STRONA GŁÓWNA » Karta kredytowa a debetowa

Karta kredytowa a debetowa

Co to jest i czym różni się karta kredytowa od debetowej? Jakie funkcje posiadają oba rodzaje „plastików”?

Dzięki karcie kredytowej możesz korzystać z pieniędzy banku. O wysokości długu, jaki możesz zaciągnąć na karcie decyduje bank, określając limit zadłużenia. Ustala go na podstawie Twojej zdolności kredytowej.

Zadłużenie karty spłacasz po otrzymaniu wyciągu bankowego, na którym znajdziesz informacje o saldzie. Główną zaletą karty kredytowej jest prawie 2-miesięczny okres, który masz na spłatę po dokonaniu transakcji.

„Kredytówką” zapłacisz w punktach stacjonarnych, sklepach online, za granicą, a także wypłacisz pieniądze z bankomatu.

Dzięki karcie debetowej możesz korzystać z własnych środków, które zgromadziłeś na rachunku bankowym. Za pomocą „debetówki” możesz płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, internetowych, za granicą oraz wypłacać gotówkę z bankomatu.

KARTA KREDYTOWA A DEBETOWA - RÓŻNICE I PORÓWNANIE FUNKCJI

 

Karta kredytowa a debetowa – wady oraz zalety

Przeanalizujmy największe zalety i wady kart kredytowych i debetowych. Każda z nich ma swoje niewątpliwe plusy, ale również i kilka minusów.

Karta kredytowa zapewnia posiadaczowi o wiele większą elastyczność w dysponowaniu finansami. W końcu możesz korzystać z środków, których akurat aktualnie nie posiadasz, a należności spłacisz dopiero po kilkudziesięciu dniach.

Z kolei karta debetowa pozwala na korzystanie tylko z pieniędzy zgromadzonych na rachunku bieżącym. To powoduje, że nie wydasz „plastikiem” więcej niż posiadasz. „Debetówka” daje więc większą kontrolę nad spontanicznymi wydatkami (np. „nieplanowany” zakup nowej pary butów w promocji).

Posiadacz „kredytówki” może również liczyć na promocje oraz usługi dodatkowe – typu ubezpieczenie podróżne, zniżka na zakup biletu lotniczego, itp.

Natomiast kartę debetową zdecydowanie łatwiej otrzymać, tutaj nie trzeba wykazywać się dochodami, bank nie będzie również prześwietlał Twojej zdolności kredytowej.

Różnice pomiędzy obiema kartami można zobaczyć również podczas dokonywania wypłaty z bankomatów. Tradycyjne „debetówki” często umożliwiają podjęcie gotówki bez żadnych opłat (lub można ich uniknąć), natomiast w przypadku karty kredytowej, banki za transakcje gotówkowe naliczają zwykle wysokie prowizje.

Obie karty mogą również generować opłaty „dodatkowe”. W przypadku karty kredytowej będą to odsetki naliczane przy braku spłaty zadłużenia w terminie.

Natomiast za obsługę karty debetowej bank będzie naliczał miesięczne opłaty – nawet jeżeli nie będziesz z niej korzystać. Dotyczy to oczywiście przypadku, w którym parametry karty przewidują taką prowizję, lub nie uda się spełnić warunków uprawniających do zwolnienia za opłatę.

Karta kredytowa i debetowa - wady oraz zalety

Co to jest i jak działa karta kredytowa?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, płacąc kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy pożyczonych od banku – do wysokości ustalonego limitu kredytowego.

O kartę kredytową może ubiegać się osoba, która ukończyła 18 lat i osiąga stałe dochody. O wysokości limitu kredytowego decyduje Twoja tzw. zdolność kredytowa – ustalana głównie na podstawie wysokości dochodów, sumy zobowiązań oraz ogólnej historii kredytowej.

Zasada działania karty kredytowej jest prosta. Bank nie będzie naliczał odsetek od zadłużenia powstałego na rachunku karty, jeżeli nie będziesz przekraczać terminu spłaty karty kredytowej lub nie będziesz z niej w ogóle korzystał.

Co to jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy (tzw. grace period) to określony czas na spłatę zadłużenia na karcie kredytowej bez konieczności płacenia odsetek. Warto pamiętać, że grace period nie obejmuje transakcji gotówkowych (np. wypłat z bankomatu).

Okres bezodsetkowy wynosi zwyczajowo od 50 do 60 dni, a jego częściami składowymi są: okres rozliczeniowy (30 dni) oraz dodatkowy czas na spłatę zadłużenia.

OKRES BEZODSETKOWY (GRACE PERIOD) - PRZYKŁAD

Przykładowo – dokonując transakcji kartą pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, masz na jej spłatę 30 dni + dodatkowe 20-30 dni, które bank określił w umowie o kartę.

Jeżeli natomiast dokonasz płatności kartą np. 30-ego, to na spłatę tej sumy będziesz mieć już jedynie te dodatkowe 20-30 dni.

Jak spłacić kartę kredytową i co to jest termin spłaty?

Terminem spłaty karty kredytowej określa się dzień, w którym powinieneś spłacić sumę środków, które wykorzystałeś w ostatnim okresie bezodsetkowym.

Tutaj masz możliwość oddania całej kwoty zadłużenia (wtedy nie zostaną naliczone odsetki) lub dokonać spłaty minimalnej.

Zestawienie transakcji oraz informację o terminie spłaty znajdziesz w wyciągu, który bank przyśle Ci po 30 dniach (zazwyczaj) od rozpoczęcia okresu rozliczeniowego.

Co to jest spłata minimalna i czy zadłużenie można spłacać w ratach?

Spłata minimalna to kwota, którą musisz spłacić w określonym terminie. Zazwyczaj jest to 5% – 10% od całości zadłużenia na karcie kredytowej.

Resztę długu możesz rozłożyć na raty i uregulować należności w późniejszym terminie. Ale w takim przypadku bank będzie naliczał dodatkowe oprocentowanie.

Gdzie można płacić kartą kredytową?

Kartą kredytową można płacić w każdym punkcie stacjonarnym (w sklepie, u fryzjerki, itp.) który posiada terminal umożliwiający płatności bezgotówkowe.

„Kredytówką” można płacić także w interneciewystarczy podać numer karty, termin jej ważności, dane właściciela oraz zabezpieczający kod CVV.

Należna kwota będzie automatycznie pobrana z Twojego rachunku. Nie ma więc tutaj potrzeby robienia przelewu czy logowania się do bankowości elektronicznej.

Karta kredytowa umożliwia również dokonywanie płatności za granicą oraz wypłacanie gotówki w bankomatach (od transakcji gotówkowych naliczana jest od razu przeważnie wysoka prowizja!).

Ciekawą opcją są również przelewy z rachunku karty kredytowej, jednak jest to przeważnie traktowane przez bank jako operacja niestandardowa i dlatego taka usługa zazwyczaj sporo kosztuje.

Co to jest i jak działa karta debetowa?

Karta debetowa jest kartą, wydawaną klientowi do rachunku osobistego. Jej działanie polega na tym, że posiadacz „plastiku” może wykonywać transakcje gotówkowe i bezgotówkowe, których wartość nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na rachunku bankowym właściciela.

Jako posiadacz „debetówki” możesz dokonywać nią płatności w punktach stacjonarnych, sklepach internetowych, płacić za granicą oraz podejmować gotówkę z bankomatów. 

Co ciekawe, kartę debetową od kredytowej można najczęściej odróżnić już po samym wyglądzie. Karta debetowa ma zazwyczaj na awersie napis DEBIT.

Karta debetowa