Konto oszczędnościowe dla dziecka
Oszczędzanie na przyszłość swojej pociechy można rozpocząć praktycznie tuż po jego urodzeniu, zakładając w tym celu konto oszczędnościowe dla dziecka.
Oferowane przez banki rachunki niewiele się od siebie różnią, jednak warto szczegółowo zapoznać się z warunkami proponowanymi przez bank.
Jedne z najważniejszych parametrów, to oprocentowanie rachunku oraz koszty związane z jego prowadzeniem.
Warto wybrać taką ofertę, która proponuje najwyższe oprocentowanie obowiązujące w długim czasie i obejmujące wysoką kwotę oszczędności.
Według badania ”Finanse Polaków w czasach inflacji”, wielu ankietowanych uważa, że w czasach wysokiej inflacji oszczędzanie jest konieczne.
Interesujący jest fakt, że najwięcej zwolenników oszczędzania znajduje się w przedziale wiekowym od 15 do 19 lat (4% zdecydowanie tak, 56% raczej tak).
Konto oszczędnościowe dedykowane osobom w wieku poniżej 18 lat jest jednym ze sposobów na gromadzenie środków w tej grupie wiekowej, która jest najbardziej zainteresowana powyższym tematem.
Jak skutecznie gromadzić środki dla dziecka?
Jak wiadomo, sposobów na oszczędzanie jest wiele, a rachunek oszczędnościowy czy lokata to tylko dwa przykłady. Niezależnie od wybranego sposobu warto trzymać się kilku zasad:
- regularne oszczędzanie – już małe kwoty regularnie wpłacane na rachunek przez okres kilku lat będą dużym wsparciem dla dziecka w czasie studiów czy podczas realizacji innych celów w dorosłym życiu;
- określenie sposobu korzystania z oszczędności – w gestii rodziców jest decyzja czy środki gromadzone będą do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości czy udostępnią je wcześniej, by rozpocząć naukę samodzielnego zarządzania finansami;
- wykorzystanie oszczędności w konkretnym celu – ważne jest, by zgromadzonych środków nie traktować jak własnych oszczędności i nie korzystać nich podczas trudnej sytuacji finansowej. Pieniądze powinny być przekazane dziecku, gdy skończy ono 18 lat lub wcześniej (zgodnie z przyjętym przez siebie modelem).
Czym konkretnie jest rachunek oszczędnościowy dla dziecka i jak działa?
Rachunek oszczędnościowy otwarty dla dziecka jest kontem bankowym, które może być samodzielne lub powiązane z rachunkiem rozliczeniowo – oszczędnościowym.
Warto wiedzieć, że konto oszczędnościowe jest oprocentowane, dzięki czemu środki na nim nie tylko są gromadzone, ale również pomnażane. Nie ma limitów, które określałyby częstotliwość lub wysokość gromadzonych oszczędności.
Należy pamiętać o tym, że częste pobieranie gotówki z rachunku oszczędnościowego może wiązać się ze sporymi kosztami, ponieważ zazwyczaj banki oferują bezpłatnie tylko pierwszy przelew wychodzący w miesiącu.
Ponadto rodzic nie ma możliwości dowolnego wykorzystywania zgromadzonych środków, ponieważ w danym miesiącu do dyspozycji ma kwotę, która mieści się w granicach zwykłego zarządu (5000 zł – 5500 zł).
Pobieranie gotówki z rachunku oszczędnościowego dla dzieci możliwe jest w taki sam sposób, jak w przypadku rachunku dla dorosłych. Wypłatę można zlecić w mobilnej aplikacji lub w oddziale banku.
Jak otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka?
Obecnie instytucje bankowe pozwalają na otwarcie konta oszczędnościowego dla dziecka od razu po jego urodzeniu (oczywiście kiedy posiadamy już wymagane przez bank dokumenty) aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat.
Różnice dotyczą przeważnie dostępu do pieniędzy. Osoby w wieku poniżej 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych i nie mogą swobodnie zarządzać zgromadzonymi środkami. W tym przypadku całą kwotą na koncie dysponują rodzice.
Po ukończeniu 13 lat dziecko uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dzięki temu ma możliwość zaciągania pewnych zobowiązań za zgodą opiekuna (np. zawieranie określonych umów).
Oznacza to, że nastolatek ma możliwość korzystania z rachunku, jednak tylko, gdy rodzic wyrazi na to zgodę. Jak widać uprawnienia osoby nieletniej zwiększają się w miarę upływu lat.
Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości konto oszczędnościowe automatycznie przekształca się w rachunek dla osób dorosłych.
Aby założyć konto oszczędnościowe dla dziecka należy posiadać dokument, który potwierdzi jego tożsamość oraz własny dowód osobisty. Niektóre banki wymagają, by dodatkowo skorzystać z otwarcia konta osobistego dla dziecka lub posiadać u nich własny rachunek osobisty.
Konto oszczędnościowe dla osoby niepełnoletniej może zostać otwarte zdalnie lub osobiście podczas wizyty w placówce. Jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat nie jest wymagana jego obecność.
Otwierając konto dla nastolatka (13 – 18 lat) musi być on obecny. W każdym przypadku podczas zakładania rachunku oszczędnościowego wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.
Każdy bank wymaga oczywiście potwierdzenia tożsamości rodzica i dziecka. Osoby dorosłe muszą przedstawić zazwyczaj dowód osobisty. W przypadku dziecka wykorzystać można jeden z trzech dokumentów:
- paszport;
- legitymacja szkolna;
- dowód osobisty.
W sytuacji, gdy dziecko i rodzic mają inne nazwiska może być wymagane dodatkowo okazanie skróconego odpisu aktu urodzenia, na którym znajdują się imiona i nazwiska obojga rodziców.
Jak w praktyce założyć konto oszczędnościowe dla dziecka przez internet? Przykład PKO BP
1. Jeżeli jesteś klientem banku (jeżeli nie – otwórz Konto za Zero) – zaloguj się do bankowości internetowej iPKO.
2. Złóż wniosek o PKO Konto Dziecka i podpisz umowę online (potwierdzenie kodem jednorazowym) lub za pomocą kuriera (bezpłatnie dostarczy Wam umowę do podpisania, a następnie doręczy ją z powrotem do banku).
3. Otwórz Pierwsze Konto Oszczędnościowe online.
Jakie banki oferują rachunki oszczędnościowe dla dzieci?
Na rynku znajdziemy wiele ofert rachunków oszczędnościowych dedykowanych dzieciom. I to zarówno takich, które wymagają otwarcie konta osobistego dla rodzica lub dziecka i takich, które są samodzielnymi produktami finansowymi.
Wiele banków ma w swojej ofercie rachunki, które można założyć nawet dla noworodka. Są to konta przeznaczone dla osób poniżej 13 lat:
- Konto internetowe w Alior Banku – konto rodzica nie jest wymagane
- Konto 360º Junior w Millennium Banku – wymagane konto rodzica Millennium 360º
- Portfel PeoPay KIDS w Banku Pekao SA – wymagane konto rodzica, np. Konto Przekorzystne
- Konto Samodzielniaka w BNP Paribas – wymagane konto rodzica Konto Otwarte na Ciebie
- PKO Konto Dziecka w PKO BP – wymagane konto rodzica, np. Konto za Zero
- Konto Santander do 13 lat w Santander Bank Polska – konto rodzica nie jet wymagane
W przypadku dzieci nieco starszych otwierając rachunek można skorzystać także z możliwości zamówienia karty:
- Konto Dziecka z Kartą PKO Junior (PKO BP);
- Konto oszczędnościowe dla dziecka i karta przedpłacona (ING Bank Śląski).
Warto jednak wziąć pod uwagę założenie rachunku dla dziecka w tym samym banku, w którym mają konto rodzice. Ponieważ to pozwoli uniknąć wielu formalności i jednocześnie lepiej zarządzać rachunkiem pociechy.
Zapoznajmy się z wybranymi propozycjami kont oszczędnościowych przygotowanymi przez banki.
Aktualne promocje z nagrodami pieniężnymi dla dzieci do 18 roku życia: https://przyjaznebanki.pl/promocje-bankowe-dla-mlodych/
Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dziecka w Banku PKO BP
Rachunek przygotowany został dla dzieci od urodzenia do skończenia 18 lat. Z oferty skorzystać mogą posiadacze PKO Konta Pierwszego (nastolatkowie w wieku 13 – 18 lat) oraz PKO Konta Dziecka (dzieci poniżej 13 r. ż.).
Prowadzenie konta jest darmowe, podobnie jak krajowe przelewy autoryzowane kodem SMS lub mobilnie w aplikacji IKO. Posiadacze nie muszą martwić się również opłatami za dostęp do bankowości internetowej PKO Junior i iPKO.
Dziecko, dla którego otwarto rachunek uzyskuje samodzielny dostęp do zgromadzonych środków po ukończeniu 13 lat, jeśli rodzic wyrazi na to zgodę. Po skończeniu 18 lat rachunek automatycznie przekształci się w Konto Oszczędnościowe Plus.
Rachunek Oszczędnościowy Mój Skarb w Banku Pekao S.A.
Powyższe konto można otworzyć dla dziecka od urodzenia do 18 r. ż.
Bank wymaga, by dziecko lub rodzic otwierający konto oszczędnościowe posiadał w nim również rachunek osobisty. Konto osobiste można otworzyć w oddziale banku lub przez internet.
Oprocentowanie na rachunku jest zmienne. Warto wiedzieć, że limit wypłat w miesiącu z konta oszczędnościowego ograniczane jest kwotą zwykłego zarządu, a wypłaty realizować można jedynie w formie bezgotówkowej.
Do ukończenia przez dziecko 13 r. ż. nie ma ono możliwości samodzielnego pobierania gotówki z konta oszczędnościowego. Rachunek oferuje darmowe krajowe polecenia przelewów oraz przelewy wewnętrzne.
Do autoryzowania operacji wykorzystywane są płatne kody SMS (0,20 zł).
Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka w ING Banku Śląskim
Konto oszczędnościowe w ING Banku Śląskim można otworzyć dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 lat.
W przypadku pociechy, która ma więcej niż 13 lat istnieje możliwość założenia rachunku oszczędnościowego zdalnie przy użyciu mobilnej aplikacji Moje ING. Dla młodszych dzieci konieczna będzie wizyta w placówce bankowej.
Rachunek można otworzyć bezpłatnie, ciesząc się dodatkowo darmowymi wpłatami i wypłatami Blikiem w urządzeniach własnych ING Banku Śląskiego i sieci Planet Cash.
Niestety koszty operacji realizowanych w placówkach banku (wpłaty i wypłaty gotówki) są dość wysokie (10 zł). Dostęp do samodzielnego zarządzania zgromadzonymi oszczędnościami dziecko zyskuje po ukończeniu 13 r. ż.
Zalety i wady kont oszczędnościowych dla dzieci
Jedną z głównych zalet konta oszczędnościowego dla dziecka jest możliwość oszczędzania na jego przyszłość od momentu narodzin.
Dodatkowo oddzielne konto do oszczędzania pozwala uniknąć pokusy związanej z wydawaniem gromadzonych środków, gdy pojawi się nagła potrzeba finansowa.
Warto mieć na uwadze, że proces otwierania rachunku oszczędnościowego dla dziecka jest stosunkowo prosty i nie wymaga dużych formalności. W zasadzie wystarczy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość rodzica i dziecka.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że niektóre banki wymagają założenia dodatkowo rachunku osobistego. Kolejną zaletą konta oszczędnościowego jest to, że jest ono oprocentowane, a środki pomnażane są już od momentu pierwszej wpłaty.
Należy wspomnieć również o swobodnym dostępie do oszczędności. Jest to jeden z ważniejszych argumentów, które przemawiają za otwarciem konta oszczędnościowego. Zgromadzone na nim środki mogą zostać wypłacone w dowolnym momencie w odróżnieniu od np. lokaty.
W przypadku zdeponowania środków na lokacie należy wiedzieć, że zostają one zamrożone na pewien czas, a po zerwaniu lokaty zgromadzone odsetki przepadają.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że chcąc wypłacić gotówkę z konta oszczędnościowego ogranicza nas zakres zwykłego zarządu. Obecnie jest to kwota ok. 5000 – 5500 zł miesięcznie.
Niestety rachunki oszczędnościowe charakteryzują się niskim oprocentowaniem, a ewentualne podwyższone promocyjne stawki obowiązują jedynie przez krótki czas po otwarciu konta.
Po upływie okresu promocyjnego oprocentowanie wraca do standardowej stawki, która realnie nie daje możliwości budowania kapitału. A to z tej prostej przyczyny, że inflacja przewyższa poziom wypracowanych odsetek.
Co warto wiedzieć o kontach oszczędnościowych dla dzieci?
Jak wiadomo proces oszczędzania jest czasochłonny i wymaga sporych pokładów cierpliwości i samozaparcia. Nagroda jest jednak tego warta, ponieważ po latach zyskamy możliwość przekazania dziecku pokaźnej sumy uzbieranej dla niego przez lata.
Taki zastrzyk gotówki może być ogromnym wsparciem w czasie realizowania celów postawionych sobie w dorosłym życiu.
Rachunek oszczędnościowy dla dziecka pozwala na efektywne gromadzenie środków, będąc jednocześnie dużo bardziej elastycznym rozwiązaniem niż np. lokata.
Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że oprocentowanie rachunków, które oferują banki jest dosyć niskie – biorąc pod uwagę wysokość inflacji.
Warto rozważyć poszukanie innego rozwiązania, które jest w stanie zagwarantować realny zysk lub wybrać takie konto oszczędnościowe, które proponuje bardzo atrakcyjne oprocentowanie.