KONTO FIRMOWE ING BANK ŚLĄSKI

Jedną z ciekawszych propozycji w ofercie ING Banku Śląskiego, która skierowana jest do wspólnot mieszkaniowych i przedsiębiorców jest Konto Direct dla Firmy.

Klienci, którzy się na nie zdecydują zyskują także możliwość korzystania z wielu dodatkowych produktów, dzięki którym zarządzanie firmą jest znacznie łatwiejsze.

Konto firmowe ING Bank Śląski – opłaty

Powyższy rachunek został stworzony z myślą o klientach, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, korzystają z uproszczonych zasad księgowości i wspólnotach mieszkaniowych.

ING przygotował dla przedsiębiorców bardzo ciekawą promocję, dzięki której można zostać zwolnionym z opłat za prowadzenie rachunku przez 24 miesiące.

Utrzymanie rachunku poza promocją to koszt 19 zł miesięcznie, jednak realizując jeden z dwóch prostych warunków (w poprzednim miesiącu) można je mieć za 0 zł:

 • wykonanie 1 przelewu do ZUS/US;
 • wpływ na konto min. 2000 zł gotówką/przelewem. Nie liczą się przelewy zrealizowane z własnych rachunków biznesowych.

Karta

Otwierając konto firmowe ING przedsiębiorca ma możliwość zamówienia karty płatniczej. Bank Śląski proponuje dwa rodzaje:

 • VISA Business zbliżeniowa;
 • Mastercard Business.

Karty przystosowane są do realizowania płatności zbliżeniowych, a podczas zakupów można korzystać z usługi cashback i wypłacać gotówkę bez konieczności szukania bankomatu.

Klienci, którzy zdecydują się na kartę Mastercard zyskują możliwość skorzystania z dwóch przygotowanych dla nich programów rabatowych:

 • Buy & Smile;
 • Moje rabaty.

Obsługa karty kosztuje 7 zł i pobierana jest co miesiąc. ING zrezygnuje z pobrania jej po wykonaniu kartą płatności na kwotę min. 300 zł miesięcznie.

Bankomaty

Przedsiębiorcy szukający oszczędności powinni realizować wypłaty gotówki w bankomatach należących do sieci ING albo Planet Cash, ponieważ korzystanie z nich nic nie kosztuje.

Alternatywnie można korzystać z bezpłatnej usługi cashback.

W przypadku innych bankomatów niż wyżej wymienione oraz w tych, które zlokalizowane są w strefie EOG (wypłata w EUR) opłata za pobranie gotówki wynosi 5 zł.

Inne bankomaty zagraniczne objęte są prowizją w wysokości 3% pobieranej kwoty i dodatkowych 3% związanych z przewalutowaniem transakcji.

W przypadku wpłatomatów kwota prowizji zależy od tego, jaką ilość gotówki zamierzamy wpłacić:

 • 0% poniżej 50 tys. zł;
 • 0,15% (od sumy wpłat na konto w danym cyklu rozliczeniowym) powyżej 50 tys. zł.

Wpłaty gotówki można realizować w urządzeniach ING i Planet Cash.

Jeśli chodzi o możliwość wpłacania lub wypłacania gotówki w oddziałach banku to oczywiście taka usługa jest dostępna, jednak nie za darmo. Prowizja ustalona została na 0,5% wartości wpłaty/wypłaty (min. 10 zł).

Przelewy

Warto skorzystać z oferowanej przez ING promocji, ponieważ dzięki niej przedsiębiorcy zyskują możliwość wykonywania zwykłych przelewów internetowych bezpłatnie przez rok.

Po upływie okresu promocyjnego także można korzystać z darmowych przelewów, jednak konieczne jest wypełnienie jednego z dwóch stawianych przez bank warunków:

 • 1 przelew do ZUS/US;
 • wpływ na rachunek w wysokości min. 2000 zł miesięcznie.

Warto wiedzieć, że przelewy kierowane do powyższych instytucji nic nie kosztują. Bezpłatne jest również realizowanie poleceń zapłaty.

W przypadku przelewów natychmiastowych i tych, które zlecane są w oddziale opłata jest dość wysoka i wynosi 10 zł.

Za zlecenie stałe przedsiębiorca musi ponieść opłatę w wysokości 1 zł.

Klienci współpracujący z kontrahentami z innych krajów i realizujący przelewy zagraniczne powinni zapoznać się także ze związanymi z tym kosztami:

Przelew SEPA europejski – standardowa opłata wynosi 1,20 zł, ale zakładając konto w promocji opłata nie jest pobierana przez okres 2 lat. Po tym czasie darmowe przelewy są związane z wypełnieniem warunków aktywności wymaganych do uniknięcia opłaty za rachunek.

Przelew SWIFT – 40 zł.

Autoryzacja operacji odbywa się przy użyciu kodów SMS, które ING przesyła nieodpłatnie.

Serwis transakcyjny i aplikacja na telefon

Przedsiębiorcy wraz z Kontem Direct zyskują dostęp do bankowości internetowej, której celem jest codzienne ułatwienie zarządzania firmą.

Serwis transakcyjny pozwala na standardowe operacje jak np. zlecanie przelewów natychmiastowych, na telefon, podatkowych, walutowych, stałych zleceń i poleceń zapłaty.

Poza tym jednak możliwości, które daje bankowość elektroniczna są o wiele większe.

Klienci mają możliwość wnioskowania o inne produkty oferowane przez ING (np. kredyt, rachunek oszczędnościowy, terminal płatniczy itp.), a także korzystania z ciekawego połączenia bankowości online z księgowością online. Usługa ta zawiera następujące moduły:

 • KpiR;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • kadry i płace;
 • fakturowanie;
 • magazyn.

Najbardziej rozbudowanym modułem z oferty jest ”Fakturowanie”, które daje możliwość nielimitowanego wystawiania faktur i rachunków (także cyklicznie), dodawania faktur z plików lub skanów, wysyłania przypomnień dotyczących płatności i sprawdzania rachunków kontrahentów, którzy znajdują się na ”Białej liście”.

Jeśli chodzi o moduł, którego zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom w samodzielnym rozliczaniu, to daje on następujące możliwości:

 • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów;
 • generowanie rocznych raportów;
 • księgowanie i wysyłanie deklaracji podatkowych;
 • rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego;
 • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów;
 • przeprowadzanie remanentu;
 • amortyzacja środków trwałych.

Z kolei dla tych przedsiębiorców, którzy zawsze mają przy sobie smartfon lub tablet udostępniona została mobilna aplikacja Moje ING. Zasadniczo jej funkcje pokrywają się z tymi, które oferuje bankowość internetowa.

Dodatkowo daje możliwość sprawdzenia stanu konta i karty kredytowej bez logowania, dodawania paragonów, generowania kodów Blik, zlecania szybkich przelewów na telefon, wysyłania powiadomień PUSH po transakcji oraz płacenia za parkingi i przejazdy autostradami.

Aby zalogować się do aplikacji Moje ING skorzystać można z trzech metod:
 • kod PIN;
 • odcisk palca (telefon musi posiadać czytnik linii papilarnych);
 • skan twarzy (iPhone wyposażony w Face ID, Google Pixel 4 i 4XL).

Przedsiębiorcy realizujący płatności przy użyciu wirtualnych portfeli Google Pay/Apple Pay mogą dodać do nich biznesowe karty płatnicze i kredytowe.

Warto zwrócić również uwagę na usługę Blik dla biznesu, która posiada następujące funkcje:

 • kody;
 • płatności zbliżeniowe;
 • przelewy na numer telefonu;
 • wpłaty/wypłaty w bankomatach/wpłatomatach ING i Planet Cash.

Dla przedsiębiorstw, które działają lub planują działanie w e-commerce przygotowano bramkę płatniczą imoje, która daje możliwość obsługiwania płatności Blikiem, kartą i szybkich płatności podczas finalizacji zakupu przez klienta.

Klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy powinni także zainteresować się opcją płatności odroczonej.

Platforma Aleo

Aby sprawdzić bieżące dane przedsiębiorstw, które zarejestrowane są w KRS i CEIDG należy skorzystać z darmowej platformy Aleo. Aby wyszukać potrzebne dane można skorzystać z aż trzech udostępnionych wyszukiwarek:

 • NIP;
 • REGON;
 • KRS.

Przedsiębiorcy mają również możliwość dodania do systemu własnej wizytówki. Jedną z usług, które oferuje platforma Aleo jest ”Finansowanie dostawców”, które polega na faktoringu odwróconym.

Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość natychmiastowego otrzymania płatności za towary lub usługi i opłacenia faktur w późniejszym, dogodnym dla siebie terminie.

Oferta kredytowa i leasingowa

Udostępniona przez ING linia kredytowa dla przedsiębiorców to aż 500 tys. zł (200 tys. bez żadnych zabezpieczeń).

Ponadto oferta kredytowa przygotowana przez ING Bank Śląski obejmuje pożyczkę z obniżoną marżą, pożyczkę zabezpieczoną gwarancjami de minimis oraz kartę kredytową, na której dostępny jest limit od 1000 zł do nawet 50 tys. zł.

Z kolei oferta leasingowa obejmuje trzy rodzaje:

 • leasing operacyjny;
 • leasing finansowy;
 • VAT Marżę.

Finansowanie może zostać wykorzystane na maszyny i urządzenia, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, fotowoltaikę, sprzęt medyczny, IT oraz biurowy.

Faktoring

Kolejną bardzo przydatną usługą, która z pewnością zwróci uwagę przedsiębiorstw z branży handlowo – usługowej z płatnością odroczoną jest finansowanie faktur.

Sfinansowana może zostać nawet jedna faktura, jednak minimalna wartość konkretnych faktur została ustalona na niskim poziomie.

Limit faktoringowy, który oferuje bank jest dość wysoki, wypłata środków realizowana jest szybko a sposób, w który naliczane są opłaty jest przejrzysty.

Oferta walutowa

Dla firm współpracujących z kontrahentami zagranicznymi przygotowano dwa udogodnienia:

 • konto walutowe w EUR, USD, GBP – dotyczy go niestety wysoka i sztywna opłata;
 • Kantor Walutowy – darmowa opcja, z której można korzystać z poziomu bankowości internetowej.

Oferta terminali

Przedsiębiorcy powinni także zainteresować się udostępnioną dla nich ofertą terminali płatniczych. Umowa zawierana z bankiem dotyczyć może terminala przenośnego oraz w telefonie.

Do monitorowania realizowanych transakcji używana jest usługa Serwis ING eTerminal i platforma ING POS.

Obsługa klienta i promocje

Na uwagę zasługuje fakt, że punkty kasowe nie są zlokalizowane w każdej placówce bankowej, co zdecydowanie jest minusem dla klientów lubiących załatwiać sprawy w tradycyjny sposób.

Przedsiębiorcy nie mogą również liczyć na zbyt częste akcje specjalne, z których mogą skorzystać. Bank dedykuje promocje głównie nowym klientom i mają one za zadanie zachęcić do zakładania rachunków.

Jak założyć konto firmowe ING Bank Śląski?

Bank ING udostępnił dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową aż trzy sposoby na otwarcie rachunku:

 • z użyciem aplikacji mobilnej metodą ”na selfie”;
 • za pośrednictwem kuriera
 • w placówce banku;

W razie, gdyby właściciel firmy nie zarejestrował jeszcze działalności bank ING udostępnia możliwość ubiegania się o otwarcie rachunku firmowego, rejestrację firmy i założenie Profilu Zaufanego w jednym wniosku.

W sytuacji, gdyby konto chciała otworzyć wspólnota, konieczne będzie przeprowadzenie całego procesu w oddziale banku.

Konto firmowe ING Bank Śląski – opinia

Bez wątpienia konto firmowe ING należy do czołowych produktów w tej kategorii w Polsce.

ING stawia proste warunki wymagane do uniknięcia opłat. Dzięki czemu spełnienie ich nie wymaga większego wysiłku, a można zaoszczędzić w skali roku konkretną sumę.

Zdecydowanie docenią to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu kosztów.

Warto przy tym pamiętać, że nowi klienci w ramach obecnej promocji mają zapewnione darmowe prowadzenie konta przez 2 lata.