Czy można założyć konto w banku przez internet? Jak najbardziej! Dziś zakładanie konta online to już standard niemal w każdym banku. Sprawdźmy zatem, jak wygląda cały proces otwierania konta bankowego przez internet – krok po kroku. 

Zakładanie konta w banku online jest bardzo proste i zajmuje zazwyczaj tylko kilka minut. Procedura polega na wpisaniu we wniosku kilku podstawowych informacji i zatwierdzeniu umowy.

Taka forma obowiązuje właściwie w każdym banku, więc poniższa instrukcja powinna się sprawdzić w większości przypadków.

Jak założyć konto w banku przez internet – wybierz bank

Aby założyć rachunek osobisty online, musisz wybrać bank, z którego usług chcesz korzystać.

Przy wyborze zastanów się, czy preferujesz korzystanie z dużego – markowego banku, czy może np. lokalnego, albo takiego, który działa wyłącznie online.

Weź pod uwagę to, jakie czynności będziesz podejmować najczęściej. Czy będą to np. wypłaty z bankomatów, przelewy, wizyt w oddziałach, transakcje za pomocą aplikacji mobilnej, itd.

W tym celu najlepiej porównać oferty kilku instytucji i wybrać najbardziej satysfakcjonujące nas konto.

Takie porównanie i ranking można znaleźć m.in. na naszej stronie, gdzie wybieramy najlepsze konto bankowe bez opłat.

Dzięki takiemu zestawieniu ofert, można szybko przeanalizować poszczególne rachunki osobiste, co pozwala oszczędzić zarówno i czas i pieniądze.

  Jak założyć konto bankowe online – udostępnij swoje dane  

Zakładając nowy rachunek osobisty przez internet, będziesz musiał przekazać bankowi informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie Twojej tożsamości.

Jakiego typu danych bank będzie potrzebował? Będą to standardowe informacje, które podajemy zazwyczaj także w innych instytucjach czy urzędach:

  • imię i nazwisko, PESEL, datę urodzin, dane dowodu osobistego – seria, numer i datę ważności, adres e-mail oraz telefon do kontaktu.

  Zakładanie konta przez internet – zaakceptuj warunki i regulamin banku  

Każdy bank posiada własny regulamin, który klient musi zaakceptować, jeżeli chce korzystać z jego usług. 

Jeżeli zdecydujesz się na zawarcie umowy z danym bankiem, będziesz zobowiązany do przestrzegania określonych zasad oraz przyjmiesz odpowiedzialność za czynności wykonywane na rachunku osobistym.

Zakładając konto powierzasz bankowi swoje pieniądze, więc powinieneś wiedzieć jakie obowiązki i prawa Ci przysługują.

Dlatego też przeczytaj uważnie wyrażane przez siebie zgody, regulamin banku oraz tabelę opłat i prowizji.

Szczególną uwagę zwróć na tekst pisany mniejszą czcionką, ponieważ najczęściej to tam są podane istotne kwestie, dotyczące umowy o korzystaniu z ROR-u (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego).

  Jak założyć konto w banku przez internet – zawarcie umowy  

Po wysłaniu wniosku o konto online, trzeba będzie jeszcze potwierdzić założenie konta – zawierając z bankiem umowę.

Tę czynność wykonasz poprzez kuriera, który przywiezie Ci do podpisania umowę, sporządzoną na podstawie wysłanego przez Ciebie wniosku internetowego. Po podpisaniu dokumentów, kurier dostarczy umowę z powrotem do banku.

Alternatywą na zawarcie umowy z bankiem może być również przelew weryfikacyjny. Jednak tę metodę oferuje niewiele instytucji.

Więcej o tym sposobie otwierania rachunku osobistego, można przeczytać w artykule konto bankowe przez internet bez kuriera.

  Jak założyć konto bankowe przez internet – aktywacja rachunku  

W zależności od tego, jaki sposób zawarcia umowy z bankiem wybrałeś, Twoje konto będzie aktywowane w ramach określonego czasu. Jeżeli wybrałeś przelew aktywacyjny, pełna funkcjonalność konta będzie możliwa już po kilku minutach.

Natomiast jeśli chodzi o metodę z pośrednictwem kuriera, bank aktywuje Twoje konto w ciągu kilku dni roboczych. Informację o powodzeniu otwarcia konta, otrzymasz na adres e-mail i/lub SMS-em.

Natomiast tradycyjną pocztą otrzymasz jeszcze kartę płatniczą wraz z instrukcją jej aktywacji.

3.5/5 - 4 głosów