KONTO OSOBISTE PKO BANK POLSKI

Konto osobiste PKO BP jest ciekawą propozycją szczególnie dla aktywnych klientów i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Wraz z kontem zyskujemy dostęp do bankowości internetowej, oferty produktów oszczędnościowych, kredytowych i innych. Sprawdźmy, jak wygląda szczegółowa oferta i czy konto faktycznie jest rachunkiem ”za zero”.

Konto osobiste PKO BP – opłaty

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że zarówno otwarcie, jak i prowadzenie konta są całkowicie darmowe, bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków.

Konto za Zero można otworzyć jako konto wspólne, a jego właścicielami mogą być dwie osoby lub więcej.

Karta

Wnioskując o konto osobiste PKO BP możemy zamówić również kartę PKO Ekspres VISA payWave. Plastik posiada funkcję wielowalutową i obsługuje płatności internetowe i zbliżeniowe. Karta posiada także dwie bardzo przydatne funkcjonalności:

 • cashback – pozwala na pobieranie gotówki podczas robienia zakupów;
 • 3D Secure – usługa mająca na celu dodatkowe zabezpieczenie płatności kartą w Internecie.

Dla osób, które szczególną uwagę zwracają na wygląd karty przygotowano również możliwość wyboru jej indywidualnego wizerunku. Jest to usługa płatna.

Wizerunek karty można wybrać z katalogu, który obejmuje całkiem sporo wzorów więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z wydaniem oraz odnowieniem karty, a koszt jej comiesięcznej obsługi wynosi 10 zł.

Opłaty można uniknąć po wykonaniu przynajmniej 5 bezgotówkowych transakcji Blikiem, kartą lub Apple Pay.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Klienci mogą bezpłatnie korzystać z własnych bankomatów Banku PKO BP i realizować wypłaty Blikiem. Za używanie innych urządzeń pobierana jest prowizja w wysokości 10 zł.

Wypłata z bankomatów zagranicznych także nic nie kosztuje, jednak należy pamiętać o prowizji 4% za przewalutowanie.

W przypadku wpłatomatów nie zapłacimy nic, jeżeli korzystamy z urządzeń należących do sieci Banku PKO BP. W innych wpłatomatach pobrana zostanie od nas opłata 0,5% od wartości transakcji (min. 2 zł).

Niestety bank nie udostępnia możliwości korzystania z darmowego cashbacku i każda taka operacja to koszt 2 zł.

W przypadku wpłacania lub wypłacania gotówki we wpłatomatach bezpłatnie możemy zrealizować tylko pierwszą wpłatę/wypłatę w miesiącu. Za kolejne zapłacimy 10 zł.

Przelewy

Klienci Banku PKO BP nie poniosą żadnych kosztów związanych z:

 • realizacją zwykłych przelewów internetowych i Blika na telefon;
 • wykonywaniem stałych zleceń;
 • zlecaniem przelewów SEPA (spread na euro ok. 5%);
 • autoryzowaniem operacji kodami SMS.

Opłata za wykonanie przelewu natychmiastowego wynosi 4,99 zł, co nie odbiega od standardów rynkowych.

Polecenie zapłaty kosztuje 1 zł. Zwykły przelew w oddziale banku to z kolei aż 10 zł. Dla zagranicznych przelewów SWIFT bank postawił na stałą opłatę w kwocie 25 zł.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Oczywiście w serwisie transakcyjnym iPKO zrealizujemy wszystkie podstawowe operacje (zwykłe przelewy, natychmiastowe, polecenia zapłaty, stałe zlecenia itp.).

Ponadto z poziomu serwisu transakcyjnego uzyskamy dostęp do innych usług i funkcjonalności oferowanych przez Bank PKO BP.

Jeśli chodzi o aplikację, jej funkcjonalności w dużej mierze pokrywają się z tymi dostępnymi w bankowości internetowej.

W IKO wykonamy podstawowe operacje związane z obsługą rachunku:

 • skorzystamy z kodu Blik,
 • zawnioskujemy o kartę kredytową,
 • weźmiemy pożyczkę,
 • zainwestujemy oszczędności w programy emerytalne i fundusze inwestycyjne.

W codziennym życiu przydadzą się nam takie opcje, jak:

 • zakup biletów komunikacji miejskiej i kart podarunkowych,
 • opłacenie miejsca parkingowego i przejazdów autostradami,
 • doładowanie telefonu i skorzystanie z oferty ubezpieczeniowej.

Wśród udostępnionych przez bank form płatności mobilnych znajdziemy:

 • Blika (również zbliżeniowego);
 • Google Pay;
 • Apple Pay;
 • Garmin Pay;
 • Swatch Pay;
 • Xiaomi Pay (dla posiadaczy kart Mastercard).

Limit w rachunku

Posiadacze Konta za Zero mają możliwość złożenia wniosku o debet na rachunku, którego maksymalna wysokość to 1000 zł.

Spłacając go w ciągu 30 dni nie zapłacimy żadnych odsetek, a w miesiącu, w którym skorzystamy z dostępnych środków zapłacimy jedynie niewielką jednorazową prowizję.

Jest to doskonała opcja, która sprawdzi się w sytuacji nieprzewidzianych wydatków, które mogłyby znacząco obciążyć domowy budżet.

Wysokość limitu na koncie (maks. 1000 zł) uzależniona jest od naszych dochodów.

Oferta dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny nie zapłacą nic za prowadzenie konta i kartę płatniczą, jeśli przynajmniej jedno dziecko prowadzi rachunek w Banku PKO BP.

Dodatkowo takie osoby mogą liczyć na niższe prowizje za wybrane produkty kredytowe.

Wszystkie informacje i szczegóły znajdują się w umowie o prowadzenie konta, którą należy zawrzeć w oddziale banku.

PKO Inwestomat

Powyższa usługa jest rozwiązaniem wprowadzonym z myślą o osobach, które mają obawy przed samodzielnym inwestowaniem i podejmowaniem na bieżąco decyzji inwestycyjnych.

PKO Inwestomat jest narzędziem, które ma za zadanie wspomóc nas w inwestowaniu online.

Jedyne, co musimy zrobić, to określić cel naszej inwestycji (emerytura, pomnażanie majątku itp.), a Inwestomat przeprowadzi analizę naszych potrzeb i przedstawi propozycje najlepiej dopasowanych do nich inwestycji.

e-Tożsamość

Użytkownicy Konta za Zero mają możliwość stworzenia e-Tożsamości, dzięki której w późniejszym etapie wygenerować można Profil Zaufany pomocny w zdalnym załatwianiu spraw urzędowych.

Mając dostęp do Profilu Zaufanego możemy w prosty sposób złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosić jego utratę, sprawdzić punkty karne oraz aktualne i historyczne dane dotyczące posiadanych przez nas pojazdów.

Z poziomu Profilu Zaufanego uzyskamy także dostęp do informacji o leczeniu w Internetowym Koncie Pacjenta.

Wykorzystując e-Tożsamość użytkownicy mają możliwość stworzenia e-Podpisu mSzafir, dzięki któremu na odległość podpiszemy pisma urzędowe i sądowe, umowy najmu, kupna i sprzedaży samochodu.

Automarket

W ofercie PKO Leasing znajdziemy przydatną usługę, jaką jest Automarket. Dzięki niej klienci uzyskują dostęp do dużego wyboru nowych, gotowych do odbioru samochodów i używanych ze sprawdzonym stanem technicznym.

Po zakupie jednego z nich otrzymujemy gwarancję, obsługę serwisową i atrakcyjne warunki finansowania.

Instrukcje i przewodniki

W ofercie Banku PKO BP znajduje się szereg poradników, przewodników i filmików instruktażowych. Znajdziemy ja na stronie internetowej.

Dzięki nim uzyskamy informacje na temat załatwiania codziennych spraw związanych z finansami, np.:

 • jak uzyskać pożyczkę, zlecić przelew wynagrodzenia na konto, złożyć dyspozycję przeniesienia rachunku, zamknąć konto
 • jak zgłosić utratę dowodu osobistego
 • jak wypłacić środki z rachunku po śmierci właściciela

Jak otworzyć konto osobiste PKO BP?

Konto za Zero można otworzyć za pomocą strony internetowej banku i potwierdzić tożsamość podczas wizyty kuriera z umową lub przez aplikację mobilną z użyciem metody ”na selfie”.

Oczywiście standardowo można także udać się do najbliższej placówki bankowej i wszelkich formalności dopełnić osobiście.

Po otwarciu rachunku uzyskujemy dostęp do oferty produktów dodatkowych Banku PKO BP, która obejmuje:

 • produkty oszczędnościowe: Konto Oszczędnościowe PLUS;
 • produkty walutowe: Rachunek Walutowy, Kantor PKO BP;
 • konto dla dziecka: PKO Konto Dziecka.

Recenzja i opinia

Dość szczegółowo zapoznaliśmy się z ofertą, jaką przygotował dla klientów Bank PKO BP. Czas na podsumowanie zebranych informacji.

Jedną z głównych zalet rachunku jest to, że można prowadzić go bezwarunkowo bezpłatnie. Pobierana jest jednak opłata za kartę, ale bank daje możliwość uniknięcia jej.

Pierwszym sposobem jest całkowita rezygnacja z wyrobienia karty i korzystanie w zamian z Blika. Druga opcja polega na wykonaniu pięciu bezgotówkowych transakcji w miesiącu kartą lub Blikiem.

Warto wiedzieć, że w IKO i iPKO bez problemu sprawdzimy ile bezgotówkowych transakcji musimy jeszcze wykonać w danym okresie rozliczeniowym.

Na minus odnotować jednak musimy wysoką opłatę za korzystanie z bankomatów obcych. Całe szczęście, że bezpłatnie można korzystać z wypłat Blikiem, jednak nie każdy będzie chciał skorzystać z takiej możliwości.

Bank PKO BP posiada co prawda całkiem sporo urządzeń w swojej sieci, ale nie zawsze będą one nam po drodze.

Jeśli chodzi o koszt związany z realizacją przelewy natychmiastowego, nie odbiega on od standardów rynkowych, a nawet można powiedzieć, że znajduje się bliżej dolnej granicy.

Bankowość internetowa iPKO posiada wszystkie funkcje, jakich oczekiwalibyśmy od serwisu transakcyjnego, a dodatkowo obsługa jest bardzo intuicyjna.

Na początku może sprawiać pewne trudności, ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Dodatkowo można skorzystać z przygotowanego przez bank Przewodnika po bankowości elektronicznej i telefonicznej.

O podobnych cechach mówimy w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej IKO. Aplikacja oferuje kilka przydatnych funkcji, które ułatwią nam załatwienie wielu spraw.

Dość przydatna jest możliwość ”czytania” faktur i skanowania kodów QR, co pozwala na szybkie uzupełnienie danych do przelewu i opłacenie rachunku.

Posiadacze rachunku mogą również stworzyć własny kod QR i przekazać go znajomemu, by ułatwić wykonanie dla nas przelewu czy zweryfikować tożsamość pracownika banku z poziomu aplikacji.

Od wielu lat Bank PKO BP nie słynie ze swojej oferty oszczędnościowej, ale znajdziemy produkty, które w rankingach kont oszczędnościowych i lokat mają całkiem wysokie lokaty.

Propozycje są różnorodne i obejmują lokaty na nowe środki, mobilne, progresywne oraz specjalny depozyt dedykowany seniorom (60+).

Ponadto należy wiedzieć, że Bank PKO BP jest jedną z dwóch instytucji, która sprzedaje obligacje skarbu państwa i jedyną oferującą IKE Obligacje i Super IKE.

Najmłodsze dzieci, które mają mniej niż 13 lat mogą skorzystać z pakietu PKO Junior, w którego skład wchodzi oprocentowane PKO Konto Dziecka i karta PKO Junior.

Bankowość internetowa została dopasowana do możliwości najmłodszych użytkowników i pozwala na tworzenie placów oszczędzania czy zakładania wirtualnych skarbonek na konkretny cel.

Jako rodzic mamy więc możliwość wprowadzenia dziecka w świat finansów przy jednoczesnej pełnej kontroli nad jego budżetem.

Dla nastolatków z kolei stworzone PKO Konto dla Młodych i Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Mogą oni samodzielnie korzystać zarówno z bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

Nie zapomnijmy o wymienionych wcześniej preferencyjnych warunkach dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Wszystko to sprawia, że Bank PKO BP możemy określić, jako przyjazny rodzinie.

Wspomnijmy jeszcze o przygotowanym dla najmłodszych zestawie materiałów edukacyjnych i produktach dopasowanych do możliwości poznawczych pociech.

Miłośnicy podróży docenią z pewnością wprowadzone przez bank rozwiązanie, jakim jest możliwość podpięcia do karty debetowej PKO Express Visa konta walutowego prowadzonego w jednej z 9 walut.

Konto walutowe można zasilać korzystając z kantoru walutowego, który dostępny jest 24/7.

Na uznanie zasługuje zestaw poradników i instrukcji w formie wideo, które bez problemu znajdziemy na stronie internetowej banku i odpowiedzą na nasze pytania w zakresie załatwiania spraw urzędowych czy korzystania z produktów bankowych.

Niestety wspomnieć należy również o tym, że PKO BP nie jest szczególnie hojną instytucją. Największy bank w Polsce rzadko organizuje promocje dot. Konta za Zero.

Jak wiadomo, nie ma konta idealnego i z pozoru nawet najbardziej idealna propozycja zawiera pewne mankamenty.

W przypadku Konta za Zero bez wątpienia są to wysokie prowizje za wypłaty gotówki w obcych bankomatach. Również poszukiwacze atrakcyjnej oferty oszczędnościowej nie zawsze będą mogli znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego.

Konto osobiste PKO BP można z kolei polecić osobom często posługującym się kartą debetową, załatwiającym sprawy urzędowe głównie przez Internet oraz podróżującym za granicę.

Rachunek powinny rozważyć również osoby, które posiadają niepełnoletnie dzieci i chciałyby jak najwcześniej wtajemniczyć je w zarządzanie finansami.

PKO Konto za Zero ma wiele atutów, jednak ostateczna ocena zawsze zależeć powinna od naszych indywidualnych oczekiwań.