STRONA GŁÓWNA » Jak działa wpłatomat

Jak działa wpłatomat

Zastanawiasz się, jak działa wpłatomat? Chciałbyś się dowiedzieć, jak wpłacić pieniądze i ile kosztuje korzystanie z wpłatomatów w poszczególnych bankach? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

Wpłatomat to urządzenie, dzięki któremu w prosty sposób wpłacisz pieniądze na swoje konto bankowe. Sprawdźmy zatem, jak – krok po kroku – szybko i bezpiecznie z niego korzystać.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu

KROK 1 – przygotowanie karty oraz gotówki

Zanim skorzystasz z wpłatomatu, powinieneś dokładnie policzyć, ile wynosi wpłacana przez Ciebie kwota.

Należy odliczyć zarówno sumę wpłaty, jak i ilość banknotów – ponieważ wpłatomaty mają najczęściej limit liczby przyjmowanych banknotów (np. Euronet 50-150 podczas jednorazowej transakcji).

Dobrą praktyką jest również wcześniejsze wyjęcie karty, tak żeby potem nerwowo nie szukać jej pośród innych „plastików” w portfelu.

 O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ  – wpłatomaty nie przyjmują bilonu, a banknoty muszą być w dobrym stanie (tj. nie mogą być uszkodzone, pozwijane lub spięte).

KROK 2 – włożenie karty do wpłatomatu

Autoryzacji wpłaty dokonasz za pomocą karty płatniczej. Aby to zrobić, włóż kartę i podaj PIN, co pozwoli systemowi na rozpoznanie numeru konta, do którego karta jest przypisana.

Może się zdarzyć tak, że urządzenie z którego będziesz korzystać, będzie pełnić funkcję zarówno wpłatomatu, jak i bankomatu. Wówczas trzeba będzie wybrać odpowiednią opcję.

KROK 3 – włożenie pieniędzy do wpłatomatu

Po poprawnej identyfikacji Twoich danych, wpłatomat poprosi Cię o włożenie pieniędzy do specjalnego okienka.

Po rozpoznaniu obecności banknotów, urządzenie zamknie okienko i przeliczy ich ilość. Kwota wpłaty wyświetli się na ekranie wpłatomatu.

Jeśli wynik jest zgodny z Twoimi wcześniejszymi wyliczeniami – akceptujesz wpłatę. Jeśli natomiast wyświetlona suma nie jest Twoim zdaniem poprawna – w tym momencie będziesz mógł jeszcze anulować transakcję.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu

KROK 4 – zakończenie transakcji

Po zatwierdzeniu transakcji, system urządzenia zapyta Cię jeszcze, czy ma wydrukować papierowe potwierdzenie wpłaty. Jeśli wybierzesz taką opcję, zaczekaj na wydruk paragonu.

Zalecamy korzystanie z takiej możliwości, gdyż takie papierowe potwierdzenie transakcji będzie przydatne w sytuacji np. składania reklamacji. Po zakończeniu procedury wpłaty gotówki – zabieramy kartę płatniczą.

Kiedy wpłacone pieniądze znajdą się na koncie?

W zależności od tego, czy korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank, czy z urządzenia obcej sieci – dokonana wpłata powinna być zaksięgowana na Twoim koncie po kilkunastu sekundach, lub do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty.

Jak działa wpłatomat – o czym warto jeszcze wiedzieć

We wpłatomatach sieci Euronet można wybrać dwie opcje wpłat:

  • Tryb standardowy – środki zostaną zaksięgowane na rachunku do końca dnia następującego po dniu dokonania transakcji wpłaty.
  • Tryb ekspresowy – pieniądze znajdą się na koncie po ok. 30 minutach od dokonania wpłaty (usługa dodatkowo płatna + 5 zł).

Firma Euronet współpracuje aktualnie z kilkoma czołowymi bankami. Będąc klientem jednego z nich, do wykonania wpłaty w urządzeniach tej sieci, wystarczy Ci jedynie karta płatnicza.

Jednak klienci, którzy korzystają z usług pozostałych banków, przed skorzystaniem z wpłatomatu Euronet muszą zarejestrować się na tej stronie.

W przeciwnym wypadku wpłatomat Euronet nie zidentyfikuje karty i wpłata nie będzie możliwa.

BANKI WSPÓŁPRACUJĄCE Z SIECIĄ EURONET

Lista banków, które współpracują z operatorem Euronet: Alior Bank, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, eurobank, Getin Bank, Idea Bank, mBank, Nest Bank oraz Plus Bank.

Niektóre wpłatomaty (np. Euronet) posiadają funkcję, dzięki której możesz wpłacić środki nie tylko na własne konto, ale także na inny, zdefiniowany rachunek.

3.7/5 - 15 głosów