KONTO FIRMOWE ALIOR BANK

Oferta Alior Banku zawiera wiele ciekawych propozycji skierowanych do różnych grup klientów. Jedną z nich jest iKonto Biznes, z którego skorzystać mogą przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Przydatną opcją jest możliwość zdeponowania nadwyżek finansowych, korzystna oferta walutowa, i wsparcie kredytowe. Z wszystkich udogodnień korzystać można przy całkiem atrakcyjnych opłatach. Sprawdźmy jak przedstawia się propozycja Alior Banku dla firm.

Konto firmowe Alior Bank – opłaty

Otwarcie i comiesięczna obsługa iKonta Biznes nic nie kosztują, a sam rachunek nie jest oprocentowany. Oferta Alior Banku zezwala również na otwarcie rachunków pomocniczych. Koszt prowadzenia konta dodatkowego wynosi 8 zł miesięcznie.

Karty

Alior Bank daje przedsiębiorcom możliwość wyboru karty płatniczej z aż trzech propozycji: Mastercard Business Debit PayPass, Karta debetowa Mastercard z Plusem, Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa.

Kartami można płacić podczas transakcji internetowych, ale posiadają także funkcję zbliżeniową, z której skorzystamy w punktach stacjonarnych.

Wszystkie powyższe karty są wielowalutowe, co pozwala klientom na realizowanie operacji w obcych walutach i dodatkowo kwalifikują się do udziału w programie rabatowym Mastercard Bezcenne Chwile.

Zamówienie karty płatniczej jest opcją wartą uwagi, szczególnie że nie poniesiemy żadnej opłaty związanej z jej wydaniem.

Co prawda w każdym miesiącu pobierana jest opłata za obsługę karty (8 zł), ale bank daje możliwość uniknięcia jej w posty sposób. Wystarczy zrealizować nią min. 4 transakcje na dowolną kwotę. Identyczne warunki dotyczą korzystania z innych kart debetowych.

Bankomaty i operacje gotówkowe

To, jakie opłaty należy będzie ponieść zależy od wyboru karty. Wspólną ich cechą jest natomiast brak opłaty za korzystanie z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku.

Mastercard Business Debit PayPass

Karta ta daje klientom możliwość realizowania jednej darmowej wypłaty w bankomatach należących do sieci Euronet i Planet Cash, z kolei za każdą następną należy zapłacić 5 zł.

Wypłacając gotówkę z bankomatów poza granicami Polski w strefie EOG bank pobierze prowizję w wysokości 3% (min. 5 zł). Poza strefą EOG prowizja również wynosi 3%, ale Alior bank pobiera min. 8 zł.

Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa

Wypłacając gotówkę w bankomatach sieci Euronet i Planet Cash należy liczyć się z opłatą w wysokości 1% (min. 3 zł). Pozostałe urządzenia oraz bankomaty zlokalizowane w strefie EOG objęte są prowizją 3% (min. 5 zł).

Dla pozostałych zagranicznych bankomatów ustalona prowizja wynosi także 3%, jednak minimalna pobrana przez bank kwota to 6 zł.

Bezgotówkowe transakcje zagraniczne rozliczane poza rachunkami w obcych walutach (EUR, USD, GBP, SEK, NOK), które podpięte są do karty obciążone są prowizją w wysokości 1%.

Chcąc wpłacić gotówkę przy użyciu wpłatomatu, warto zastanowić się, z jakiego urządzenia skorzystamy, ponieważ obowiązujące opłaty różnią się:

 • 0,2%, min. 4 zł – urządzenia Alior Banku;
 • 0,4%, min. 8 zł – urządzenia Euronet i Planet Cash.

Niestety realizowanie wpłat gotówkowych i wypłat w oddziałach banku także nie jest darmowe. Prowizja, którą ustalił Alior Bank wynosi 0,5% (min. 10 zł).

Realizacja przelewów

Przedsiębiorcy mają możliwość realizowania za darmo zwykłych przelewów internetowych oraz tych kierowanych do ZUS i US. Poza nimi bank nie pobiera opłat za:

 • polecenia zapłaty;
 • przelewy europejskie SEPA.

Koszt realizacji natychmiastowego przelewu wynosi 10 zł, a zwykłego przelewu zleconego w oddziale banku – 20 zł. Taka sama prowizja dotyczy zagranicznych przelewów SWIFT.

W przypadku realizacji zleceń stałych należy liczyć się z opłatą w wysokości 1 zł. Do autoryzacji operacji wykorzystać można dwie metody udostępnione przez bank:

 • darmową autoryzację mobilną w aplikacji;
 • autoryzację kodami SMS, których koszt to 0,30 zł/szt.

Rachunek lokacyjny i lokaty

Ciekawą propozycją z oferty Alior Banku jest rachunek lokacyjny, na którym można deponować wygenerowane nadwyżki finansowe.

Najwyższe oprocentowanie, które oferuje bank dedykowane jest posiadaczom innego rachunku, ale mimo to warto bliżej przyjrzeć się propozycji Alior Banku.

Inną możliwością jest skorzystanie z pięciomiesięcznej lokaty, której oprocentowanie stałe wynosi 4% w skali roku.

Na lokacie zdeponować można wyłącznie nowe środki będące nadwyżką nad sumę aktywów, które zgromadzono w banku na dzień 9 maja 2022 r. Odsetki są kapitalizowane na koniec okresu.

W razie wcześniejszego zerwania lokaty naliczone odsetki niestety przepadają. Aby otworzyć lokatę należy udać się do najbliższego oddziału banku lub zrobić to online.

Oferta walutowa

Przedsiębiorcy posługujący się innymi walutami niż tylko złotówki mogą otworzyć dowolną ilość kont dodatkowych w 22 walutach obcych.

Opłata za obsługę rachunku wynosi 8 zł miesięcznie, a wszystkie konta walutowe można podpiąć do jednej wielowalutowej karty, która jest przypisana do iKonta Biznes.

Pięć kont można podpiąć bezpłatnie, a za każde kolejne bank nalicza opłatę w wysokości 30 zł.

Dodatkowo klienci mają możliwość korzystania z Kantoru Walutowego, który oferuje bardzo korzystne kursy. Jest to rozwiązanie dedykowane tym przedsiębiorcom, którzy nie chcą zakładać następnego płatnego rachunku dodatkowego.

Formalności dotyczące otwarcia darmowego konta w Kantorze Walutowym należy załatwić w oddziale banku.

Inną propozycją są wielowalutowe karty wirtualne, które można powiązać ze wszystkimi rachunkami walutowymi. Koszt miesięcznej obsługi wirtualnej karty wielowalutowej wynosi 30 zł.

Wsparcie kredytowe

Oferowany przez Alior Bank Pakiet Finansowy Biznes dedykowany jest małym firmom i mikroprzedsiębiorstwom. W jego skład wchodzą:

 • kredyt obrotowy;
 • kredyt inwestycyjny;
 • leasing;
 • faktoring;
 • karta kredytowa.

Oczywiście nie jest wymagane korzystanie ze wszystkich produktów i każdy przedsiębiorca może wybrać ten, którego aktualnie najbardziej potrzebuje.

Maksymalne wsparcie jakie można otrzymać wynosi aż 1 mln zł, a proces wnioskowania można przeprowadzić przez Internet.

Aby to zrobić należy wypełnić formularz kontaktowy i poczekać aż skontaktuje się z nami pracownik banku. Jedynym wymaganiem stawianym przez bank jest zakończenie roku obrachunkowego obejmującego min. 10 miesięcy.

Warunek ten wyklucza niestety nowe firmy. Z myślą o nich przygotowano opcję korzystania z karty kredytowej i kredyt w rachunku, który musi zostać poprzedzony weryfikacją prognoz rozwoju.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Korzystanie z funkcjonalnej bankowości internetowej ma na celu ułatwienie zarządzania firmą na co dzień.

Serwis transakcyjny daje możliwość realizowania przelewów, zarządzania posiadanymi kartami płatniczymi i wnioskowania o inne produkty bankowe.

Dla przedsiębiorców bank udostępnił możliwość wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w systemie i założenia Profilu Zaufanego ePUAP.

Jeśli chodzi o mobilną aplikację, to oprócz podstawowych funkcji (np. zlecanie przelewów) znajdziemy w niej również te, które są nieco mniej oczywiste:

 • wgląd do stanu rachunku bez konieczności logowania;
 • opłacanie faktur po ich zeskanowaniu;
 • realizowanie przelewów na numer telefonu.

Płatności mobilne, które oferuje przedsiębiorcom Alior Bank to: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay.

Pozostałe usługi z oferty

Oferta Alior Banku w zakresie usług dodatkowych jest tak obszerna, że nie sposób wymienić wszystkich, jednak warto wspomnieć o tych nieco ciekawszych.

Posiadacz iKonta Biznes ma możliwość inwestowania w komercyjne obligacje, wnioskowania o dofinansowanie unijne i korzystania z infolinii, która ma na celu ułatwienie załatwiania spraw tak, by nie było konieczności odwiedzania placówki (Wirtualni Bankierzy).

Dodatkowo przedsiębiorcy zyskują dostęp do platformy Zafirmowani.pl, która zawiera porady specjalistów czy bazę dokumentów i wniosków urzędowych.

Klienci biznesowi mogą także używać bezpłatnej aplikacji księgowej oraz wirtualnych wizytówek.

Jak założyć konto firmowe Alior Bank?

W celu założenia iKonta Biznes należy przede wszystkim złożyć wymagany wniosek na stronie internetowej banku i wybrać sposób zawarcia umowy spośród dwóch udostępnionych:

 • z wykorzystaniem przelewy weryfikacyjnego z konta prowadzonego w innym banku;
 • podpisanie umowy podczas wizyty kuriera.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby korzystać z Kantoru Walutowego zobowiązani są w pierwszej kolejności do otwarcia iKonta Biznes.

Konto firmowe Alior Bank – opinia

Jak widać z powyższej analizy parametrów, oferta iKonta Biznes jest całkiem atrakcyjna, jednak posiada również swoje wady.

Klientów, którzy byliby zainteresowani ofertą walutową obowiązuje wysoka prowizja, która jest pobierana podczas wypłat gotówki poza Polską, a w szczególności poza strefą EOG.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku wpłat gotówkowych. Gdy po upływie 12 miesięcy bank przestanie wypłacać premię za aktywność dodatkowe opłaty z pewnością uderzą po kieszeni przedsiębiorców.

Szkoda również, że w ofercie Alior Banku nie znajdziemy żadnej promocji, która dotyczyłaby terminali płatniczych, co z pewnością zainteresowałoby przedsiębiorców działających w branży handlowo – usługowej.

Wróćmy jednak do zalet, jakie posiada konto firmowe Alior Bank. Możliwość zarządzania wygenerowanymi nadwyżkami finansowymi oraz proponowane konto lokacyjne z pewnością wyróżniają proponowany rachunek na tle konkurencji.

Dodatkową zaletą jest możliwość otrzymania wsparcia kredytowego, które na pewno docenią małe firmy i start-upy.

Rachunek firmowy Alior Banku w pigułce

1

iKonto Biznes

Konto 0 zł
Karta 0 zł / 8 zł
Bonus 3550 zł
Konto >>
Karta / płatności >>
Bankomaty / gotówka >>
Przelewy >>
Promocja >>
 • Przeznaczenie konta – jednoosobowa działalność gospodarcza
 • Opłata za otwarcie konta – 0 zł
 • Miesięczna opłata za prowadzenie konta – 0 zł
 • Karta płatnicza:
 • Mastercard Business Debit PayPass
 • Karta debetowa Mastercard z Plusem
 • Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa
 • Funkcjonalność karty: płatności zbliżeniowe, płatności internetowe, wielowalutowość, program rabatowy Bezcenne chwile
 • Płatności mobilne: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Swatch Pay, Xiaomi Pay
 • Opłata za wydanie karty – 0 zł
 • Miesięczna opłata za kartę –  0 zł / 8 zł
 • Uniknięcie opłaty za kartę: należy wykonać 4 transakcje kartą na dowolną kwotę

 

 • Wypłata z bankomatów w Polsce:

0 zł – bankomaty znajdujące się w oddziałach Alior Banku dla każdej karty

karta Mastercard Business Debit PayPass:

 • 0 zł – po jednej wypłacie w miesiącu z bankomatów Euronet i Planet Cash, każda następna – 5 zł
 • 3% (min. 5 zł) – pozostałe bankomaty

karta Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa: 

 • 1% (min. 3 zł) – bankomaty Euronet i Planet Cash
 • 3% (min. 5 zł) – pozostałe bankomaty
 • Wypłata z bankomatów za granicą:

karta Mastercard Business Debit PayPass:

 • 3% (min. 5 zł) + 5% za przewalutowanie transakcji – w strefie EOG
 • 3% (min. 8 zł) + 5% za przewalutowanie transakcji – pozostałe bankomaty zagraniczne

karta Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa: 

 • 3% (min. 5 zł) – w strefie EOG
 • 3% (min. 6 zł) – pozostałe bankomaty zagraniczne

bank dolicza 1% prowizji od każdej zagranicznej transakcji bezgotówkowej innej niż w EUR, USD, GBP, SEK, NOK

 • Wpłatomaty:
 • 0,4% (min. 8 zł) – wpłatomat Alior Banku
 • 0,5% (min. 8 zł) – wpłatomat Euronet i Planet Cash
 • Wpłata gotówki w oddziale banku – 0,5% (min. 10 zł)
 • Wypłata gotówki w oddziale banku – 0,5% (min. 10 zł)
 • Zwykły przelew online – 0 zł
 • Przelew do ZUS i US – 0 zł / 0 zł
 • Przelew natychmiastowy – 10 zł
 • Zwykły przelew w oddziale banku – 20 zł
 • Przelew europejski SEPA – 0 zł
 • Przelew zagraniczny SWIFT – 20 zł
 • Zlecenie stałe – 1 zł
 • Polecenie zapłaty – 0 zł
 • Kody SMS autoryzujące operacje:
 • 0,30 zł – kod SMS
 • 0 zł – autoryzacja w aplikacji mobilnej Alior mobile
350 zł na start + 1500 za aktywność + 1000 zł zwrotu za paliwo + 700 zł na Allegro

KROK 1

Do 30 czerwca 2024 roku otwórz iKonto Biznes. We wniosku wpisz specjalny kod promocji: PROMO350

KROK 2

W ciągu 15 dni od złożenia wniosku o konto zawrzyj z bankiem umowę o prowadzenie rachunku.

KROK 3

W ciągu 45 dni od założenia konta wykonaj przelew do ZUS lub organów podatkowych.

Premia 350 zł wpłynie na Twoje konto firmowe do końca miesiąca następującego po miesiącu spełnienia wszystkich warunków jej otrzymania.

KROK 4

Aktywnie korzystaj z iKonta Biznes przez 12 miesięcy – wykonuj operacje, które bank nagradza premiami.

Maksymalnie możesz zdobyć 125 zł premii miesięcznie i 1500 zł w ciągu roku (125 zł x 12 miesięcy).

Bank będzie przekazywał poszczególne premie na Twoje konto firmowe do końca miesiąca następującego po tym, w którym wykonałeś premiowane operacje.

KROK 5

Płać kartą debetową Mastercard z Plusem na stacjach paliw. Bank będzie Ci zwracał 10% wydatków na paliwo.

Możesz otrzymać do 200 zł moneybacku miesięcznie w ciągu 5 kolejnych miesięcy (licząc od tego, w którym podpisałeś umowę o kartę). Maksymalnie możesz uzyskać 1000 zł zwrotu (200 zł x 5 miesięcy).

Premie cząstkowe będziesz otrzymywać na konto firmowe do 15. dnia roboczego miesiąca następującego po tym, w którym dokonałeś płatności.

KROK 6

Załóż nowe Konto Firma na Allegro za pomocą linku, który otrzymasz e-mailem po założeniu iKonta Biznes.

Wystaw przynajmniej 1 ofertę sprzedaży na Koncie Firma na Allegro w czasie trwania promocji i wskaż iKonto Biznes jako konto do wypłat.

Kartę podarunkową o wartości 700 zł otrzymasz w ciągu 30 dni roboczych, liczonych od daty spełnienia warunków promocji. Bank prześle Ci elektroniczny kod na podany adres e-mail.

Wnioskuj ➔

5/5 - 1 głosów