Jak założyć konto w banku dla młodych

Jak założyć konto w banku dla młodych

Zastanawiasz się, jak założyć konto w banku dla młodych? Sprawdź praktyczny poradnik i dowiedz się, co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka i gdzie najlepiej założyć rachunek młodzieżowy.

Intensywny rozwój nowoczesnych technologii, w tym płatności elektronicznych, sprawił, że bez indywidualnego konta bankowego funkcjonowanie w dzisiejszych warunkach staje się istotnie utrudnione.

Do takich wniosków dochodzą nie tylko osoby dorosłe, ale również nastolatkowie i młodzież, którzy coraz częściej czują się ograniczeni w codziennych czynnościach.

Coraz częściej odczuwają ograniczenia wynikające z braku posiadania karty płatniczej, ponieważ płatności gotówkowe zwykle zabierają znacznie więcej czasu niż płatności kartą.

Aby wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi w niniejszym artykule zaprezentujemy, jak w szybki i wygodny sposób założyć konto w banku osobom w wieku 13 – 18 lat.

Co więcej, przedstawimy również, jakie uprawnienia posiada nastolatek, a jakie jego rodzic lub opiekun prawny i dlaczego warto zdecydować się na założenie konta dla dziecka.

Niesamowitą wygodę konta bankowego docenia coraz więcej ich użytkowników, a zalet z posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego nie trzeba nikomu przedstawiać.

Dla osób dorosłych jest to jeden z ważniejszych elementów umożliwiających gospodarowanie budżetem domowym oraz dokonywania codziennych płatności za zakupy.

Jednak coraz częściej okazują się praktycznym i wygodnym rozwiązaniem również dla osób poniżej 18 roku życia.

Z uwagi na rosnące zainteresowanie kontami bankowymi dla nieletnich użytkowników coraz więcej banków przygotowuje ciekawe oferty specjalne.

Tego typu konta w większości posiadają ciekawe dodatki. Najpopularniejsze to m.in. rozmaite programy rabatowe i konto oszczędnościowe dla dziecka.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ osoby młode nie posiadają jeszcze stałych dochodów. Tego typu konta nie wymagają regularnego zasilania oraz nie wymagają comiesięcznych opłat.

Prawa i możliwości osób powyżej 13 roku życia

Zapisy polskiego prawa wskazują, iż dzieci, po ukończeniu 13 roku życia nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

To znaczy, że mogą samodzielnie dokonywać drobnych zakupów, a także odkładać pieniądze.

Przekładając powyższe na praktykę, nastolatek może samodzielnie kupić sobie grę, buty czy zegarek, jednak nie będzie mógł kupić drogiego smartfona, telewizora czy motocykla.

Niepełnoletni, pomiędzy 13 a 18 rokiem życia mogą więc posiadać już indywidualne konta w banku (w formie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, powszechnie zwanych ROR-ami).

Dodatkowo do rachunku mogą mieć dołączoną dedykowaną kartę debetową.

„Plastik” umożliwia dokonywanie płatności w sklepach, robienia zakupów on-line, a także pobierania środków z bankomatu i wpłacania gotówki we wpłatomatach.

Dzieci do 13 roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych, tym samym nie mogą posiadać konta osobistego samodzielnie.

W przypadku dzieci młodszych to rodzice sprawują główną kontrolę nad rachunkiem dziecka.

Jak założyć konto w banku dla młodych – oferty rachunków młodzieżowych

Banki starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, również tych najmłodszych.

To sprawia, że niemal w każdym banku założenie oraz późniejsze prowadzenie rachunku młodzieżowego jest całkowicie bezpłatne, bez konieczności spełnienia szeregu warunków.

To sprawia, że rodzic nie musi się martwić o konieczność zapewnienia stałych wpłat.

Natomiast nastolatek nie musi się obawiać konieczności pozostawienia na rachunku konkretnej, minimalnej kwoty.

Dzięki temu rachunki dla nieletnich mogą być wykorzystywane zarówno w sposób aktywny, jak i okazjonalnie, bez obaw o naliczenie jakichkolwiek kosztów.

Co istotne, również przelewy internetowe są w większości przepadków całkowicie za darmo.

Dotyczy to zarówno standardowych transakcji realizowanych z panelu internetowego, jak również za tych realizowanych pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Niezależnie od tego, czy realizowana transakcja to przelew wewnętrzny (w strukturach jednego banku) czy zewnętrzny.

Co więcej jeżeli dany bank posiada taką opcję, to możliwa jest również realizacja przelewów na telefon, za pośrednictwem Blika.

KARTA DLA NASTOLATKA

Do konta osobistego nastolatek może posiadać własną kartę debetową, której obsługa, w przypadku większości banków, nie wymaga ponoszenia dodatkowych opłat.

Część banków gwarantuje darmową wypłatę gotówki w bankomatach krajowych oraz w oddziałach.

Równie ciekawe jest to, że w niektórych bankach nastolatki mogą dowolnie personalizować swoje karty całkowicie za darmo, wybierając jedną z dostępnych grafik, bądź wybierając własną.

Równie ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego rachunku dla młodych jest możliwość dokonywania wpłat.

Te w większości przypadków można realizować we wpłatomatach, jak również w oddziałach.

W zależności od rodzaju wybranego konta wpłata w wybranych wpłatomatach (zazwyczaj należących do innej sieci banku) może się wiązać z naliczeniem dodatkowych opłat.

Co istotne konta dla młodych w większości przypadków gwarantują, podobnie jak w przypadku kont dla dorosłych, pełną funkcjonalność.

To znaczy, że nastolatek, podobnie jak dorosły, ma możliwość dokonywania płatności mobilnych, w tym Apple Pay, Google Pay, Blik, a w niektórych bankach także Garmin Pay.

Dodatkowo nastolatkowie mogą uczestniczyć w licznych programach rabatowych oraz systemach lojalnościowych prowadzonych przez bank.

Osobom, które zastanawiają się, dlaczego dla osób młodych przewidziane są tak atrakcyjne warunki, od razu uspokajamy, nie wiąże się to z żadnymi drobnymi kruczkami.

Nie ma tutaj żadnych ukrytych kosztów, ani kar za niedotrzymanie warunków, o których konsultant nie wspomniał.

Banki w swym działaniu kierują się założeniem, że młodszych klientów znacznie łatwiej jest ze sobą związać.

To znaczy, że w przyszłości bank może utrzymać klienta, na którego rachunek cyklicznie wpływać będzie stypendium lub wynagrodzenie.

Konto dla młodych z dedykowanymi funkcjonalnościami

Choć rachunki osobiste dedykowane są głównie do codziennego użytkowania, to banki coraz częściej wychodzą naprzeciw niecodziennym potrzebom użytkowników.

W przypadku ofert dla młodych te propozycje są naprawdę różnorodne.

Często wraz z założeniem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego nastolatki otrzymują dostęp do produktów dodatkowych.

Wśród których największym zainteresowaniem cieszą się kota oszczędnościowe dla dzieci i młodzieży oraz lokaty.

Kolejna ciekawa propozycja kierowana jest do nastolatków, którzy na dłużej wyjeżdżają za granice.

Wówczas z pomocą przychodzą konta walutowe dla nieletnich oraz walutowe rachunki oszczędnościowe.

Dlatego tak ważnym jest, aby przed wyjazdem za granicę zapoznać się z ofertą banków aby dobrać odpowiednią kartę debetową.

Pozwoli to uniknąć dodatkowych, często wysokich kosztów przewalutowania.

Jak założyć konto dla młodych – poradnik

Warunek pierwszy – zgoda przedstawiciela ustawowego

Podstawowym krokiem dla założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego dla nieletnich jest uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica lub opiekuna prawnego).

To znaczy, że rachunku nie może dziecku „sprezentować” ciocia czy babcia. Tylko przedstawiciel ustawowy posada stosowne uprawnienia do udzielenia zgody na prowadzenie rachunku przez nieletniego.

Warto przy tym pamiętać, że dla swojej ważności zgoda ta musi być obligatoryjnie sporządzona na piśmie.

Ciekawym rozwiązaniem może poszczycić się m.in. mBank czy PKO BP. W bankach tych wgląd do rachunku dziecka ma wyłącznie ten rodzic, który wyraził zgodę na otwarcie rachunku.

Aby drugi rodzic lub opiekun prawny mógł uzyskać dostęp do rachunku konieczne jest uzyskanie zgody dziecka. Pozwala to uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemnych nadużyć.

Inne banki zaś gwarantują nieograniczony wgląd do rachunku obydwóm rodzicom (jak np. Bank Millenium), pod warunkiem, że wobec rodzica nie orzeknięto ograniczenia, czy też pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Warunek drugi – dokumenty obligatoryjne

Po uzyskaniu zgody przedstawiciela ustawowego można przejść do kolejnych etapów zakładania konta.

W tym momencie konieczne będzie przygotowanie odpowiednich dokumentów, które umożliwią zweryfikowanie tożsamości dziecka.

Większość banków dopuszcza takie dokumenty jak:

 • legitymacja szkolna,
 • dowód osobisty,

Również przedstawiciel ustawowy musi pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów.

W tym przypadku dowodu osobistego lub paszportu (prawo jazdy nie stanowi już dokumentu umożliwiającego zweryfikowanie tożsamości).

W przypadku gdy rodzic i dziecko nie posiadają tego samego nazwiska konieczne może się okazać zabranie ze sobą aktu urodzenia dziecka.

Pozwoli to uniknąć ewentualnych trudności w trakcie otwierania rachunku. Tego typu prośbę z pewnością usłyszymy w ING Banku Śląskim.

SPRAWDŹ >>> RANKING KONT DLA MŁODZIEŻY

Jakie uprawnienia otrzymuje nieletni?

Rachunki dla nieletnich otwierane są na imię i nazwisko dziecka, tym samym to ono jest właścicielem rachunku, jak również karty debetowej dołączonej do konta.

W praktyce oznacza to, że tylko dziecko może korzystać ze swojego rachunku oraz przypisanej karty.

Co istotne, również środki zgromadzone na rachunku są własnością dziecka.

A jakie uprawnienia w rzeczywistości mają użytkownicy kont dla młodych? Konta dla nieletnich nie różnią się istotnie od rachunków osób dorosłych.

To znaczy, że dziecko za pośrednictwem swojego konta może wykonywać takie czynności jak:

 • obsługa bankowości mobilnej i internetowej,
 • wpłata pieniędzy na konto, zarówno w placówce, jak i za pośrednictwem wpłatomatów,
 • wypłata środków zgromadzonych na rachunku (wyłącznie do wysokości dostępnej na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym – dziecko nie ma możliwości zaciągania debetu),
 • dokonywanie płatności urządzeniem mobilnym, w tym telefonem, zegarkiem itp.,
 • ustanowienie pełnomocnika lub pełnomocników do konta.

Co istotne osoby niepełnoletnie nie mogą wnioskować o przyznanie limitu w rachunku bieżącym czy o wydanie karty debetowej – dziecko nie może zaciągać długów.

Dodatkowo dziecko nie ma możliwości robić debetu na rachunku, ani składać m.in. dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ dziecko nie może odpowiadać za zaciągnięte zobowiązania finansowe.

To przedstawiciel ustawowy jest zobowiązany do regulowania wszelkich zaległości powstałych na rachunku dziecka.

Jakie uprawnienia ma rodzic, a czego mu nie wolno?

Głównym przywilejem rodzica lub opiekuna prawnego jest możliwość stałej kontroli rachunku dziecka.

Opiekun ustawowy ma zapewniony stały wgląd w konto, pełniąc przy tym funkcję pełnomocnika nastolatka.

Wśród pozostałych uprawnień możemy wymienić:

 • możliwość czasowego odcięcia dopływu środków do rachunku,
 • opcja zastosowania czasowej blokady wypłat z konta,
 • możliwość wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku w trybie natychmiastowym,
 • opcja zmiany limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (w tym m.in. ustalenie dziennego limitu wypłat z bankomatów),
 • możliwość zmiany numeru telefonu do autoryzacji transakcji,
 • opcja zaktualizowania danych adresowych.

Choć powyższe uprawnienia są ogólnodostępne w większości banków, to w rzeczywistości większość placówek nie umożliwia realizacji tego typu działań „od ręki” (w tym również za pomocą bankowości internetowej).

Jeśli rodzic chciałby założyć czasową blokadę transakcji na koncie dziecka musiałby, w przypadku banków Credit Agricole, PKO BP i w mBanku złożyć stosowną dyspozycję na piśmie.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli rodzic chciałby pobrać środki z rachunku dziecka lub złożyć dyspozycję przelewu.

Tego typu operacje możliwe są wyłącznie w placówce banku (dotyczy to m.in. banków Credit Agricole, PKO BR, mBanku).

Z kolei w Nest Banku oraz BNP Paribas rodzic dostaje takie same uprawnienia jak dziecko.

Tym samym może korzystać z rachunku jak ze swojego własnego.

Może posiadać dodatkową kartę do konta, przy użyciu której może swobodnie wypłacać pieniądze, a także może zlecać przelewy w systemie bankowości elektronicznej.

Jaką maksymalną kwotę można podjąć z konta nieletniego?

Standardowo suma środków pobranych w danym miesiącu kalendarzowym z rachunku małoletniego ograniczona jest do poziomu tzw. kwoty zwykłego zarządu.

Kwota ta związana jest bezpośrednio ze średnią wartością wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez uwzględnienia wypłat z nagród i zysku.

Obecnie wynosi ona ok. 5 tys. zł. Aby możliwe było dokonanie wypłaty powyżej kwoty zwykłego zarządu wymagane jest uzyskanie wcześniejszego orzeczenia właściwego sądu opiekuńczego.

Co istotne, w przypadku dzieci powyżej 16 roku życia, które rozpoczęły pracę zarobkową i z jej tytułu uzyskują wynagrodzenie, rodzic nie ma możliwości pozbawić dziecka środków.

Nie ma również prawa dowolnie z nich korzystać, w ramach zwykłego zarządu.

Ponadto, rodzic nie ma możliwości dokonania całkowitej, bezterminowej blokady wypłat z rachunku, ponieważ wówczas prowadzenie konta mijałoby się z właściwym celem.

Jednak na opiekunie ustawowym spoczywają nie tylko przywileje wynikające z prowadzenia rachunku nieletniego ale również obowiązki.

Jeżeli nastolatek, mimo stosownych blokad, zrobi debet na koncie, bank z pewnością w sprawie uregulowania zadłużenia zwróci się bezpośrednio do pełnomocnika.

Jak założyć konto w banku dla młodych – w oddziale czy przez internet?

Większość banków wymaga, aby zakładanie rachunku dla młodych odbywało się wyłącznie podczas indywidualnej wizyty w placówce.

Część banków umożliwia jednak wypełnienie i wysłanie wniosku za pośrednictwem Internetu, aby w placówce jedynie sfinalizować transakcję.

Niektóre banki, takie jak Nest Bank, mBank czy PKO BP umożliwiają założenie rachunku całkowicie przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Propozycja ta będzie z pewnością atrakcyjna dla osób, które nie dysponują nadmiarem wolnego czasu na załatwianie spraw.

Co z kontem dla młodych po osiągnięciu pełnoletności?

Wiele osób zastanawia się, co się dzieje po tym, gdy posiadacz rachunku dla nieletnich osiągnie pełnoletność.

I tym samym nie będzie już uprawniony do korzystania z preferencyjnych ofert.

Jednak jak w pozostałych obszarach, również tutaj każdy bank rządzi się swoimi prawami.

Niektóre banki oferują możliwość automatycznego przekształcenia rachunku młodzieżowego w konto dla młodych, które stanowi „następcę” obecnego wariantu.

Tak dzieje się m.in. w banku PKO BP, gdzie po Koncie Pierwszym osoba uzyskuje automatyczny dostęp do Konta dla Młodych.

Z kolei w Banku Millennium młody dorosły ma obowiązek poinformować bank o osiągnięciu dorosłości niezwłocznie po 18 urodzinach.

A następnie bank oferuje możliwość wybrania dowolnego rachunku dla dorosłych znajdującego się w ofercie banku.

Oczywiście młody dorosły nie ma obowiązku korzystania z oferty banku, w którym posiadał swoje pierwsze konto.

Jeśli zaproponowana oferta nie spełni jego oczekiwań może swobodnie szukać ofert w pozostałych bankach.

mBank, podobnie jak PKO BP automatycznie przekształca eKonto możliwości w eKonto osobiste.

PEŁNOLETNIOŚĆ A PEŁNOMOCNICTWO

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę po osiągnięciu pełnoletności przez użytkownika konta dla młodych jest pełnomocnictwo przedstawiciela ustawowego.

W przypadku niektórych banków, po osiągnięciu pełnoletności przez posiadacza rachunku, pełnomocnictwo wygasa całkowicie automatycznie.

Dzieje się tak między innymi w ING Banku Śląskim oraz PKO BP.

Z kolei w niektórych bankach, jak np. mBank młody dorosły musi samodzielnie odwołać wcześniej ustalone pełnomocnictwo.

Nie da się ukryć, że osiągnięcie pełnoletności przez młodego użytkownika rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego stanowi przełomowy etap.

Dlatego warto jeszcze przed uzyskaniem dorosłości zapoznać się z ofertami banków.

Choć większość instytucji gwarantuje całkowicie bezpłatne rachunki dla osób do 26 roku życia, to pozostałe warunki oferty mogą nie spełnić oczekiwać młodego dorosłego.

Co więcej, w przypadku niektórych placówek konieczne będzie odwołanie udzielonego przedstawicielowi ustawowemu pełnomocnictwa dla zapewnienia prywatności finansów.

Jeśli młody dorosły nie dopilnuje tych spraw, wówczas rodzic lub opiekun prawny będzie w dalszym ciągu uprawniony do wglądu do rachunku, ustalania limitów oraz dokonywania wypłat z bankomatów.

Jak założyć konto w banku dla młodych – podsumowanie

Choć rynek produktów finansowych dla nastolatków w Polsce wciąż jest w fazie rozwoju i nie ma aż tak obszernego wyboru jak w przypadku kont dla dorosłych, to już teraz może się poszczycić dość dużą różnorodnością.

Oczywiście w granicach możliwości, jakie daje aktualne prawo krajowe.

To sprawia, że rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy założyć można już dla dziecka po ukończeniu 13 roku życia.

A wraz z rachunkiem dziecko otrzyma kartę debetową oraz możliwość realizacji płatności mobilnych.

Co więcej, jeśli rachunek został otwarty na imię i nazwisko dziecka, to zgromadzone na nim środki stanowią własność dziecka.

Warto przy tym pamiętać, że utworzenie rachunku bankowego dla nieletniego stanowi doskonały krok w stronę dorosłości oraz uczy odpowiedniego zarządzania własnym budżetem.

Dzięki możliwości stałej kontroli wydatków, rodzic może sprawować kontrolę nad wydatkami dziecka.

A dodatkowo posiada idealne możliwości do odpowiedzialnego wdrażania dziecka w świat finansów.

Jest to niezwykle istotna lekcja, która z pewnością będzie procentowała w późniejszym życiu młodego dorosłego.

BEZPIECZEŃSTWO

Przed udzieleniem dziecku pełnego i nieograniczonego dostępu do bankowości elektronicznej należy bezwzględnie zapoznać nastolatka z zasadami bezpieczeństwa w zakresie korzystania z konta internetowego.

Dla własnego bezpieczeństwa małoletni powinien znać zasady bezpiecznego logowania się do swojego konta.

Powinien wiedzieć czym jest bezpieczna bankowość internetowa, a także znać główne ryzyka wynikające z korzystania z karty płatniczej.

Co więcej, w dobie rozprzestrzeniających się działań hakerskich dziecko powinno wiedzieć, w jaki sposób skutecznie chronić się przed coraz nowszymi sztuczkami internetowych przestępców.

WALORY EDUKACYJNE

Osoby wahające się przed podjęciem decyzji o założeniu rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego dla dziecka powinny wiedzieć, że jest to jeden z prostszych sposobów na wdrożenie dziecka w realny świat finansów.

Polski system edukacji nie gwarantuje odpowiedniego przygotowania w zakresie zarządzania budżetem.

Otwierając rachunek dla dziecka rodzic będzie mógł w prosty i wygodny sposób wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób dysponować środkami.

Tak, aby możliwe było równoległe odkładanie środków na realizację własnych marzeń.

Nie sposób tutaj nie podkreślić, że posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest również niesamowitą wygodą.

I to  zarówno dla dziecka, jak i rodzica czy opiekuna prawnego.

Posiadając własne konto w banku nastolatek będzie miał możliwość dokonywania płatności przy użyciu karty debetowej.

A także dokonywania płatności mobilnych oraz zlecania przelewów przez Internet (w tym robienia zakupów on-line).

Konto w banku sprawdzi się również w przypadku różnego rodzaju wyjazdów takich jak zielone szkoły, kolonie czy obozy.

Jeśli dziecko będzie potrzebowało dodatkowej gotówki, rodzic będzie w stanie zrealizować przelew natychmiast bez konieczności angażowania w cały proces osób trzecich.

DOBRE NAWYKI

Co ważne własny rachunek oszczędnościowy stanowi również doskonały sposób na wyrabianie nawyków oszczędzania.

Dziecko ma możliwość samodzielnego wnioskowania o utworzenie konta oszczędnościowego, dzięki czemu będzie mogło stale śledzić proces odkładania.

Jest to szczególnie istotne zważywszy na fakt, że w Polsce w dalszym ciągu istnieje rzesza osób, które nie posiadają jakichkolwiek oszczędności.

Ucząc dziecko od małego, że duże oszczędności biorą się z regularnego odkładania niewielkich kwot będziemy w stanie zapewnić dziecku doskonały start w dorosłość.

Posiadanie własnego konta w banku stanowi również doskonałe narzędzie do nauki zarządzania budżetem.

Dziecko mając czytelny wgląd w stan swojego konta będzie w stanie lepiej kontrolować swoje wydatki.

Co więcej namacalna analiza historii transakcji pozwoli dziecku zrozumieć, które wydatki były nie do końca przemyślane, dając tym samym możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu rozwiała wszelkie wątpliwości związane z decyzją o założeniu konta młodzieżowego. I że wątpliwości co do tego, jak założyć konto w banku dla młodych – zostały ostatecznie rozwiane.

Życzymy powodzenia we wdrażaniu dziecka w świat finansów.

SPRAWDŹ >>> RANKING KONT DLA MŁODZIEŻY

5/5 - (2 votes)