KONTO OSOBISTE BNP PARIBAS

Konto osobiste BNP Paribas praktycznie non stop objęte jest jakąś promocją dla nowych klientów. Czy jednak bank ma do zaoferowania coś więcej niż akcje specjalne?

Na samym początku warto zaznaczyć, że oferta została skonstruowana w taki sposób, aby zamiast kilku osobnych rachunków proponować klientom jedno konto, którego możliwości są różne w zależności od wyboru karty debetowej.

Konto osobiste BNP Paribas – opłaty

Konto Otwarte na Ciebie mogą otworzyć osoby pełnoletnie. Zarówno założenie, jak i prowadzenie rachunku są całkowicie bezpłatne – bezwarunkowo.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku klientów w wieku do 26. r. ż. bank przygotował nieco lepsze warunki korzystania z rachunku.

Karty

Takiej ilości kart do wyboru nie znajdziemy chyba w żadnej innej ofercie konkurencji. Bank proponuje klientom aż cztery typy:

 • Karta Otwarta na Dzisiaj Mastercard;
 • Karta Otwarta na eŚwiat Mastercard;
 • Karta Otwarta na Świat Mastercard;
 • Kasrta Visa Filmowa (mobilna/fizyczna).

Funkcjonalności kart nieco różnią się od siebie w zależności od tego, na jaką się zdecydujemy.

Wszystkie jednak posłużą do wykonywania płatności zbliżeniowych i internetowych, które dodatkowo stają się bezpieczniejsze dzięki zastosowaniu usługi 3D Secure.

Jeśli zdecydujemy się na wybór którejś z trzech pierwszych kart, zyskamy dodatkowo możliwość pobierania gotówki w czasie płacenia za zakupy (cashback).

Wraz z Kartą Otwartą na eŚwiat Mastercard otrzymujemy opcję skorzystania z darmowego ubezpieczenia ”CYBER Pomoc”.

W przypadku Karty Otwartej na Świat Mastercard oferowane jest bezpłatne ubezpieczenie ”Rezygnacja z Podróży”. Wszystkie wymienione karty są wydawane i odnawiane bezpłatnie.

Standardowa wysokość opłat związanych z obsługą jest inna dla każdego rodzaju karty:

7 zł – Karta Otwarta na Dzisiaj Mastercard i Karta Visa Filmowa

 • opłata nie jest pobierana w przypadku osób poniżej 26 r. ż. LUB
 • po zrealizowaniu przynajmniej 3 bezgotówkowych transakcji kartą/Google Pay/Apple Pay oraz przynajmniej jednym zalogowaniu do bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile i wyrażeniu zgód marketingowych (jeśli uda nam się spełnić tylko jeden z trzech podanych warunków, prowizję uda się obniżyć do 2 zł)

8 zł – Karta Otwarta na eŚwiat Mastercard

12 zł – Karta Otwarta na Świat Mastercard (opłatę można obniżyć do 10 zł po spełnieniu takich samych warunków, jak w przypadku Karty Otwartej na eŚwiat Mastercard).

Korzystanie z karty za granicą jest darmowe pod warunkiem, że zdecydujemy się na Kartę Otwartą na Świat Mastercard. Dla pozostałych kart pobierana jest prowizja w wysokości 5% za przewalutowanie transakcji.

Pierwsza opłata związana z obsługą karty zostanie pobrana dopiero w kolejnym miesiącu po jej wydaniu.

Decydując się na jeden z rodzajów karty warto dogłębnie przemyśleć, czy oferowane przez nią udogodnienia warte są swojej ceny.

Klienci mogą także wnioskować o wirtualny odpowiednik karty, którego dotyczą takie same opłaty jak w przypadku tradycyjnej.

Przy użyciu karty wirtualnej możemy realizować płatności w Internecie, a jeśli dodamy ją do mobilnego portfela także w punktach stacjonarnych.

Karta Otwarta na Dzisiaj jest podstawową propozycją do Konta Otwartego na Ciebie i jedyną opcją, której obsługa może być całkowicie darmowa dla klientów w wieku poniżej 26 lat lub starszych – po spełnieniu warunków aktywności.

W tym przypadku możemy jednak zostać obciążeni kosztami związanymi z wypłatami z bankomatów, jeśli mamy więcej niż 26 lat.

Decydując się na Kartę Otwartą na eŚwiat musimy liczyć się z niemożliwą do uniknięcia opłatą za obsługę karty, która pobierana jest co miesiąc. Zyskujemy jednak darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski.

Już sama nazwa karty wskazuje, że oferuje ona udogodnienia dla klientów często korzystających z płatności internetowych.

Chodzi tutaj głównie o darmowe ubezpieczenie ”Cyber Pomoc”, które daje ochronę w następujących sytuacjach:
 • uzyskanie dostępu do naszego konta przez osobę niepowołaną;
 • niekompletna dostawa/nieotrzymanie towaru kupionego przez Internet;
 • awaria komputera/tabletu, której skutkiem jest utrata danych z dysku;
 • zagrożenia tożsamości i reputacji w sieci.

Kolejna propozycja, jaką jest Karta Otwarta na Świat została stworzona z myślą o tych osobach, które uwielbiają zagraniczne podróże i często realizują płatności w obcych walutach.

Niestety jest to także opcja najdroższa, która jednak gwarantuje nam bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce. A poza jej granicami pozwala na darmowe korzystanie z urządzeń sieci BNP Paribas i Global Alliance.

Dodatkowo wypłaty z innych bankomatów zagranicznych z użyciem Karty Otwartej na Świat są znacznie tańsze.

Również transakcje realizowane w walutach obcych rozliczane są w korzystniejszy sposób po kursie Mastercarda, a nie po bankowym.

Dzięki temu płacąc za granicą odbywa się tylko jedno przewalutowanie (z waluty obcej na złotówki) nawet, jeśli waluta jest egzotyczna i z tego tytułu nie jest pobierana żadna prowizja.

Użytkownicy Karty Otwartej na Świat mają szansę na skorzystanie z dedykowanej oferty ubezpieczeniowej ”Rezygnacja z podróży”.

Pozwala ona na uzyskanie zwrotu kosztów w przypadku odwołanego wyjazdu np. z powodu nagłego zachorowania czy wypadku.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Klienci, którzy wybiorą Kartę Otwartą na Dzisiaj Mastercard lub Kartę Visa Filmową będą mogli bezpłatnie korzystać z bankomatów własnych BNP Paribas i Planet Cash.

W przypadku pozostałych urządzeń pobierana będzie opłata w wysokości 7 zł. Zwolnione są z niej osoby, które mają mniej niż 26 lat.

Dla użytkowników Karty Otwartej na eŚwiat i Karty Otwartej na Świat darmowe są wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Wypłaty z bankomatów przy użyciu Blika są bezpłatne tylko w przypadku maszyn zlokalizowanych w placówkach bankowych. W pozostałych przypadkach pobierana jest prowizja w wysokości 5 zł.

Nieco skomplikowany system naliczania opłat dotyczy wypłat gotówkowych w bankomatach zagranicznych:
 • Karta Otwarta na Dzisiaj/Karta Visa Filmowa 
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów własnych BNP Paribas i Global Alliance
 • 7 zł za wypłatę euro w krajach należących do EOG (osoby poniżej 26. r. ż. zwolnione są z opłaty)
 • 3% za korzystanie z innych maszyn (min. 12 zł)
 • Karta Otwata na eŚwiat 
 • 0 zł za bankomaty BNP Paribas, Global Alliance i wypłaty euro w krajach należących do strefy EOG
 • pozostałe przypadki – 3% (min. 12 zł)
 • Karta Otwarta na Świat 
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów własnych BNP Paribas, Global Alliance i wypłaty euro w strefie EOG
 • 7 zł za korzystanie z innych urządzeń

W przypadku realizowania wpłat gotówkowych warto udać się do oddziału banku i tam skorzystać z bezpłatnego wpłatomatu.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości dobrą opcją może być skorzystanie z wpłatomatów sieci Planet Cash i innych, gdy transakcja realizowana jest przy użyciu kodu Blik.

Nieco mniej korzystne jest tradycyjne wpłacanie gotówki we wpłatomatach Euronet i Planet Cash. Ustalona prowizja wynosi 0,5%, jednak minimalna kwota, jaką zostaniemy obciążeni to 10 zł.

Niestety BNP Paribas nie daje klientom możliwości korzystania z darmowego cashbacku. Opłata za usługę nie jest co prawda wysoka (1 zł), ale mimo to generuje dodatkowe koszty.

Wysokie prowizje dotyczą również operacji wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku i wynoszą aż 12 zł.

Przelewy

Osoby posiadające konto osobiste BNP Paribas mogą cieszyć się z kilku usług, za które bank nie pobierze opłat:

 • zwykłe przelewy internetowe;
 • stałe zlecenia;
 • polecenia zapłaty;
 • europejskie przelewy SEPA;
 • Blik na telefon;
 • autoryzację operacji kodami SMS.

Opłata zostanie naliczona natomiast za wykonanie przelewu natychmiastowego (5 zł), jednak nie odbiega ona od rynkowej normy.

Koszt wykonania zwykłego przelewu w placówce wynosi aż 12 zł, więc należy tego raczej unikać. Klienci realizujący zagraniczne przelewy SWIFT zostaną obciążeni prowizją w wysokości 0,2% (min. 30 zł, maks. 200 zł).

Jeśli chodzi o mobilne formy płatności, BNP Paribas ma całkiem sporo do zaoferowania. Można korzystać z Blika, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay, Xiaomi Pay, pay-by-link (np. Przelewy24, PayU).

Warto zwrócić uwagę również na możliwość ustawienia płatnych wiadomości SMS, które poinformują nas o zdarzeniach na rachunku. Koszt takiej wiadomości to 0,20 zł/szt.

Bankowość internetowa i aplikacja

W serwisie transakcyjnym GOonline zrealizujemy oczywiście wszystkie podstawowe operacje (np. przelewy internetowe, stałe zlecenia itp.) a także zawnioskujemy o lokatę czy kredyt.

Informacje na temat posiadanych produktów znajdują się na ekranie głównym widocznym po zalogowaniu.

W przypadku aplikacji mobilnej GOmobile mamy możliwość zarządzania posiadanymi produktami bankowymi z dowolnego miejsca na świecie.

Funkcjonalność aplikacji mobilnej jest bardzo zbliżona do tej, którą oferuje serwis transakcyjny i powiększona dodatkowo np. o opcję zapłacenia za parking lub bilet komunikacji miejskiej.

Jak otworzyć konto osobiste BNP Paribas?

Osoby preferujące zdalne załatwianie spraw urzędowych na pewno docenią możliwość otwarcia rachunku przez Internet.

Do weryfikacji tożsamości można wykorzystać metodę ”na selfie” lub poczekać na wizytę kuriera.

Niezależnie jaki wariant wybierzemy, na etapie składania wniosku musimy załączyć zdjęcie dowodu osobistego z dysku na komputerze lub wykonać je przy pomocy telefonu.

Aby zawrzeć umowę elektronicznie należy w odpowiednim miejscu wprowadzić unikalny kod SMS, który otrzymamy od banku.

Zamówioną kartę płatniczą otrzymamy przez firmę kurierską (jeśli wybrano weryfikację podczas wizyty kuriera) lub pocztą.

Kolejnym krokiem jest nadanie kodu PIN do karty. Wszystkie niezbędne instrukcje otrzymamy w kopercie razem z kartą.

Jeśli wolimy dopełnić wszelkich formalności osobiście w jednym z oddziałów, również mamy taką możliwość, jednak jest to z pewnością bardziej czasochłonne i mniej komfortowe.

Poza rachunkiem indywidualnym, z oferty BNP Paribas warto zwrócić uwagę również na:

 • produkty oszczędnościowe (Lokata Firmowa, Lokata urodzinowa);
 • kartę kredytową Mastercard Standard;
 • rachunek walutowy.

Konto osobiste BNP Paribas – opinia

To, jak ocenimy rachunek w dużej mierze zależy od wyboru karty. W szczególności ma to znaczenie, gdy pod lupę bierzemy opłaty związane z kontem.

Większość z nich nie odbiega jednak od rynkowych standardów. Mimo, że samo prowadzenie konta nic nie kosztuje, może okazać się, że zapłacimy za obsługę karty debetowej.

Zaproponowanie klientom trzech kart do wyboru jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, którego próżno szukać u konkurencji.

Szkoda jednak, że zwolnienie z prowizji możliwe jest tylko przy wyborze Karty Otwartej na Dzisiaj i decydując się na Kartę Otwartą na Świat lub Kartę Otwartą na eŚwiat nie mamy opcji uniknięcia opłaty.

Po części jest to zrozumiałe, ponieważ obie te karty oferują klientom więcej możliwości, jednak mamy pewne wątpliwości, czy te udogodnienia są warte swojej ceny.

Tym bardziej, że bezpłatne bankomaty i korzystne przewalutowania są cechami, które bez problemu znajdziemy w ofertach konkurencji w niższych cenach, a nawet za darmo.

Sytuację w pewien sposób ratuje opcja ubezpieczeń, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie klientom darmowej karty z możliwością wykupienia innych udogodnień.

Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymalibyśmy produkt, który mógłby być prawdziwie spersonalizowany.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na wysokie koszty realizowania operacji bankowych w oddziałach (np. przelewy, wpłaty, wypłaty).

Do autoryzowania operacji można wykorzystywać darmowe kody SMS lub autoryzację mobilną w aplikacji.

Klienci, którzy chcieliby dostawać płatne powiadomienia o zdarzeniach na rachunku lub innych produktach mogą włączyć taką opcję w serwisie transakcyjnym.

Jak z kolei przedstawia się użyteczność konta? Jak wiadomo, aplikacja mobilna jest niejako podstawą nowoczesnego podejścia do zarządzania finansami.

Dla posiadaczy smartfonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych przygotowano możliwość logowania się do aplikacji GOmobile przy użyciu odcisku palca (FaceID dla użytkowników telefonów z systemem iOS).

Podgląd stanu konta i szybki dostęp do ”ulubionych” odbiorców przelewów uzyskujemy jednak jeszcze przed zalogowaniem.

Trzeba przyznać, że korzystanie z aplikacji mobilnej jest całkiem wygodne i pozwala na wykonywanie wszystkich podstawowych operacji bankowych.

Dodatkowo klienci uzyskują dostęp do zniżek w ramach programu mamBonus i lokalizację punktów oferujących rabat.

Jeśli chodzi o produkty oszczędnościowe, wysokość oprocentowania nie stawia ich w czołówkach rankingów. BNP Paribas raczej nie słynie z tego, że jest szczególnie przyjazny osobom oszczędzającym.

Dla osób, które szukają korzystnej oferty walutowej, ale nie chciałyby decydować się na Kartę Otwartą na Świat, niestety nie ma dobrych wiadomości.

Oferta banku obejmuje co prawda konto walutowe, jednak jest ono dostępne tylko w podstawowych walutach obcych. A wydawana do niego karta jest objęta prowizją, której nie można uniknąć.

Z kolei duży plus należy się za udostępnienie klientom naprawdę wielu form nowoczesnych płatności mobilnych.

Oczywiście Blik czy Google Pay są już standardem, ale na pochwałę zasługują takie formy, jak np. SwatchPay czy Fitbit Pay.

Jakość obsługi klienta zasługuje generalnie na wysoką ocenę. Do kontaktu z bankiem można wykorzystać infolinię lub czat, który prawdopodobnie jest używany najczęściej.

Osoby, które wolą załatwiać wszystko osobiście, mogą odwiedzić jedną z ponad 350 placówek. Oddziały banku mieszczą się zarówno w dużych, jak i tych nieco mniejszych miastach.

Zwróćmy jeszcze uwagę na fakt, że konto osobiste BNP Paribas praktycznie cały czas można otworzyć w promocji z premią na start.

To głównie akcje specjalne z wysokim bonusem (nawet kilkaset złotych) sprawiły, że rachunek coraz bardziej zyskuje na popularności.

Nagrody mają zazwyczaj formę premii gotówkowej, ale często można zdobyć również np. voucher na zakupy.

Bank starał się, aby konto dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Jednak personalizacja, która polega tylko na wyborze jednej z trzech kart, nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Pomimo tego, konto osobiste PNP Paribas ma szansę na zyskanie sporej popularności, szczególnie wśród trzech grup klientów:
 • nowi użytkownicy (prosty sposób uniknięcia opłaty za podstawową kartę);
 • osoby w wieku do 26 lat (darmowa karta i wypłaty z bankomatów w kraju);
 • poszukiwacze nowoczesnych rozwiązań (wiele form płatności mobilnych).

Rachunek można polecić również osobom podróżującym za granicę, jeśli nie odstraszają ich wysokie opłaty związane z Kartą Otwartą na Świat.

Oferta może być z kolei nienajlepszą opcją dla seniorów i osób, które wolą realizować operacje w placówkach bankowych (ze względu na wysokie koszty).