saldo Twojego konta będzie wynosić zero.

I jeżeli regulamin banku dopuszcza taką możliwość – nie ma problemu. Jednak niektóre konta oszczędnościowe wymagają, aby na rachunku posiadać zawsze jakąś minimalną kwotę – w przeciwnym razie bank naliczy dodatkowe opłaty.

  3. Ile wynosi oprocentowanie konta oszczędnościowego?  

Kluczową sprawą w tego typu produktach jest oczywiście oprocentowanie. Im większe – tym lepiej. Im częstsza kapitalizacja odsetek – tym lepiej.

Uwagę należy zwrócić także na dodatkowe warunki. Banki często stosują wyższe oprocentowanie dla określonego progu salda, po przekroczeniu którego oprocentowanie środków jest niższe.

Podobna zasada dotyczy najczęściej także promocyjnego oprocentowania, które będzie obowiązywać przez pewien okres czasu, po upływie którego oprocentowanie wróci do standardowego.

  4. Czy bank oferuje dodatkowe korzyści dla posiadaczy konta oszczędnościowego?  

Część instytucji oferuje dodatkowe korzyści dla osób, które mają już relacje z bankiem. Jedną z nich są np. kredyty na preferencyjnych warunkach.

Jeżeli planujesz wzięcie pożyczki, sprawdź, czy założenie konta oszczędnościowego nie pozwoli Ci na skorzystanie z takiego przywileju.

  5. Czy otrzymam kartę do konta oszczędnościowego?  

Banki bardzo rzadko udostępniają karty do rachunków oszczędnościowych. Wynika to oczywiście z przeznaczenia takiego konta, które – jak sama nazwa wskazuje – służy do akumulowania kapitału. 

Do bieżącego korzystania ze swoich środków służy zwykły ROR i to do niego otrzymasz „plastik”.

  6. Co jeszcze może oferować dobry rachunek oszczędnościowy?  

Dostęp do konta oszczędnościowego powinien być możliwy zarówno poprzez internetowy serwis transakcyjny jak i aplikację mobilną. Spora ilość oddziałów banku również powinna mieć znaczenie.

Ciekawym bonusem mogą być również okresowe promocje – np. za depozyt określonej sumy środków lub przekroczenie na rachunku pewnego progu salda.

Sprawdź również, jak i gdzie założyć konto oszczędnościowe dla dziecka.

Oceń
[Głosów: 0 Średnio: 0]