KONTO OSOBISTE CITIBANK

Konto osobiste Citibank w skrócie można scharakteryzować jako bezpłatny rachunek z pulą darmowych przelewów natychmiastowych i wypłat z bankomatów.

Dodatkowo oferta banku obejmuje korzystną ofertę walutową i stosunkowo niskie kursy w kantorze walutowym. Przeanalizujmy dokładnie ofertę CitiKonta.

Konto osobiste Citibank – opłaty

Rachunek mogą otworzyć osoby, które ukończyły 13 rok życia. Bank nie pobiera żadnej opłaty za otwarcie rachunku ani jego prowadzenie – bezwarunkowo.

Karta

Jeśli chodzi o kartę nie ma zbyt dużego wyboru, ponieważ dostępna jest tylko wielowalutowa karta Mastercard Citicard, która pozwala na wykonywanie płatności internetowych i zbliżeniowych.

Karta wyposażona jest dodatkowo w usługę 3D Secure, dzięki czemu transakcje internetowe zyskują większe bezpieczeństwo.

Inną przydatną funkcjonalnością jest możliwość wypłacania gotówki z konta podczas robienia codziennych zakupów (cashback).

Decydując się na zamówienie karty warto rozważyć także przystąpienie do programu rabatowego Mastercard Bezcenne chwile.

Karta do rachunku wydawana jest bezpłatnie, a bank nie pobiera opłaty za jej odnowienie, comiesięczną obsługę i korzystanie z niej za granicą.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Wszyscy klienci mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów Citi w Polsce i wpłatomatów.

Podczas korzystania z bankomatów obcych i usługi cashback należy mieć na uwadze, że bezpłatnie zrealizujemy tylko pierwsze 4 wypłaty w miesiącu. Każda kolejna to koszt 8 zł.

Poza granicami Polski również za darmo można korzystać z bankomatów należących do sieci Citi, a dla pozostałych bezpłatne są jedynie 4 pierwsze wypłaty. Po wykorzystaniu darmowej puli naliczona zostanie opłata w wysokości 8 zł.

Bardzo wysokie opłaty obowiązują dla operacji gotówkowych realizowanych w placówkach banku. Za wpłatę i wypłatę gotówki przy okienku zapłacimy aż 30 zł.

Przelewy

Citibank daje klientom możliwość bezpłatnego realizowania:

 • zwykłych przelewów internetowych,
 • 3 natychmiastowych przelewów w miesiącu (za każdy kolejny należy zapłacić 5 zł),
 • zleceń stałych,
 • polecenia zapłaty,
 • europejskich przelewów SEPA.

W przypadku zagranicznych przelewów SWIFT prowizja wynosi 0,25%, ale minimalna kwota, jaką pobierze od nas bank to 10 zł (maks. 100 zł).

Wysoka opłata dotyczy zwykłego przelewu zlecanego w oddziale banku i wynosi aż 30 zł.

Do autoryzowania operacji można wykorzystywać kody SMS, które są całkowicie darmowe.

Niestety bank nie oferuje zbyt wielu form płatności mobilnych i można korzystać jedynie z Blika, Google Pay i Apple Pay (tylko dla Mastercard).

Otwierając rachunek, warto zwrócić uwagę na domyślnie aktywne usługi, które mogą być płatne. W szczególności warto dopytać o bankowość telefoniczną CitiPhone, która choć przydatna, generować może całkiem spore koszty.

Bankowość elektroniczna i aplikacja mobilna

Klienci Citi Handlowego mogą korzystać z bankowości internetowej Citibank Online, która udostępnia wszystkie podstawowe operacje związane z obsługą konta.

Jedną z przydatnych funkcjonalności oferowanych przez Citi Handlowy jest internetowa autoryzacja. Można ją wykorzystywać w czasie zakupów w Internecie, jeżeli nie posiadamy smartfona.

Ten sposób autoryzacji polega na przepisaniu specjalnego linka, który zostanie przysłany przez bank SMS-em.

Inną opcją jest zrealizowanie szybkiego przelewu ”Płacę z Citi Handlowy” (pay-by-link) i potwierdzenie transakcji kodem SMS.

Jeśli chodzi natomiast o funkcjonalności oferowane przez aplikację mobilną Citi Mobile, znajdziemy tam możliwość:

 • zlecania przelewów zwykłych i natychmiastowych,
 • wnioskowania o raty na karcie kredytowej i składania o nią wniosku,
 • zapisania ulubionych odbiorców,
 • zmiany kodu PIN karty płatniczej,
 • otwarcia lokaty,
 • powiązania karty debetowej z rachunkiem walutowym.

Do aplikacji możemy zalogować się biometrycznie (także FaceID) i skorzystać dzięki niej z mobilnej autoryzacji operacji.

Zarówno bankowość internetowa, jak i aplikacja mobilna pozwalają na skorzystanie z Citi Kantoru, w którym mamy możliwość realizowania wymiany walut po niższych kursach.

Przelew środków realizuje się bezpośrednio na rachunki dewizowe w aż 15 walutach: USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK, ZAR.

W kantorze znajdziemy także zaawansowane zlecenia: Stop, Limit, If Done, Occ (dostępne w przypadku USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK, ZAR).

Citi Global Wallet

Citi Global Wallet jest bezpłatną wielowalutową usługą oferowaną przez Citi Handlowy. Pozwala ona na realizowanie płatności za granicą w popularnych walutach (euro, funty, dolary) bez kosztów przewalutowania.

Co ciekawe, system samodzielnie rozpoznaje, z jakiego rachunku dewizowego należy pobrać środki. Realizować można zarówno płatności internetowe, jak i stacjonarne przy użyciu karty.

Jeżeli płatność realizowana jest w innych walutach niż wyżej wspomniane, rozliczenie odbywa się po kursie Mastercard, który jest dużo korzystniejszy dla klienta.

Aby mieć szansę na korzystne rozliczenie płatności należy wcześniej podpiąć kartę debetową pod konto walutowe w euro, a nie pod CitiKonto w złotówkach.

Citi Specials i Mastercard Bezcenne chwile

W ramach programu korzyści Citi Specials można skorzystać z atrakcyjnych rabatów w ponad 300 punktach partnerskich podczas płatności kartami Citi. Wszystkie bonusy, promocje i nagrody dostępne są w pięciu kategoriach:

 • podróże;
 • kulinaria;
 • rozrywka;
 • zakupy;
 • sport i zdrowie.

Innym programem rabatowym jest Mastercard Bezcenne chwile, który również pozwala klientom na skorzystanie ze zniżek i rabatów podczas płatności kartą Mastercard.

Przelew na Raty

Posiadacze karty kredytowej Citi mają możliwość skorzystania z opcji przelania środków z dostępnego limitu na CitiKonto. Przelane środki można spłacać w ratach jak pożyczkę.

Jak otworzyć konto osobiste Citibank?

Aby otworzyć CitiKonto należy wypełnić wniosek elektroniczny i potwierdzić swoją tożsamość na stronie, do której link otrzymamy w wiadomości SMS od banku.

W celu potwierdzenia tożsamości należy wykonać selfie i zdjęcie dowodu osobistego. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy potwierdzenie otwarcia konta i wszystkie niezbędne dokumenty na adres mailowy.

Cały proces przeprowadzany jest zdalnie. Klienci, którzy mają już konto w Citi Handlowym i chcieliby przekształcić je w nowe CitiKonto, mogą zrobić to w e-bankowości:

Konta osobiste → Wybierz konto osobiste w PLN → Informacje o koncie → Zmień typ konta.

Podejmując współpracę z Citibankiem zyskujemy również dostęp do ciekawej oferty produktów dodatkowych:

 • karty kredytowe: Citi Simplicity, Citibank-BP Motokarta;
 • produkty oszczędnościowe: Konto SuperOszczędnościowe;
 • produkty walutowe: Konto walutowe, Citi Kantor.

Konto osobiste Citibank – opinia

Pod względem opłat, jest to jeden z atrakcyjniejszych rachunków na rynku. Zarówno prowadzenie konta, jak i obsługa karty płatniczej są bezwarunkowo darmowe.

Oferta wyróżnia się wśród konkurencji 3 darmowymi przelewami natychmiastowymi w miesiącu i 4 darmowymi wypłatami z bankomatów polskich i zagranicznych (łącznie).

Niestety wysokie prowizje (aż kilkadziesiąt złotych) pobierane są za wpłaty i wypłaty gotówkowe oraz przelewy zlecane w placówkach.

Można więc wywnioskować, że najbardziej opłacalne jest korzystanie z bankowości elektronicznej i mobilnej, a oddziały lepiej omijać szerokim łukiem.

Rachunek średnio sprawdzi się dla osób, które wolą posługiwać się gotówką. O ile bankomaty własne banku są darmowe (także za granicą), to niestety z obcych urządzeń za darmo korzystać można tylko 4 razy w miesiącu.

Atutem konta z pewnością jest oferta walutowa, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana. Po spełnieniu kilku warunków posiadacze mogą jednak sporo zaoszczędzić na zagranicznych transakcjach.

Bank oferuje Citi Global Wallet, który pozwala na płacenie w euro, dolarach i funtach bez kosztów przewalutowania.

Jak wiadomo, funkcja wielowalutowości nie jest na rynku żadną nowością. Mimo to oferta Citibanku wyróżnia się możliwością płacenia w punktach stacjonarnych i w Internecie bez dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem.

Jeśli chodzi o aplikację mobilną, nieco odstaje ona od wizji nowoczesnego rachunku, jakim ma być CitiKonto. Ilość dostępnych funkcji jest mocno ograniczona, a z wielu z nich skorzystamy tylko z poziomu bankowości elektronicznej.

Z aplikacji nie można wysyłać wiadomości do banku, zmieniać limitów przelewów i karty. Do wykonania wspomnianych operacji konieczne jest zalogowanie się do bankowości internetowej.

Mało wygodne jest również mobilne autoryzowanie transakcji, ponieważ bank wymaga podania hasła lub kodu PIN.

W zakresie udostępnionych form mobilnych płatności, bank również się nie popisał. Można korzystać jedynie z Blika, Google Pay (tylko dla Mastercard) i Apple Pay.

W aplikacji próżno szukać także usług oferowanych przez większe banki, jak np. możliwość opłacania parkingu czy przejazdów autostradami. Aplikacja obsługuje jednak Citi Kantor, dzięki czemu w wygodny sposób możemy wymieniać waluty.

W Citi Handlowym można otworzyć aż dwa konta oszczędnościowe powiązane z CitiKontem.

Niestety oprocentowanie standardowego Konta Oszczędnościowego jest niezbyt atrakcyjne i odbiega od konkurencji. Nieco lepiej wygląda to na Koncie SuperOszczędnościowym, ale i tak oferta odstaje od konkurencji. Mało atrakcyjnie przedstawiają się także lokaty.

W tym miejscu warto wspomnieć, że premie gotówkowe, które można uzyskać za otwarcie CitiKonta są bardzo atrakcyjne. Dodatkowo można zdobyć wyższe nagrody po skorzystaniu z oferty kart kredytowych Citi.

Obecni klienci muszą jednak zadowolić się korzystaniem z programu Mastercard Bezcenne chwile, ponieważ promocje dla nich są rzadkością.

W tym przypadku bank stawia na rabaty w programie Citi Specials. Lista podmiotów i miejsc, w których można wykorzystać zniżki jest długa i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Konto osobiste Citibank sprawdzi się głównie dla osób płacących bezgotówkowo i aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej oraz realizującym płatności w obcych walutach.