Jak działa wpłatomat

Jak działa wpłatomat – jak wpłacić pieniądze

Zastanawiasz się, jak działa wpłatomat? Chciałbyś się dowiedzieć, jak wpłacić pieniądze i ile kosztuje korzystanie z wpłatomatów w poszczególnych bankach? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

Wpłatomat to urządzenie, dzięki któremu w prosty sposób wpłacisz pieniądze na swoje konto bankowe. Sprawdźmy zatem, jak – krok po kroku – szybko i bezpiecznie z niego korzystać.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu

KROK 1 – przygotowanie karty oraz gotówki

Zanim skorzystasz z wpłatomatu, powinieneś dokładnie policzyć, ile wynosi wpłacana przez Ciebie kwota.

Należy odliczyć zarówno sumę wpłaty, jak i ilość banknotów – ponieważ wpłatomaty mają najczęściej limit liczby przyjmowanych banknotów (np. Euronet 50-150 podczas jednorazowej transakcji).

Dobrą praktyką jest również wcześniejsze wyjęcie karty, tak żeby potem nerwowo nie szukać jej pośród innych “plastików” w portfelu.

 O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ  – wpłatomaty nie przyjmują bilonu, a banknoty muszą być w dobrym stanie (tj. nie mogą być uszkodzone, pozwijane lub spięte).

KROK 2 – włożenie karty do wpłatomatu

Autoryzacji wpłaty dokonasz za pomocą karty płatniczej. Aby to zrobić, włóż kartę i podaj PIN, co pozwoli systemowi na rozpoznanie numeru konta, do którego karta jest przypisana.

Może się zdarzyć tak, że urządzenie z którego będziesz korzystać, będzie pełnić funkcję zarówno wpłatomatu, jak i bankomatu. Wówczas trzeba będzie wybrać odpowiednią opcję.

KROK 3 – włożenie pieniędzy do wpłatomatu

Po poprawnej identyfikacji Twoich danych, wpłatomat poprosi Cię o włożenie pieniędzy do specjalnego okienka.

Po rozpoznaniu obecności banknotów, urządzenie zamknie okienko i przeliczy ich ilość. Kwota wpłaty wyświetli się na ekranie wpłatomatu.

Jeśli wynik jest zgodny z Twoimi wcześniejszymi wyliczeniami – akceptujesz wpłatę. Jeśli natomiast wyświetlona suma nie jest Twoim zdaniem poprawna – w tym momencie będziesz mógł jeszcze anulować transakcję.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu

KROK 4 – zakończenie transakcji

Po zatwierdzeniu transakcji, system urządzenia zapyta Cię jeszcze, czy ma wydrukować papierowe potwierdzenie wpłaty. Jeśli wybierzesz taką opcję, zaczekaj na wydruk paragonu.

Zalecamy korzystanie z takiej możliwości, gdyż takie papierowe potwierdzenie transakcji będzie przydatne w sytuacji np. składania reklamacji. Po zakończeniu procedury wpłaty gotówki – zabieramy kartę płatniczą.

Kiedy wpłacone pieniądze znajdą się na koncie

W zależności od tego, czy korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank, czy z urządzenia obcej sieci – dokonana wpłata powinna być zaksięgowana na Twoim koncie po kilkunastu sekundach, lub do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty.

Jak działa wpłatomat - o czym warto jeszcze wiedzieć

Jak działa wpłatomat – o czym warto jeszcze wiedzieć

We wpłatomatach sieci Euronet można wybrać dwie opcje wpłat:

 • Tryb standardowy – środki zostaną zaksięgowane na rachunku do końca dnia następującego po dniu dokonania transakcji wpłaty.
 • Tryb ekspresowy – pieniądze znajdą się na koncie po ok. 30 minutach od dokonania wpłaty (usługa dodatkowo płatna + 5 zł).

Firma Euronet współpracuje aktualnie z kilkoma czołowymi bankami. Będąc klientem jednego z nich, do wykonania wpłaty w urządzeniach tej sieci, wystarczy Ci jedynie karta płatnicza.

Jednak klienci, którzy korzystają z usług pozostałych banków, przed skorzystaniem z wpłatomatu Euronet muszą zarejestrować się na tej stronie.

W przeciwnym wypadku wpłatomat Euronet nie zidentyfikuje karty i wpłata nie będzie możliwa.

JAKIE BANKI WSPÓŁPRACUJĄ Z SIECIĄ EURONET

Lista banków, które współpracują z operatorem Euronet: Alior Bank, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, eurobank, Getin Bank, Idea Bank, mBank, Nest Bank oraz Plus Bank.

Niektóre wpłatomaty (np. Euronet) posiadają funkcję, dzięki której możesz wpłacić środki nie tylko na własne konto, ale także na inny, zdefiniowany rachunek.

Koszty korzystania z wpłatomatów

Wpłatomaty – koszty

 • Bank Millennium – 0 zł, eurobank – 0 zł, PKO BP – 0 zł.
 • Darmowe wpłatomaty własne:
 • BNP Paribas, Credit Agricole, Santander Bank Polska, Getin Bank, mBank, ING Bank Śląski.
 • Darmowe wpłatomaty Euronet:
 • Bank Pocztowy, EnveloBank, Nest Bank.
 • Darmowe wpłatomaty Planet Cash:
 • mBank, ING Bank Śląski.
 • Darmowe wpłatomaty Cashline:
 • mBank.

PROWIZJE W ALIOR BANKU

Konto Jakże Osobiste:

 • oddziały banku – 0,20%
 • wpłatomaty Planet Cash – 0,35%
 • pozostałe wpłatomaty – 0,60%

Konto Internetowe (ZEROzłotowe):

 • oddziały banku – 0 zł
 • wpłatomaty Planet Cash – 0,35%
 • pozostałe wpłatomaty – 0,60%

PROWIZJE W IDEA BANKU

 • 0% do sumy wpłat w miesiącu
  niższej lub równej 100 tys. zł.
 • 0,39% od sumy wpłat w miesiącu wyższej niż 100 tys. zł.

mBANK – 0,2% w sieci Euronet.

Getin Bank – 0,6% za wpłatomaty poza placówką banku.

Euronet – 0,4% tryb standardowy + 5 zł tryb ekspresowy (dot. klientów banków, które nie mają podpisanej umowy o współpracę z tym operatorem).

— — —

Może Cię również zainteresować artykuł, w którym wyjaśniamy – jak wypłacić pieniądze z bankomatu.

Ocena internautów
[Ogółem: 0 Średnio: 0]