Konto bankowe przez internet bez kuriera

Konto bankowe przez internet bez kuriera

Czy można założyć konto bankowe przez internet bez kuriera i bez podpisywania umowy? Jak najbardziej!

Niektóre banki umożliwiają otworzenie konta osobistego online od zaraz, bez dokumentów i zbędnych formalności.

Konto bankowe przez internet bez kuriera – jak założyć

Abyś mógł otworzyć konto bankowe online bez kuriera, bez podpisywania umowy i bez dokumentów, musisz spełnić kilka warunków.

Koniecznością będzie wykonanie przelewu weryfikacyjnego z rachunku bankowego, którego dane właściciela będą identyczne jak te, które podasz we wniosku o nowe konto.

Poza tym, rachunek bankowy z którego będzie zlecany przelew, musi być założony w “tradycyjny” sposób – w oddziale, poprzez wizytę kuriera lub infolinię.

Chodzi po prostu o to, aby Twój nowy bank miał pewność, że “stary” bank potwierdził już wcześniej Twoją tożsamość.

Ostatni wymóg jest już czysto techniczny i w zasadzie nie zależy już od Ciebie.

Bank z którego będziesz wykonywał przelew, musi umożliwiać wykonanie go poprzez link do płatności online – tzw. pay-by-link.

Usługa pay-by-link to szybkie płatności internetowe. Udostępniają ją tacy operatorzy jak: Dotpay, Przelewy24, PayU, tpay, zpay, ePrzelewy, Paybynet.

Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie banki komercyjne (i nawet niektóre spółdzielcze) mają podpisane umowy z przynajmniej jednym operatorem szybkich płatności pay by link.

Konto bankowe przez internet bez kuriera, bez podpisywania umowy i dokumentów

Konto bankowe przez internet bez kuriera i bez podpisywania umowy – gdzie założyć?

Poniżej znajduje się lista banków, w których można założyć konto bankowe od zaraz, bez dokumentów, bez podpisywania umowy i bez wizyty kuriera:

W JAKICH BANKACH KONTO BEZ WIZYTY KURIERA

Ciekawą alternatywą dla przelewu weryfikacyjnego, może być również tzw. wideo weryfikacja.

Polega na rozmowie wideo (musisz mieć włączoną kamerkę) z pracownikiem banku, który będzie Ci asystował podczas całej procedury zakładania konta.

Natomiast Ty będziesz musiał m.in. przybliżyć swoją twarz wraz z dokumentem tożsamości (dowód osobisty /paszport) do kamerki.

Tak, aby algorytm mógł dokonać weryfikacji Twojej tożsamości.

Złą wiadomością jest to, że taką metodę otwierania konta udostępnia jeszcze mniej banków niż za pomocą przelewu autoryzacyjnego.

Konto online bez kuriera – dlaczego tak mało banków?

Zakładanie konta przez internet bez wizyty kuriera i bez podpisywania umowy stało się możliwe w 2011 roku.

Wtedy to dostępne rozwiązania technologiczne i prawne umożliwiły wprowadzenie takiej usługi w życie. W szczytowym okresie popularności, tę metodę udostępniało prawie 20 banków.

To był duży ukłon tych instytucji w stronę klientów, którzy mogli założyć konto bez wychodzenia z domu w dosłownie kilka minut.

Jednak taka sytuacja nie potrwała długo, gdyż swoje zastrzeżenia zgłosiła Komisja Nadzoru Finansowego, która wyraziła swoje wątpliwości co do kwestii bezpieczeństwa.

Dochodziło do zaciągania kredytów na dane osobowe nieświadomych niczego klientów, wyłudzania danych osobistych czy defraudacji środków.

Cyberprzestępcy oraz inni oszuści doprowadzili finalnie do tego, że KNF w 2016 roku ograniczyła możliwość zakładania kont bankowych za pomocą przelewu autoryzacyjnego.

Dziś cały system jest już “szczelny” i bezpieczny.

Przepisy zabraniają otwierania rachunku osobistego poprzez przelew weryfikacyjny, który został wysłany z konta, które zostało założone w ten sam sposób.

Taka operacja uniemożliwiała bowiem ustalenie tożsamości właściciela w placówce banku.

Banki mają prawny obowiązek dostarczania informacji do Krajowej Izby Rozliczeniowej o wszystkich ROR-ach założonych tym sposobem.

Rejestr KIR ma możliwość zweryfikowania, czy dany przelew wykonano z rachunku otwartego tradycyjnie czy online.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że wszystkie te dodatkowe procedury (i koszty) spowodowały, że aktualnie możliwość zawarcia umowy o konto online umożliwia tylko kilka banków.

Konto bankowe bez wizyty kuriera – podsumowanie

Zakładanie konta w banku jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. Aktualnie rachunek osobisty można otworzyć nawet bez wychodzenia z domu.

Ktoś, komu zależy na czasie i chce korzystać z konta praktycznie od zaraz po jego założeniu, będzie bardzo zadowolony.

W końcu posiadanie konta internetowego traktujemy już w zasadzie jako standard.

I często “zbędne” formalności – podpisywanie papierowej umowy czy dokumentów – traktujemy jako niepotrzebną “papierologię”.

I tutaj usługa otwierania konta poprzez przelew autoryzacyjny sprawdza się wyśmienicie. Wygoda i szybkość realizacji, to największe atuty tej metody.

Natomiast minusem jest na pewno fakt, że tak niewiele banków udostępnia taką możliwość.

Ale kto wie, być może niedługo znów zaczną przekonywać się do tej bardzo popularnej wśród klientów usługi.

KIEDY DOJDZIE TWÓJ PRZELEW?

Sprawdź również, kiedy dojdzie przelew zlecony przez Ciebie z banku A do banku B.

Ocena internautów
[Ogółem: 1 Średnio: 4]