Zastanawiasz się, od ilu lat można mieć konto w banku? Sprawdź, czy rachunek osobisty można otworzyć np. dla dziecka od 10, 11, 12, czy 13 lat. Dowiedz się, jak założyć konto dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia.

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Konto w banku można założyć od 13 roku życia. Młode osoby, które ukończyły ten wiek, zgodnie z prawem osiągają wtedy tzw. „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”.

Otwarcie dla nastolatka rachunku osobistego wraz z kartą płatniczą jest wówczas możliwe, pod warunkiem uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego. Najczęściej będą to oczywiście rodzice lub inny opiekun prawny.

Warto również wiedzieć, że możliwe jest także założenie konta dla dziecka poniżej 13 roku życia.

Tak młode osoby nie mogą być oczywiście formalnymi posiadaczami rachunku osobistego, dlatego jest to specjalne konto, które stanowi część rachunku rodzica.

Dzięki temu, rodzice malucha mają pełna kontrolę nad jego poczynaniami. Możliwe jest ustalenie różnorakich limitów i ograniczeń, dzięki czemu, finanse dziecka będą w pełni bezpieczne.

Konto dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 lat, oferuje w Polsce jedynie kilka banków – PKO BP, Bank Millennium czy Santander Bank.

Aktualny ranking z kontami dla dzieci i młodzieży można znaleźć na stronie: https://bankradar.pl/konto-dla-dziecka/ – gdzie porównano najlepsze rachunki osobiste dla nastolatków.

Jak założyć konto dla dziecka?

Aby założyć konto dla dziecka, można wybrać się do oddziału banku lub otworzyć rachunek przez internet.

Korzystając z tej drugiej możliwości, oszczędzimy mnóstwo czasu, który trzeba by poświęcić na dotarcie do placówki oraz na czekanie z maluchem w kolejce do obsługi.

Jak założyć konto dla dziecka online? Można to zrobić, wypełniając formularz-wniosek o rachunek na stronie internetowej banku.

Aby wypełnić wniosek, należy posiadać dokument potwierdzający tożsamość dziecka – tymczasowy dowód osobisty lub paszport lub legitymację szkolną.

W formularzu trzeba będzie uzupełnić kilka podstawowych informacji – imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania/zameldowania, ewentualnie nr telefonu czy adres e-mail.

Na podstawie podanych danych, bank sporządzi do podpisania umowę, którą dostarczy bezpłatnie kurier. O terminie przesyłki zostaniecie poinformowani telefonicznie i/lub mailowo.

Aby wszystkie formalności zostały dopełnione, podczas wizyty kuriera muszą być obecni zarówno dziecko jak i rodzic.

Po co dziecku konto w banku?

Sporo rodziców może zastanawiać się, po co w ogóle zakładać dziecku konto w banku? Takie pytanie jest w dużej mierze zasadne, ponieważ produkty i usługi bankowe, kojarzą się głównie ze światem dorosłych.

Jednak tylko pozornie. Dzieci w coraz młodszym wieku stykają się z finansami – dostają kieszonkowe, otrzymują prezenty w formie „koperty”, ciekawi ich sytuacja, w której mama/tata wyjmują pieniądze z urządzenia, zamontowanego w ścianie, itd.

Założenie konta bankowego dla dziecka, wydaje się więc w wielu przypadkach jak najbardziej uzasadnione. Zobaczmy zatem, jakie zalety posiada rachunek w banku dla małoletnich:

  • prowadzenie konta dla dziecka jest bezpłatne,
  • bank nie wymaga żadnych wpłat na rachunek, ani utrzymywania na nim minimalnej kwoty,
  • konto dla dziecka często jest oprocentowane,
  • dziecko uczy się doceniać wartość pieniądza oraz odpowiedzialności za finanse,
  • pociecha uczy się oszczędzania na większe (droższe) cele,
  • dziecko oswaja się z produktami i usługami, z których i tak najprawdopodobniej będzie w przyszłości korzystać.
4.7/5 - 3 głosów