Widząc kilkunastoosobowe kolejki w placówkach banków, wiele osób odpuściło sobie planowaną wpłatę w trosce o swój czas. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą sprytne urządzenia, jakimi są wpłatomaty.

Zdeponowane środki mogą znaleźć się na rachunku już w ciągu kilku chwil po zrealizowaniu operacji, jeżeli skorzystamy z urządzenia należącego do sieci naszego banku.

Środki można wpłacać o każdej porze dnia i nocy. Natomiast sam proces wpłaty przebiega szybko i nie wymaga wypełniania żadnych druczków czy dokumentów.

Czym jest wpłatomat?

Jak sama nazwa wskazuje, wpłatomat jest urządzeniem służącym do wpłacania pieniędzy na konto. Kilka lat wcześniej stanowiły one oddzielne urządzenia od wpłatomatów pomimo tego, że z wyglądu ciężko było je odróżnić.

Konieczne było bliskie zapoznanie się z oznaczeniem maszyny w celu odróżnienia bankomatu od wpłatomatu.

Aktualnie samodzielnych wpłatomatów jest już coraz mniej i zostają one sukcesywnie zastępowane maszynami wielofunkcyjnymi, dzięki którym wpłacimy i wypłacimy gotówkę.

Według danych NBP, takich podwójnych urządzeń jest już ponad połowa. Zazwyczaj zlokalizowane są w punktach często uczęszczanych, takich jak banki, centra handlowe czy ciągi komunikacyjne.

Aby zrealizować wpłatę gotówki należy zaopatrzyć się w złotówki, ponieważ operacje przeprowadzane są tylko w PLN.

Wyjątkiem są niektóre wpłatomaty należące do sieci Citi Handlowy S.A., które przyjmują również EUR i USD. Z takiego rozwiązania mogą jednak korzystać tylko klienci wspomnianego banku.

Jak wspomniano wcześniej, bankomat i wpłatomat to zazwyczaj to samo urządzenie, które posiada dwie różne funkcjonalności.

Jeśli obsługa bankomatu jest dla nas prosta i intuicyjna, posługiwanie się wpłatomatem także nie będzie problemem – https://przyjaznebanki.pl/jak-wyplacic-pieniadze-z-bankomatu/

Skąd jednak wiadomo, że urządzenie, z którego korzystamy posiada funkcję wpłaty i wypłaty gotówki? Po wsunięciu karty do szczeliny urządzenia (a czasem nawet wcześniej) wyświetlą się dwie opcje zlokalizowane po dwóch stronach:

 • wpłata gotówki
 • wypłata gotówki.

W tym przypadku należy zdecydować się na zamierzoną opcję. W niektórych urządzeniach dostępna jest również funkcja ”Wpłać gotówkę bez karty” dla użytkowników BLIKA.

Jak działa wpłatomat?

Urządzenie, jakim jest wpłatomat daje klientom możliwość wpłacenia gotówki na własny rachunek bankowy. Oznacza to, że w ten sposób nie zasilimy konta osoby znajomej czy kogoś z rodziny.

Aby móc skorzystać z wpłatomatu należy posiadać kartę płatniczą, którą wykorzystujemy do płacenia oraz wypłacania gotówki w bankomatach.

Innym sposobem jest skorzystanie z wpłaty środków BLIKIEM. Konieczne jest jednak posiadanie smartfona z mobilną aplikacją banku i aktywną usługą BLIK.

Koszt wpłaty we wpłatomacie

Korzystanie z wpłatomatów należących do sieci własnej banku nic nie kosztuje, a środki trafiają na rachunek od razu.

W przypadku niektórych instytucji bankowych pobierana jest prowizja związana z korzystaniem z maszyn należących do obcych sieci.

Wpłata gotówkowa w urządzeniu obcego banku

Operatorami wpłatomatów są nie tylko banki, ale także sieci niezależne. Chodzi tu konkretnie o Euronet i Planet Cash należąca do spółki ITCARD S.A.

Klienci banków, które są operatorami danych wpłatomatów bez większego problemu z nich skorzystają, a pieniądze zostaną przekazane na rachunek w szybkim tempie.

Sieć wpłatomatów Planet Cash i Eurocash obejmuje obecnie ponad 6500 maszyn.

Wpłatomaty Euronet i Planet Cash

Z urządzeń należących do sieci Euronet skorzystają obecnie klienci banków:

 • Alior Bank S.A.;
 • Millennium Bank S.A.;
 • Bank Pocztowy S.A.;
 • Citi Handlowy S.A.;
 • mBank S.A.;
 • Nest Bank S.A.;
 • Plus Bank S.A.;
 • BNP Paribas S.A.;
 • VeloBank S.A.
Zdeponowane środki trafiają na rachunek w jednym z dwóch trybów:
 • standardowym (maks. W kolejnym dniu roboczym);
 • ekspresowym (do 30 min.).

Klienci innych banków niż wymienione wyżej także mogą cieszyć się korzystaniem z wpłat we wpłatomatach Euronet, jednak w pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji w systemie Euronet System Online.

Proces rejestracji pozwala na przypisanie do siebie nawet 7 numerów kont do wpłat. Rejestracja przebiega dwuetapowo.

W pierwszym etapie należy uzupełnić formularz rejestracji zamieszczony na stronie https://mojwplatomat.pl/ i zrealizować przelew weryfikacyjny o wartości 1 zł.

Przed zrealizowaniem pierwszej wpłaty trzeba koniecznie pamiętać o przypisaniu karty płatniczej do konta w jednym z urządzeń należących do sieci Euronet.

W tym celu po włożeniu karty do maszyny należy wpisać dane otrzymane w pierwszym kroku. Sam proces wpłacania gotówki jest już bardzo prosty i intuicyjny.

Po włożeniu karty do maszyny Euronet i wpisaniu ID wpłacającego należy wybrać określone konto i tryb wpłaty oraz włożyć gotówkę do podajnika. Po zrealizowaniu operacji otrzymamy potwierdzenie wpłaty.

W urządzeniu pobierana jest prowizja w ramach Euronet System Online, która wynosi:
 • 0,4% dla wpłaty standardowej;
 • 0,4% + 5 zł dla wpłaty ekspresowej.

Z kolei maszyny Planet Cash są udostępnione dla klientów:

 • Alior Bank S.A.;
 • ING Bank Śląski S.A.;
 • mBank S.A.;
 • BNP Paribas S.A.;
 • Millennium Bank S.A.;
 • VeloBank S.A.;
 • Credit Agricole S.A.;
 • Bank Pocztowy S.A.;
 • BPS S.A. i banków spółdzielczych Grupy BPS;
 • fintechu ZEN.

Wpłacanie gotówki – ogólne informacje

Niezależnie od tego z jakiego urządzenia korzystamy, proces wpłaty przebiega bardzo podobnie, jeśli nie identycznie. Różnice mogą pojawiać się jedynie w kolejności wykonywanych czynności.

Czasem pierwszym krokiem jest umieszczenie karty w urządzeniu, a czasem wybór realizowanej operacji. Wpłatomat z pewnością zapyta również o to, czy potrzebujemy potwierdzenia wpłaty.

Niektóre maszyny proszą o wybranie odpowiedzi na samym początku, inne pod koniec transakcji. Warto wiedzieć, że pieniądze we wpłatomacie należy umieścić w tej samej szczelinie, z której wydawane są przez bankomat.

Banknoty muszą być proste i w dobrym stanie, nie można zgiąć ich na pół ani spiąć np. spinaczem czy gumką.

Co ciekawe, nie trzeba jednak sortować ich według nominałów ani układać w jedną stronę (np. wizerunkiem króla do góry).

Po umieszczeniu gotówki w urządzeniu zdeponowana kwota zostanie automatycznie przeliczona, a na ekranie wyświetli się wpłacana suma do akceptacji.

Jeżeli wartość się nie zgadza, całą operację należy anulować i odebrać wpłacane pieniądze.

Zazwyczaj limit wpłaty nie jest ustalany, jednak każde urządzenie jednorazowo przyjmuje tylko określoną liczbę banknotów (50, 150 czasem 200 sztuk).

Takie ograniczenia ustalane są nie tylko przez dostawcę maszyny, ale zależą również od jej modelu.

Tradycyjne modele wpłatomatów pozwalają na wpłacanie jedynie banknotów. Jedynym wyjątkiem są zlokalizowane w placówkach NBP samoobsługowe maszyny służące do wymiany monet.

Aby wymienić w nich monety należy wsypać je do podajnika (mogą być wymieszane) i wybrać opcję, dzięki której zostaną one przekazane na rachunek za pomocą kodu BLIK.

Po potwierdzeniu transakcji pieniądze trafią na nasze konto prowadzone w jednym z banków:

 • Bank Pekao S.A.;
 • Credit Agricole S.A.;
 • ING Bank Śląski S.A.;
 • Nest Bank S.A.;
 • Velo Bank S.A.

W przypadku klientów pozostałych banków wydrukowane zostanie potwierdzenie wpłaty, które należy okazać w kasie oddziału NBP, by otrzymać gotówkę albo w bilonie o wyższym nominale, albo w postaci banknotów.

Warto jednak mieć na uwadze, że urządzenia zlokalizowane w placówkach NBP są specyficzne i przy ich pomocy nie wpłacimy na konto banknotów.

Jest to jednak bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które posiadają w domu skarbonkę z drobnymi.

Z urządzeń zlokalizowanych w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego można korzystać w godzinach pracy placówek (dni powszednie od 8:00 do 14:00).

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu kartą

KROK 1 – przygotowanie karty oraz gotówki

Zanim skorzystasz z wpłatomatu, powinieneś dokładnie policzyć, ile wynosi wpłacana przez Ciebie kwota.

Należy odliczyć zarówno sumę wpłaty, jak i ilość banknotów – ponieważ wpłatomaty mają najczęściej limit liczby przyjmowanych banknotów (np. Euronet 50-150 podczas jednorazowej transakcji).

Dobrą praktyką jest również wcześniejsze wyjęcie karty, tak żeby potem nerwowo nie szukać jej pośród innych „plastików” w portfelu.

UWAGA! Wpłatomaty nie przyjmują bilonu, a banknoty muszą być w dobrym stanie (tj. nie mogą być uszkodzone, pozwijane lub spięte).

KROK 2 – włożenie karty do wpłatomatu

Autoryzacji wpłaty dokonasz za pomocą karty płatniczej. Aby to zrobić, włóż kartę i podaj PIN, co pozwoli systemowi na rozpoznanie numeru konta, do którego karta jest przypisana.

Może się zdarzyć tak, że urządzenie z którego będziesz korzystać, będzie pełnić funkcję zarówno wpłatomatu, jak i bankomatu. Wówczas trzeba będzie wybrać odpowiednią opcję.

KROK 3 – włożenie pieniędzy do wpłatomatu

Po poprawnej identyfikacji Twoich danych, wpłatomat poprosi Cię o włożenie pieniędzy do specjalnego okienka.

Po rozpoznaniu obecności banknotów, urządzenie zamknie okienko i przeliczy ich ilość. Kwota wpłaty wyświetli się na ekranie wpłatomatu.

Jeśli wynik jest zgodny z Twoimi wcześniejszymi wyliczeniami – akceptujesz wpłatę. Jeśli natomiast wyświetlona suma nie jest Twoim zdaniem poprawna – w tym momencie będziesz mógł jeszcze anulować transakcję.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu

KROK 4 – zakończenie transakcji

Po zatwierdzeniu transakcji, system urządzenia zapyta Cię jeszcze, czy ma wydrukować papierowe potwierdzenie wpłaty. Jeśli wybierzesz taką opcję, zaczekaj na wydruk paragonu.

Zalecamy korzystanie z takiej możliwości, gdyż takie papierowe potwierdzenie transakcji będzie przydatne w sytuacji np. składania reklamacji. Po zakończeniu procedury wpłaty gotówki – zabieramy kartę płatniczą.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu Blikiem

W celu zrealizowania wpłaty przy użyciu kodu BLIK należy na ekranie urządzenia wybrać odpowiednią opcję ”Wpłata BLIK”. Wpłatomat poprosi nas o podanie kodu BLIK, który należy wygenerować w aplikacji mobilnej banku.

Kolejnym krokiem jest wpisanie wpłacanej kwoty i umieszczenie środków w podajniku.

Po wyświetleniu i zatwierdzeniu wpłacanej sumy należy zaakceptować realizowaną operację w aplikacji mobilnej na smartfonie, a środki niemal natychmiast pojawią się na rachunku.

Korzystanie z wpłatomatów za granicą

Należy brać pod uwagę, że realizowanie wpłat za pośrednictwem wpłatomatów możliwe jest tylko dla kont zarejestrowanych w krajach, w których stoi urządzenie.

Oznacza to, że posiadacze polskiego konta nie skorzystają z opcji wpłaty gotówki we wpłatomacie zagranicznym. Wpływu na to nie ma również to, że konto prowadzone jest w banku należącym o tej samej grupy holdingowej.

Kiedy wpłacone pieniądze znajdą się na koncie?

W zależności od tego, czy korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank, czy z urządzenia obcej sieci – dokonana wpłata powinna być zaksięgowana na Twoim koncie po kilkunastu sekundach, lub do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty.

Awaria wpłatomatu

Co prawda awarie wpłatomatów należą do rzadkości, jednak taką ewentualność także należy brać pod uwagę.

Część z nich jest spowodowana niezależnymi błędami technicznymi, jednak na wiele z nich mamy wpływ my sami, np. przez umieszczenie zbyt wielu banknotów w podajniku.

Nie warto jednak tracić głowy, ponieważ w razie awarii i tak odzyskamy swoje środki.

Mimo awarii urządzenia, wszystkie zrealizowane transakcje są na nim zarejestrowane, a operatorzy bez trudu ustalą czy w maszynie znajduje się odpowiednia ilość pieniędzy i co ewentualnie się z nimi stało.

W razie awarii należy zabrać ze sobą wszystkie wydrukowane potwierdzenia (jeśli takie są), nawiązać kontakt z bankiem i wyjaśnić sytuację.

Tak samo należy postąpić w razie awarii urządzenia należącego do sieci operatora niezależnego.

Według art. 15a ust.2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych bank ma 15 dni, by odnieść się do naszej reklamacji. Reklamację można złożyć na jeden z czterech sposobów:

 • listownie;
 • osobiście;
 • telefonicznie;
 • mailowo.

Reklamacje takie rozpatrywane są zazwyczaj w pierwszej kolejności.

Zalety i wady wpłatomatów

Bez wątpienia korzystanie z wpłatomatów ma wiele zalet, które zdecydowanie przeważają nad wadami.

Przede wszystkim na uznanie zasługuje fakt, że wpłatomaty dostępne są dla nas 24/7, oczywiście jeśli znajdują się np. na ulicy czy w przedsionku placówki bankowej.

Dodatkowo duża dostępność urządzeń pozwala nam znacząco zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy np. w kolejce do kasy w oddziale banku.

Dużym plusem jest również to, że korzystanie z wpłatomatów sieci własnej banku jest całkowicie darmowe. W niektórych przypadkach kosztów unikniemy również za skorzystanie z urządzenia należącego do innego operatora.

Niestety na minus należy odnotować awaryjność urządzeń i problemy techniczne. Może się zdarzyć, że pomimo bliskości wpłatomatu nie skorzystamy z niego z powodu awarii i zmuszeni będziemy do poszukiwania alternatywnego sposobu wpłaty.

Alternatywne metody wpłat gotówki

W jaki inny sposób możemy wpłacić środki na konto jeżeli akurat nie mamy w pobliżu dostępu do wpłatomatu?

Jedną z metod jest udanie się do najbliższego oddziału banku lub poczty, jednak w tym przypadku należy liczyć się z poniesieniem stosownej opłaty. Środki trafią na konto w kolejnym dniu.

Co ciekawe, pieniądze na rachunek można wpłacać również w sklepach sieci Żabka. W tym celu należy posiadać kartę płatniczą, którą trzeba umieścić w terminalu lub zbliżyć do niego.

Po zrealizowaniu transakcji kasjer wyda nam potwierdzenie operacji. Maksymalna wysokość jednorazowej wpłaty to 500 zł.

3.8/5 - 17 głosów