KONTO OSOBISTE ALIOR

Konto osobiste Alior Bank cechuje elastyczność i dostęp do wielu przydatnych usług i opcji. Wszystko to sprawia, że oferowany rachunek potencjalnie może odpowiadać na potrzeby szerokiego grona odbiorców.

Konto osobiste Alior Bank – opłaty

Konto mogą otworzyć osoby już od 13 roku życia. Comiesięczna opłata za prowadzenie rachunku wynosi 10 zł.

Aby jej uniknąć, należy zapewnić miesięczne wpływy na rachunek w wysokości przynajmniej 1500 zł i nie może to być suma kilku niższych kwot (wpływ jednorazowy).

Ponadto przelew należy wykonać z innego banku lub rachunku firmowego w Alior Banku. W miesiącu otwarcia Konta Jakże Osobistego opłata nie jest pobierana.

Aby uniknąć opłaty, najprościej ustanowić comiesięczny przelew z konta w innym banku lub zlecić przekazywanie wypłaty, emerytury lub renty.

Konto jest bezwarunkowo darmowe w przypadku klientów, którzy mają mniej niż 26 lat.

Karta

Do rachunku bank proponuje klientom wielowalutową Kartę Debit Mastercard Zbliżeniową przystosowaną do realizowania płatności zbliżeniowych i internetowych.

Propozycja nie odbiega od rynkowych standardów w zakresie funkcjonalności i pozwala na wypłatę gotówki podczas zakupów, dzięki zastosowaniu funkcji cashback.

Dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo klientów transakcje internetowe są zabezpieczone usługą 3D Secure.

Warto wiedzieć, że wszyscy posiadacze kart Mastercard mogą dołączyć do atrakcyjnego programu rabatowego Mastercard Bezcenne chwile.

Wydanie i odnowienie karty są darmowe. Miesięczna opłata za obsługę „plastiku” wynosi 5 zł, ale zwolnione są z niej osoby mające mniej niż 18 lat.

W przypadku pozostałych użytkowników, zwolnienie z prowizji następuje po wykonaniu bezgotówkowych transakcji kartą/Google Pay/Apple Pay na kwotę min. 300 zł w poprzednim miesiącu.

Bank wychodzi naprzeciw klientom często podróżującym za granicę i nie pobiera dodatkowej opłaty za realizowanie płatności kartą za granicą.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Sposób naliczania prowizji jest dość prosty. Bezpłatnie korzystać można z bankomatów własnych Alior Bank w Polsce, a dla pozostałych urządzeń naliczana jest opłata w wysokości 2,50 zł.

Warto rozważyć wypłacanie gotówki Blikiem, ponieważ jest to opcja całkowicie darmowa.

Chcąc skorzystać z bankomatu poza granicami Polski w strefie EOG zapłacimy 2,50 zł. Dla pozostałych zagranicznych bankomatów prowizja wynosi 5 zł.

W przypadku wpłat realizowanych we wpłatomatach, wysokość prowizji uzależniona jest od tego, z jakiej sieci skorzystamy i wygląda następująco:

 • 0,20% (min. 1 zł) – bankomaty w oddziałach banku;
 • 0,35% (min. 1 zł) – Planet Cash;
 • 0,60% (min. 1 zł) – pozostałe urządzenia.

Jak wspomniano wcześniej korzystanie z usługi cashback jest całkowicie darmowe. Co ciekawe, bank gwarantuje swoim klientom również bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach bankowych.

Przelewy

W tabeli opłat i prowizji nie znajdziemy wielu płatnych pozycji, co jest dużym plusem. Klienci Alior Banku nie muszą martwić się opłatami związanymi z:

 • zwykłymi przelewami internetowymi;
 • stałymi zleceniami;
 • poleceniami zapłaty;
 • przelewami SEPA;
 • autoryzowaniem operacji kodami SMS;
 • przelewami Blik na telefon.

Koszt przelewu natychmiastowego wynosi 5 zł, a za zwykły przelew w oddziale zapłacimy 8 zł. Najdroższa opłata z tabeli dotyczy zagranicznych przelewów SWIFT i jest to 30 zł.

Klienci mogą także korzystać z szerokiej gamy płatności mobilnych: Blik, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Swatch Pay, Xiaomi Pay.

Pakiet korzyści

Jedną z podstawowych cech oferowanego rachunku jest pakiet korzyści. Korzyści w dowolny sposób można dobierać i wymieniać tak, by jak najlepiej odpowiadały naszym potrzebom.

Z dwóch korzyści można korzystać bezpłatnie, a każda kolejna to koszt 3,50 zł. Wybierać możemy spośród następujących opcji:

 1. podwyższonego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym (szczegóły dostępne w sekcji Przydatne produkty powiązane na ”kafelku” Konta Oszczędnościowego – ”korzyść” Konta Jakże Osobistego);
 2. bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 3. zwrotu 1% za płatności realizowane telefonem (maks. 20 zł miesięcznie);
 4. punktów dla graczy (skorzystać mogą posiadacze karty Debit Mastercard LoL, z którą do zdobycia są Riot Points w grze League of Legends;
 5. pakietu pięciu darmowych przelewów natychmiastowych zlecanych w bankowości internetowe i mobilnej;
 6. pakietu assistance, który obejmuje ubezpieczenie samochodowe, domowe i medyczne;
 7. limitu w rachunku bez odsetek (przez 10 dni w miesiącu można korzystać z limitu bez płacenia odsetek od zadłużenie pod warunkiem, że nie przekracza ono 1000 zł);
 8. pakietu 30 darmowych powiadomień SMS o zdarzeniach na koncie;
 9. płatności kartą poza granicami Polski bez płacenia za przewalutowanie;
 10. darmowej wypłaty z zagranicznych bankomatów;
 11. ubezpieczenia w podróży za granicą obejmującego koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków, zgubienie bagażu itp.

Wybrana przez nas korzyść aktywuje się kolejnego dnia o godzinie 6:00. Jeśli z jakiejś zrezygnujemy, dezaktywacja nastąpi z początkiem następnego miesiąca kalendarzowego.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Serwis transakcyjny znajdziemy pod nazwą Alior Online. Pozwala on na kompleksowe zarządzanie rachunkiem, składanie wniosków o inne produkty z oferty banku oraz założenie Profilu Zaufanego czy usługi MojeID.

Z poziomu bankowości internetowej skorzystamy także z PUE ZUS i funkcjonalności e-Urząd, gdzie złożyć można wnioski o wypłatę należnych nam świadczeń.

W przypadku aplikacji mobilnej Alior Mobile jest ona nie tylko uzupełnieniem serwisu transakcyjnego, ale również rozszerzeniem.

Przydatną funkcjonalnością jest np. Mobilet, która daje możliwość uiszczenia opłaty za parking czy kupienia biletów komunikacji miejskiej.

Aplikacja umożliwia także płatność za przejazdy autostradami dzięki usłudze Autopay.

Warto wspomnieć także o usłudze Moje rachunki, dzięki której wszystkie nasze rachunki znajdziemy w jednym miejscu, a opłacanie ich jest bardzo proste i nie wymaga uzupełniania formularza przelewu.

Oferta ubezpieczeń

Oferta ubezpieczeniowa w Alior Banku dostępna dla klientów obejmuje:

 • PZU Życie (ubezpieczenie dla kredytobiorców, ubezpieczenie na życie dla kredytobiorców kredytów hipotecznych);
 • PZU SA (ubezpieczenie do pożyczki w przypadku utraty pracy i pakiet NNW);
 • PZU (ubezpieczenie nieruchomości do kredytów hipotecznych);
 • PZU Wojażer (ubezpieczenie turystyczne);
 • Link4 (ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie domu i mieszkania).

Mastercard Bezcenne Chwile

W programie można zdobywać punkty za realizowanie płatności kartą w sklepach i punktach partnerskich Mastercard stacjonarnie i internetowo.

Uzyskane punkty wymieniane są na nagrody: vouchery na zakupy, bilety do kina, multimedia, akcesoria kuchenne, zabawki).

Jak otworzyć konto osobiste Alior Bank?

Najprostszym sposobem na otwarcie rachunku jest wypełnienie wniosku online. Aby potwierdzić swoją tożsamość, można wykorzystać jeden z trzech dostępnych sposobów:

 • przelew weryfikacyjny z rachunku prowadzonego w innym banku;
 • wizyta kuriera;
 • VideSelfie w aplikacji mobilnej.

Kiedy zostaniemy już klientem Alior Banku, uzyskamy możliwość skorzystania z oferty produktów dodatkowych:

 • produkty oszczędnościowe (Konto Mega Oszczędnościowe, Konto Oszczędnościowe – ”korzyść” Konta Jakże Osobistego);
 • karta kredytowa Mastercard OK!;
 • Konto Walutowe w Kantorze Walutowym;
 • iKonto Biznes.

Recenzja i opinia

Konto Jakże Osobiste wyróżnia się na rynku możliwością jego częściowego skonfigurowania i dostosowania do swoich potrzeb.

Bank wyszedł z założenia, że oczekiwania każdego klienta są inne i warto byłoby stworzyć taki rachunek, którego funkcjonalności zaspokoją możliwie jak najszersze grono potencjalnych klientów.

Konto Jakże Osobiste może być dość tanim rachunkiem, jednak należy odpowiednio dobrać korzyści. Dzięki nim niektóre funkcje, które u konkurencji są płatne, będziemy mogli mieć za darmo (np. tanie przewalutowania czy bezpłatne przelewy natychmiastowe).

Przyjrzyjmy się nieco bliżej oferowanym korzyściom. Wybór jest spory, a dodatkowo możemy dowolnie je konfigurować w zależności od tego, co jest nam akurat potrzebne.

Planując wyjazd zagraniczny warto zadbać o darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów i korzystne przewalutowania po kursie NBP i Mastercarda oraz ubezpieczenie w podróży.

Dla osób, które stawiają na oszczędzanie dobrym wyborem może okazać się podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym i zwrot części wydatków za zakupy.

Jeśli natomiast preferujemy płatności gotówkowe, dobrą opcją będzie korzystanie z darmowych bankomatów. To tylko niektóre przykłady.

Pakiet korzyści jest świetną opcją, ale dla osób, które są obeznane z bankowością elektroniczną i wiedzą, z jakich produktów i usług korzystają najczęściej.

Taka opcja nie sprawdzi się także w przypadku osób zabieganych, ponieważ zmianę korzyści trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Nie da się ukryć, że nie wszystkie korzyści są tak samo opłacalne.

Z pewnością powiadomienia SMS czy punkty dla graczy w LoL będą znacznie mniej popularne od np. darmowych wypłat z bankomatów czy korzystnych przewalutowań.

Decydując się na wymianę jednej korzyści na inną, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po rezygnacji z korzyści przestanie ona być aktywna dopiero na początku następnego miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli zdecydujemy się w tym czasie na aktywację kolejnej korzyści, bank naliczy nam opłatę w wysokości 3,50 zł, dopóki pierwsza nie wygaśnie. Zobrazujmy to na przykładzie. Załóżmy, że mamy aktywne dwie korzyści:

 • bezpłatne korzystanie z bankomatów w Polsce;
 • 5 darmowych przelewów natychmiastowych.

Nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ korzyści są tylko dwie. Na początku grudnia decydujemy się dezaktywować korzyść ”darmowe bankomaty”, a na jej miejsce aktywować ”ubezpieczenie w podróży”. Wtedy:

”ubezpieczenie w podróży” aktywne jest od kolejnego dnia od godziny 6:00 i musimy zapłacić 3,50 zł w grudniu, a od stycznia będzie ono darmowe;
”darmowe bankomaty” pozostaną aktywne do końca grudnia bez dodatkowych opłat i w dalszym ciągu będzie można z tego korzystać.

Na szczęście bank każdorazowo informuje o tym, że kolejna wybrana korzyść jest płatna. Warto jednak z wyprzedzeniem zaplanować aktywację i dezaktywację korzyści.

Jeśli jesteśmy już w tym temacie, jedną z korzyści są ”Płatności kartą bez kosztów przewalutowania”. Dzięki niej przewalutowanie odbywa się po korzystnym kursie NBP (EUR, USD, GBP) lub Mastercard i NBP (dla pozostałych walut obcych).

Istnieje także możliwość darmowego otwarcia kont w walutach obcych (EUR, USD, GBP) bez konieczności aktywowania jakiejkolwiek korzyści.

Wszystkie rachunki można obsługiwać jedną kartą – Debit Mastercard Zbliżeniową. Wymianę walut lepiej jednak przeprowadzać w Kantorze Walutowym Alior, który gwarantuje konkurencyjne spready.

Kantor Walutowy nie jest tym samym, co Konto Walutowe w banku i wymagane jest założenie w nim oddzielnego konta w wybranej walucie obcej.

Wśród ofert oszczędnościowych na uwagę zasługuje przede wszystkim bezpłatny rachunek oszczędnościowy, który może być prowadzony w kilku wersjach.

Dodatkowo wybierając odpowiednią korzyść można uzyskać atrakcyjne oprocentowanie, a stawka gwarantowana jest przez kilka miesięcy.

Dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego przygotowano także drugi rachunek, na którym można deponować środki: Konto Mega Oszczędnościowe.

Charakteryzuje się ono darmowymi przelewami wewnętrznymi i cyklicznie organizowanymi promocjami dotyczącymi nowych środków.

Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest obsługa klienta. W sieci Alior Banku obecnie znajduje się ok. 500 oddziałów i agencji partnerskich zlokalizowanych na terenie całej Polski.

Sprawia to, że bank znajduje się w czołówce instytucji z największą siecią placówek. Jest to duże udogodnienie w przypadku osób, które wolą załatwiać sprawy w sposób tradycyjny.

Początkujący użytkownicy mogą również skorzystać z pomocnego FAQ i samouczków video, które pomogą im postawić pierwsze kroki w świecie bankowości elektronicznej.

Konto Jakże Osobiste jest często i chętnie promowane przez Alior Bank. Warto korzystać z takich okazji, ponieważ zazwyczaj do zdobycia jest kilkaset złotych premii gotówkowej za sam fakt korzystania z konta.

Regulaminy i zasady akcji są zazwyczaj jasne, ponieważ Alior Bank raczej unika skomplikowanych zapisów drobnym maczkiem.

Co jakiś czas ponawiana jest oferta, w której przyznawane są dodatkowe punkty w programie Mastercard Bezcenne chwile.

Oczywiście pod względem promocji dla stałych klientów mogłoby być nieco lepiej, ale jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że w ogóle są one organizowane, o czym konkurencja często zapomina.

Elastyczność na polskim rynku jest jeszcze rzadko spotykana i Alior Bank w tym zakresie postawił na innowacyjność. Swobodny dobór korzyści sprawia, że możemy stworzyć rachunek maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

Pomimo tego, że pakiet korzyść jest całkiem ciekawy, nie sposób nie zwrócić uwagi, że wiele z tych opcji znajdziemy u konkurencji za darmo.

Gdyby nie wspomniane korzyści, nie można by było nazwać Konta Jakże Osobistego ani szczególnie tanim, ani wyróżniającym się. To właśnie wybór korzyści może sprawić, że konto stanie się atrakcyjne i funkcjonalne.

Konto osobiste Alior Bank jest więc rachunkiem dla osób, które wiedzą, czego potrzebują w danym okresie czasu. Dobierając korzyści wedle naszych potrzeb, mamy szansę na uzyskanie rachunku, który naprawdę będzie ”osobisty”.