Czy można założyć konto bankowe dla instytucji? Oferta produktów bankowych w Polsce jest na tyle szeroka, że obejmuje nie tylko klientów indywidualnych i przedsiębiorców, ale również podmioty instytucjonalne.
Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Do tego grona zalicza się szerokie spektrum podmiotów, m.in:
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- organizacje,
- spółdzielnie,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- rady rodziców,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- partie polityczne,
- biura poselskie,
- komitety wyborcze,
- związki zawodowe.
Jak więc widać, z usług bankowych mogą korzystać zarówno podmioty prawne, jak i jednostki nieposiadające osobowości prawnej.
Konta bankowe dla Rad rodziców i skarbników szkolnych
Ciekawym przypadkiem jest również sytuacja, w której uczeń-skarbnik chciałby założyć konto klasowe w banku. Te, niestety nie mają dedykowanych rachunków dla takiej grupy klientów.
Rozwiązaniem jest tutaj otwarcie standardowego konta osobistego (najlepiej bez opłat za prowadzenie) i gromadzenie na nim wszystkich zebranych środków.
Alternatywą mogą być aplikacje-portmonetki (SzkolnaKasa.pl lub Klasomat.pl), które działają na zasadzie zrzutek. Oczywiście, przy tego typu serwisach należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa oraz regulaminy.
Jak z kolei przedstawia się kwestia konta bankowego dla Rady rodziców? Tutaj sytuacja jest bardziej klarowna i na rynku istnieje kilka rozwiązań.
PKO BP oferuje Szkolną Kasę Oszczędności, a w niektórych bankach spółdzielczych (BS w Myszkowie, BS w Suchej Beskidzkiej, Krakowski BS, BS w Zgierzu) można skorzystać z dedykowanych rachunków właśnie dla Rad rodziców.
Jeżeli chodzi o kwestię gromadzenia finansów przez Radę rodziców, zgodnie z prawem można to robić w dwóch formach: na subkoncie konta szkoły oraz na odrębnym koncie – https://www.gov.pl/web/edukacja/rady-rodzicow
Konto bankowe dla instytucji – gdzie założyć?
Chociaż banki posiadają w swojej ofercie rachunki, specjalnie dedykowane takim podmiotom, to trzeba powiedzieć, że niestety nie jest ich wiele.
Konto bankowe dedykowane specjalnie dla klientów instytucjonalnych i uwzględniające ich specyficzne potrzeby znajdziemy w kilku bankach.
Większość z nich znajduje się w naszym aktualnym rankingu: https://przyjaznebanki.pl/konto-firmowe-online/
W pozostałych bankach znajdziemy natomiast konta firmowe. Jednak specyfika parametrów tych rachunków powoduje, że adresowane są głównie dla klientów biznesowych.
W jakich bankach znajdziemy konto, z którego będzie mógł korzystać zarówno klient biznesowy, jak i instytucjonalny?
Jak wybrać odpowiednie konto bankowe dla instytucji?
Decydując się na założenie rachunku w banku, przed wyborem danej oferty – powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Przede wszystkim musimy jasno określić nasze oczekiwania, potrzeby i najczęściej podejmowane aktywności dot. szeroko rozumianych finansów.
- Rodzaj operacji najczęściej wykonywanych za pośrednictwem banku – np. przelewy krajowe, natychmiastowe, zagraniczne, zlecenia stałe, polecenie zapłaty, itd.
- Ilość i rodzaj usług dodatkowych do rachunku – np. usługi księgowe, konta walutowe, kredyty, itd.
- Jakie uprawnienia będą posiadać osoby, które będą mieć dostęp do rachunku.
- Ile osób będzie posiadać dostęp do użytkowanego konta.
- Z jakich kanałów dostępu, nasza instytucja będzie korzystać najczęściej – czy będzie to oddział banku, internetowy serwis transakcyjny, infolinia, a może bankowość i płatności mobilne.
Jak założyć konto w banku dla instytucji?
Jeśli chodzi o pytanie, jak założyć taki rachunek, najlepszą decyzją będzie udanie się do wybranej placówki banku i tam dopełnienie wszelkich formalności.
Każda instytucja może mieć bowiem inne procedury dotyczące otwierania takiego rachunku i może również wymagać różnych dokumentów.
Pracownik banku wyjaśni na miejscu wszystkie wątpliwości, odpowie na ewentualne pytania, skompletuje wymagane umowy i założy konto.
Oczywiście oprócz rachunków dedykowanych instytucjom, banki posiadają także bogatą ofertę ROR-ów dla osób indywidualnych. Jako klient możesz otworzyć konto bankowe bez stałych dochodów i bez dodatkowych warunków o wpływach na rachunek.