Konto dla dwojga
Posiadanie wspólnego rachunku bankowego, to opcja na którą decyduje się coraz więcej osób. Czy konto dla dwojga to optymalna opcja dla wszystkich zainteresowanych? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Kto może założyć konto wspólne? I co należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretną ofertę dla siebie?
Konto dla dwojga – zalety
- zazwyczaj mniejsze koszty prowadzenia i obsługi konta,
- zdecydowanie mniej formalności i dokumentów,
- większa zdolność kredytowa,
- równy dostęp do wspólnych pieniędzy,
- większa przejrzystość jakim budżetem domowym dysponujecie,
- budowanie wzajemnego zaufania, odpowiedzialności i samodyscypliny,
- większa pewność terminowego opłacania rachunków – w końcu co dwie głowy, to nie jedna.
Konto dla dwojga – wady
- podjęcie odpowiedzialności za zobowiązania finansowe współposiadacza,
- nieporozumienia wynikające z wysokości wpłacanych/wypłacanych kwot (np. ze względu na dysproporcje w wysokości otrzymywanego wynagrodzenia),
- ograniczone możliwości wzięcia np. pożyczki pozabankowej,
- ograniczone możliwości w przypadku chęci zrobienia zakupu (np. prezent urodzinowy, rocznicowy, itp.) bez wiedzy współposiadacza.
Na jakie opłaty należy zwrócić uwagę, wybierając konto wspólne?
Posiadanie wspólnego konta daje zazwyczaj możliwość zaoszczędzenia na kosztach, które ponosi się za prowadzenie dwóch osobnych rachunków.
Nie oznacza to jednak, że rachunek dzielony zawsze będzie darmowy. Przyjrzyjmy się zatem, gdzie można natrafić na opłaty i prowizje:
- opłata za prowadzenie konta – może być uwarunkowana np. comiesięcznym wpływem na konto lub wykonaniem transakcji kartą,
- prowizja za wydanie karty oraz karty dodatkowej dla współposiadacza,
- opłata za wypłaty z bankomatów,
- prowizja za wpłaty/wypłaty środków w oddziale banku,
- opłata za wykonywanie przelewów.
Konto dla dwojga – ważne pytania i odpowiedzi
Kto może założyć wspólne konto?
Wspólne konto bankowe możesz założyć właściwie z kimkolwiek chcesz – taka osoba musi tylko posiadać pełną zdolność prawną, być pełnoletnia i posiadać status rezydenta podatkowego w tym samym kraju co Ty.
Osoby chcące otworzyć taki rachunek nie muszą być więc spokrewnione. Konto wspólne możesz zatem otworzyć np. z przyjacielem, kuzynem, małżonkiem, bratem, narzeczonym, chłopakiem, dziadkiem, itd.
Jak działa konto dla dwojga?
Konto wspólne działa w zasadzie na takiej samej zasadzie, co zwykły rachunek osobisty (ROR). Posiada zatem takie funkcjonalności jak: możliwość wpłacania/wypłacania środków, wykonywania przelewów, zleceń stałych, poleceń zapłaty, płatności mobilnych, wypłat z bankomatów, wpłat we wpłatomatach, etc.
Wspólne konto a kredyt?
Banki przeważnie stosują w takiej sytuacji procedurę, w której wymagają podpisu na umowie o kredyt wszystkich współposiadaczy konta.
W związku z tym, starając się o wzięcie pożyczki, wszystkie strony zobowiązane są do obecności podczas zawierania takiej umowy.
Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza?
W przypadku śmierci współposiadacza konta banki stosują procedury, które powinny być zawarte w umowie o prowadzenie rachunku.
Możemy spotykać się z sytuacją, w której bank po otrzymaniu aktu zgonu wygasi umowę i zablokuje część środków na rzecz ewentualnych spadkobierców.
Inną opcją jest również przekształcenie konta wspólnego w rachunek indywidualny, jednak nie wszystkie banki umożliwiają takie rozwiązanie.
Jak założyć wspólny rachunek?
Wspólne konto bankowe zakłada się w zasadzie w taki sam sposób, jak zwykły rachunek osobisty. Niektóre banki umożliwiają otwarcie konta wspólnego przez internet, jednak większość wymaga osobistego stawiennictwa przyszłych współposiadaczy w oddziale banku.
Jak zamknąć konto wspólne?
Zamknięcie konta wspólnego wymaga zgody wszystkich stron umowy. W przypadku braku porozumienia, jedna ze stron może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę. Jednak wszelkie ewentualne zadłużenia powstałe na rachunku w okresie wypowiedzenia, będą musiały zostać spłacone w całości.
W jakich bankach otworzymy konto dla dwojga przez internet?
Po otwarciu rachunku indywidualnego należy przekształcić go w konto dla dwojga. Aby wykonać taką czynność, należy zalogować się do serwisu bankowości internetowej oraz udać się kolejno do: FINANSE >> NOWA USŁUGA >> DYSPOZYCJE >> ZŁÓŻ WNIOSEK >> PRZEKSZTAŁĆ RACHUNEK
W jaki sposób przekształcić rachunek w konto wspólne?
Aby założyć konto dla dwojga w PKO BP, w formularzu należy wybrać opcję: Konto wspólne.
Jak założyć konto wspólne?
Pełnomocnika do rachunku można dodać przez bankowość internetową Moje ING. Zarówno posiadacz, jak i pełnomocnik będą mogli zamówić 2 imienne karty płatnicze. Jak założyć konto dla dwojga w ING Bank Śląski?