STRONA GŁÓWNA » Jak wypłacić pieniądze z bankomatu

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu

Zastanawiasz się, jak wypłacić pieniądze z bankomatu kartą lub bez karty – telefonem z Blikiem? Dowiedz się, jak korzystać z bankomatu – krok po kroku.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu z użyciem karty?

KROK 1 – WŁÓŻ KARTĘ DO BANKOMATU

Aby wypłacić pieniądze z bankomatu, musisz włożyć kartę do specjalnego czytnika. Kartę wkładamy awersem do góry, a srebrny/złoty czip powinien znajdować się bliżej urządzenia niż Ciebie.

Jak włożyć kartę do bankomatu

KROK 2 – WPISZ KOD PIN

Po tym jak umieścisz kartę w bankomacie, na ekranie pojawią się kolejne instrukcje.

Pierwszą czynnością o jaką zostaniesz poproszony, będzie podanie numeru PIN (czyli 4-cyfrowego kodu, który zabezpiecza dostęp do Twojego konta).

Po wpisaniu kodu PIN zatwierdzamy wybór przyciskiem OK / ENTER / ZATWIERDŹ.

Niektóre bankomaty przed podaniem PIN-u poproszą Cię jeszcze o wybranie języka. Wyboru dokonasz wciskając odpowiedni przycisk z boku ekranu.

KROK 3 – WYBIERZ OPCJĘ WYPŁATY GOTÓWKI

Na ekranie bankomatu pojawi się teraz zestawienie dostępnych operacji, jakie możemy przeprowadzić za pośrednictwem danego urządzenia.

Najczęściej będą to – wypłata gotówki, wypłata środków za pomocą kodu Blik, zmiana PIN, sprawdzenie salda czy doładowanie telefonu.

KROK 4 – WYBIERZ KWOTĘ WYPŁATY

Po wybraniu opcji wypłaty gotówki, na monitorze pojawi się plansza z przykładowymi kwotami do wypłaty – np. 50, 150, 300, 500 itd.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany żadną z sugerowanych kwot, możesz wybrać własną – wciskając opcję Inna kwota. W sytuacji, w której podasz nieprawidłową wartość, urządzenie odpowie komunikatem o podanie innej – poprawnej kwoty.

Z kolei przy próbie wypłacenia sumy większej niż ta, która znajduje się na Twoim koncie – bankomat wyświetli informację o niewystarczającej ilości środków. W takim przypadku możesz wówczas wypłacić niższą kwotę lub całkowicie anulować transakcję.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu - wybierz kwotę wypłaty

KROK 5 – ZDECYDUJ, CZY CHCESZ PARAGON

Zanim bankomat wypłaci gotówkę, urządzenie zapyta Cię jeszcze o to, czy chcesz otrzymać papierowe potwierdzenie operacji (wydruk na wzór paragonu sklepowego).

W przypadku jakichś komplikacji podczas transakcji, taki wydruk będzie stanowił podstawę do reklamacji (więc lepiej zawsze wybierać potwierdzenie).

KROK 6 – KOŃCZENIE TRANSAKCJI

Aby zakończyć transakcję, wyciągnij wysuniętą z czytnika kartę, zabierz banknoty (po kilkunastu sekundach zostaną z powrotem “połknięte” przez bankomat) i odbierz paragon z potwierdzeniem wypłaty.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu Blikiem?

Niektóre z banków wprowadziły usługę, dzięki której możliwe stało się wypłacanie pieniędzy z bankomatu bez użycia karty.

Aby móc z niej skorzystać, musisz być oczywiście klientem jednego z nich oraz mieć zainstalowaną na telefonie aplikację Blik.

Natomiast podczas dokonywania samej transakcji wypłaty gotówki, musisz mieć włączony dostęp do internetu.

Wypłata z bankomatu bez karty – krok po kroku

  • Na ekranie bankomatu wybierz opcję wypłaty gotówki za pomocą BLIK.
  • Następnie wybierz na bankomacie kwotę wypłaty.
  • W telefonie uruchom aplikację BLIK i wyświetl kod.
  • Wpisz w bankomacie 6-cyfrowy kod.
  • Zaakceptuj transakcję na swoim telefonie kodem PIN.
  • Odbierz gotówkę oraz paragon (jeśli wybrałeś opcję papierowego wydruku potwierdzającego transakcję).

Jak rozpoznać bankomat, w którym można wypłacić pieniądze Blikiem?

Urządzenia, w których można wypłacać pieniądze bez użycia karty – telefonem, są oznaczone logo BLIK.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?

Alternatywą dla wypłat z bankomatów przy pomocy Blika, są wypłaty zbliżeniowe telefonem. Urządzenie musi posiadać zainstalowany jeden z cyfrowych portfeli.

Kartą MasterCard lub Visa podpiętą do aplikacji Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay lub Fitbit Pay wypłacisz pieniądze ze wszystkich bankomatów, które posiadają funkcję zbliżeniową.

Taką funkcjonalność posiadają niektóre maszyny kilku operatorów i banków, m.in. Euronet, Planet Cash , mBank, ING Bank Śląski czy BNP Paribas.

Aby dokonać wypłaty, wystarczy przybliżyć telefon do czytnika z logo płatności zbliżeniowych, na ekranie bankomatu pojawi się komunikat z prośbą o wpisanie kodu PIN.

Następnie urządzenie zapyta o wysokość kwoty wypłaty i ewentualny wydruk potwierdzający transakcję. Po wybraniu preferowanych opcji, bankomat wyda pieniądze.

Przed dokonaniem transakcji, warto upewnić się (jeśli ktoś ma dodanych wiele kart do e-portfela), że wypłaca się pieniądze z odpowiedniego rachunku.

Na podobnej zasadzie działa wypłata z bankomatu kartą z funkcją zbliżeniową.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem - zbliżeniowo

5/5 - 4 głosów
przyjaznebanki.pl