Rachunek techniczny jest takim typem konta, które wykorzystywane jest tylko i wyłącznie w celu obsługi innego produktu (np. karty przedpłaconej, lokaty lub kredytu).

Funkcjonalność konta technicznego jest dość ograniczona i w zasadzie pozwala jedynie na realizowanie zupełnie podstawowych operacji, jak sprawdzanie historii rachunku i salda czy realizowanie przelewów wewnętrznych/zewnętrznych.

Bezpieczeństwo rachunku technicznego spoczywa na barkach instytucji bankowych, a sam produkt musi spełniać przepisy, które obowiązują dla tego sektora (np. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego).

Konto osobiste a rachunek techniczny

Użytkownik rachunku indywidualnego może zarządzać zgromadzonymi na nim środkami w sposób całkowicie dowolny, a więc:

  • wypłacać gotówkę z bankomatu lub kasy bankowej;
  • realizować płatności kartą;
  • zlecać przelewy wewnętrzne/zewnętrzne;
  • korzystać z poleceń zapłaty i zleceń stałych.

Dodatkowo z poziomu zainstalowanej aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej mamy możliwość:

  • zarządzania limitami transakcji,
  • sprawdzania historii konta,
  • przekształcenia posiadanego konta w rachunek wspólny,
  • ustanowienia pełnomocnika.

Jeśli chodzi o rachunki techniczne, znacznej części tych operacji niestety nie można realizować.

Jedną z przyczyn jest to, że banki nie wydają kart debetowych do kont technicznych. A taki zabieg już z automatu wyklucza możliwość korzystania z większości wyżej wymienionych funkcji.

Dodatkowo realizowanie przelewów z rachunku technicznego ogranicza się zaledwie do tych wewnętrznych i zewnętrznych.

Oznacza to, że jeśli na konto techniczne służące do obsługi kredytu hipotecznego trafią pieniądze, nie będzie można ich wycofać, a bank pobierze je przy okazji kolejnej raty.

Rachunek techniczny powiązany z lokatą daje możliwość realizowania przelewów, podobnie jak ten obsługujący kartę przedpłaconą.

W związku z tym, konta technicznego nie można traktować jako rachunku płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych.

Dostęp do konta technicznego przyznaje się klientom indywidualnym i nie ma możliwości ustanowienia do niego pełnomocnika.

Otwarcie konta technicznego odbywa się w jasno określonych sytuacjach i na podstawie wewnętrznych procedur banku, a jego faktycznym właścicielem jest instytucja bankowa.

Można powiedzieć, że konto techniczne jest jakby „zapasowym kontem”. Bank wykorzystuje je w momencie, gdy tradycyjny rachunek z jakiegoś powodu nie jest dostępny lub gdy konieczne jest tymczasowe przechowanie środków.

Najważniejsza różnica między kontem osobistym a technicznym polega na tym, że ROR wykorzystuje się do codziennego zarządzania finansami, z kolei rachunek techniczny banki wykorzystują do zarządzania wewnętrznymi operacjami.

Rachunek techniczny obsługujący lokaty

Większość banków oferuje otwarcie konta technicznego klientom, którzy zdecydują się na złożenie w nim depozytu. Taki rachunek ma służyć tylko i wyłącznie do wpłacania środków, które w dalszej kolejności przekazane zostaną na lokatę.

W przypadku zerwania lokaty lub upłynięcia jej terminu zapadalności bank przekaże środki na konto techniczne, i dopiero później na nasz rachunek indywidualny, który wskażemy.

W tym przypadku konto techniczne można potraktować jak przekaźnik, który służyć ma do księgowania transakcji.

Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które mają konto osobiste w innym banku niż ten, w którym zamierzają otworzyć lokatę i nie potrzebują kolejnego rachunku i związanych z nim kosztów.

Konto techniczne nie generuje żadnych kosztów i pozwala w ten sposób nieco zaoszczędzić.

Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych bankach realizowanie przelewów wewnętrznych jest darmowe, ale za zewnętrzne (z konta technicznego na rachunek w innym banku) naliczane już będą dodatkowe opłaty.

Konto techniczne związane z kredytem

Rachunek techniczny otwiera się także w przypadku klientów korzystających z produktów kredytowych.

Kredytobiorca otrzymuje od banku numer konta, na który ma wpłacać środki pobierane w konkretnym terminie na spłatę kredytu lub pożyczki.

Spłacanie rat zazwyczaj następuje w sposób automatyczny, a daty ustalane są według harmonogramu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kredytobiorca nie ma obowiązku pamiętania o terminie spłaty, a jedynie o regularnym zasilaniu konta technicznego.

W przypadku kredytu hipotecznego konto techniczne często służy do przechowywania środków do momentu finalizacji zakupu nieruchomości.

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z nieruchomością środki z konta technicznego trafiają na konto sprzedawcy nieruchomości. Takie rozwiązanie w pewien sposób zabezpiecza klienta i bank przed ewentualnymi nieprawidłowościami.

Pomimo tego, że konto techniczne nie jest bezpośrednio powiązane z klientem, pełni istotną funkcję w procesach finansowych. Warto zaznaczyć, że funkcjonowanie i wykorzystanie rachunku technicznego mogą być różne w zależności od rodzaju oferty i konkretnego banku.

Rachunek techniczny do obsługi karty przedpłaconej

Ten rodzaj konta technicznego przeznaczony jest do obsługi wszystkich kart przedpłaconych poza tymi, które posiadają określony nominał. Karta przedpłacona to inaczej karta debetowa lub prepaid.

Nie jest ona powiązana bezpośrednio z rachunkiem użytkownika i przeważnie nie jest wymagane sprawdzanie zdolności kredytowej przed jej wydaniem.

Konto techniczne powiązane z kartą może być zasilane wielokrotnie za pomocą przelewu z rachunku indywidualnego, wpłaty realizowanej we wpłatomacie lub banku.

Sam mechanizm działania karty przedpłaconej jest banalnie prosty i opiera się na tym, że użytkownik może wydać tyle środków, ile znajduje się na powiązanym z kartą rachunku technicznym.

Saldo można weryfikować za pomocą serwisu transakcyjnego banku lub w bankomacie.

Jaki związek ma konto techniczne z kartą przedpłaconą? Może ono stanowić pewien etap przejściowy dla środków, które w przyszłości posłużą na doładowanie jej.

Dodatkowo bank może umożliwić użytkownikowi tworzenie subkont na kontach technicznych, które można wiązać z posiadanymi przez siebie kartami prepaid.

Dzięki temu przesyłanie środków między subkontami jest szybkie i proste, co zwiększa kontrolę nad saldami posiadanych kart przedpłaconych.

Pomimo tego, że konto techniczne nie jest standardowym rachunkiem bankowym, pozwala na lepsze zarządzanie środkami, które przeznaczone są do wydania za pomocą kart przedpłaconych.

Konto VAT

Rachunek VAT jest nietypową odmianą konta technicznego, który służy tylko do obsługi podatku VAT. Wprowadzenie w Polsce systemu płatności podzielonej zobowiązało banki do otwarcia przedsiębiorcom subkont objętych nadzorem US.

Oznacza to, że od roku 2018 każde przedsiębiorstwo posiadające konto firmowe w PLN ma również otwarty rachunek techniczny. I nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca rozlicza się w oparciu o VAT, czy nie.

Konto VAT jest całkowicie bezpłatne i nie obowiązuje go żadna dodatkowa umowa zawierana z bankiem. Jego jedynym przeznaczeniem zlecanie i odbieranie płatności w oparciu o mechanizm split payment.

W praktyce oznacza to, że środki zgromadzone na koncie VAT można wykorzystać do zapłaty:
  • podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych;
  • akcyzy i przedpłaty podatku akcyzowego;
  • ZUS i należności celnych do urzędu celnego;
  • VAT do urzędu skarbowego;
  • VAT z faktury zakupowej lub kosztowej;
  • kwoty VAT wynikającej z faktury korygującej;
  • zaległości VAT na podstawie zajęcia egzekucyjnego;
  • dodatkowych zobowiązań podatkowych;
  • odsetek za zwłokę od powyższych należności.

Z dniem 1 października 2021 r. wprowadzono możliwość realizowania przelewów między własnymi kontami VAT przedsiębiorcy prowadzonymi w różnych bankach i weryfikowania salda rachunku technicznego z poziomu serwisu transakcyjnego.

Jest to jednak koniec możliwości związanych z rachunkiem VAT. Co ciekawe, użytkownik nie ma nawet możliwości samodzielnego zamknięcia konta VAT czy przelania zgromadzonych na nim środków na rachunek firmowy.

Przelew na konto przedsiębiorstwa jest możliwy tylko wtedy, gdy otrzymamy na to zgodę od urzędu skarbowego. Czas oczekiwania wynosi około 60 dni od daty wpłynięcia wniosku.

Taka sama zasada obowiązuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca zamknie konto firmowe, a na rachunku VAT znajdują się jakieś środki. Nawet wtedy konieczne będzie złożenie wniosku o zwolnienie środków i oczekiwanie na wydanie decyzji.

Przedsiębiorstwo posiadające w konkretnym banku kilka rachunków firmowych ma założone tylko jedno konto VAT, które połączone jest ze wszystkimi.

Oczywiście istnieje możliwość założenia kilku subkont powiązanych z każdym rachunkiem osobno, jednak konieczne będzie wydanie oddzielnej dyspozycji. Można to zrobić przy okazji wizyty w placówce lub nawiązując kontakt z opiekunem klienta.

Wirtualne konto techniczne obsługujące płatności masowe

Takie rozwiązanie jest dedykowane tym przedsiębiorstwom i instytucjom (np. wspólnotom mieszkaniowym), które otrzymują płatności od wielu kontrahentów.

Celem konta wirtualnego jest automatyzacja rozliczeń, która dodatkowo pozwoli na jednoznaczną identyfikację każdego płatnika.

W celu uzyskania dostępu do wirtualnych kont należy otworzyć w konkretnym banku rachunek biznesowy z dostępem do bankowości elektronicznej i dodatkowo zawnioskować o udostępnienie usługi identyfikacji płatności masowych.

Nie masz jeszcze rachunku firmowego? Sprawdź aktualną ofertę banków wraz z promocjami dla przedsiębiorców: https://przyjaznebanki.pl/konto-firmowe-online/

Gdy umowa z bankiem zostanie zawarta otrzymamy klucz będący ciągiem cyfr, który pozwoli nam na samodzielne generowanie numerów kont w formacie NRB.

Do każdego nowo powstałego rachunku należy przypisać innego kontrahenta. A indywidualny numer konta umieścić na dokumentach płatniczych (faktury, dowody wpłat, polecenia przelewów).

Według urzędu skarbowego wirtualne konta są swego rodzaju odmianą kont technicznych, ponieważ posiadają ograniczoną funkcjonalność, a właściciel nie może realizować żadnych operacji. Przedsiębiorcy nie muszą więc zgłaszać posiadania wirtualnych kont do urzędu skarbowego.

Konta techniczne banków

Nietrudno domyślić się, że usługa związana z prowadzeniem rachunków technicznych jest dla banków mało opłacalna, ponieważ nie generuje praktycznie żadnych zysków.

Pomimo to jednak są one ważnym narzędziem ułatwiającym ewidencję i archiwizację danych. Dodatkowo z takiego rozwiązania korzystają także same banki.

Do sprawnego działania instytucji bankowej konieczne jest posiadanie systemu ewidencji i grupowania operacji pieniężnych nie tylko własnych, ale także tych przeprowadzanych przez klientów.

Oznacza to, że każda czynność bankowa musi zostać stosownie udokumentowana, a takie ewidencje powinny być aktualne. Również obroty i salda poszczególnych kont należy codziennie uzgadniać.

Zasady te dotyczą wszystkich produktów, które znajdują się w ofertach banków (lokaty, kredyty, rachunki bieżące, karty przedpłacone).

Rachunki techniczne ułatwiają podgląd do operacji realizowanych przez klientów, a tym samym kontrolę nad należnościami i zobowiązaniami.

W tym miejscu warto wspomnieć, że banki prowadzą także rachunki techniczne dla własnych potrzeb.

Jeżeli zdarzy się, że bank nie posiada numeru konta, na który można by przekazać środki pochodzące z zamkniętego przez klienta rachunku, trafiają one na wewnętrzne nieoprocentowane konto rozrachunkowe instytucji bankowej i oczekują na wyjaśnienie sprawy.

Taka sama sytuacja ma miejsce w momencie zgonu klienta. Gdy do banku dotrze informacja o śmierci klienta, środki zgromadzone na jego rachunku zostają przekazane na konto techniczne. I znajdują się tam do momentu rozstrzygnięcia sprawy spadkowej.

Co ciekawe, konto techniczne wykorzystuje się także wtedy, gdy rachunek przejmie komornik. Środki z indywidualnego konta klienta bank przekazuje na rachunek techniczny, do którego klient nie ma dostępu. A stamtąd trafiają na konto określonej kancelarii.

Konto techniczne to także rachunek, na który przekazuje się:

  • przelewy weryfikacyjne klientów, którzy wykorzystują je do otwierania rachunku,
  • zwroty błędnych przelewów (przelew wysłany przez pomyłkę do nieodpowiedniego kontrahenta).

Odzyskiwanie środków z rachunku technicznego

To, czy da się odzyskać pieniądze z konta technicznego w dużej mierze zależy od tego, z jakiego powodu otworzono konto.

Do odzyskania środków z konta obsługującego lokatę wymaga się zrealizowania przelewu z poziomu bankowości internetowej.

W innych sytuacjach zazwyczaj konieczne jest przedstawienie dowodów na to, że mamy prawo wejść w posiadanie pieniędzy znajdujących się na koncie technicznym.

Można to zrobić odwiedzając najbliższą placówkę bankową i składając tam ustną dyspozycję zwrotu.

Najłatwiej odzyskać środki związane z błędnie wykonanym przelewem lub likwidacją konta osobistego bez wskazania nowego rachunku do przeksięgowania pieniędzy.

Doradca bankowy zweryfikuje naszą tożsamość i sprawdzi, czy zwrot rzeczywiście się nam należy. Jeśli tak, określi konkretny czas i formę wypłaty środków (wypłata gotówki w kasie banku lub przelew).

Oczywiście zdarza się, że odzyskanie środków będzie wymagało od nas nieco więcej wysiłku. Może mieć to związek np. z egzekucją komorniczą.

Wówczas musimy zwrócić się z prośbą o zwolnienie środków do komornika i okazania w banku pisma zezwalającego na wypłatę. W przypadku zwrotu nadwyżki VAT konieczne będzie posiadanie zgody urzędu skarbowego.

Jeśli ubiegamy się o wypłatę środków zmarłego bliskiego należy okazać następujące dokumenty:

  • postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub
  • akt poświadczenia dziedziczenia wydany przez notariusza.

Takie działania wymagają nieco czasu i odzyskanie środków może się opóźnić.

Jeśli chodzi o rachunek techniczny powiązany z kredytem hipotecznym lub samochodowym, odzyskanie z niego środków jest w zasadzie niewykonalne.

Pieniądze przekazane omyłkowo na konto techniczne kredytu zostaną pobrane przy kolejnej racie.

Jedyne na co możemy liczyć ze strony banku, to propozycja przekazania nadwyżki na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Musimy wówczas złożyć stosowną dyspozycję za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.

Jeśli na koncie pozostanie nadwyżka po spłaceniu całej kwoty kredytu, także będziemy musieli poczekać na wydanie decyzji przez bank. Oczywistym tego powodem jest to, że samodzielnie nie możemy dysponować tymi środkami.

Nadpłatę bank przekaże na nasze indywidualne konto wskazane w umowie o zawarcie kredytu.

Jeżeli posiadamy rachunek w innej instytucji możemy spotkać się z propozycją innej formy zwrotu (np. wypłata w oddziale lub przekaz pocztowy na koszt klienta).

Likwidacja rachunku technicznego

Warto mieć na uwadze, że właścicielem konta technicznego jest bank. I to on decyduje o zamknięciu konta w oparciu o wewnętrzne procedury.

W teorii jeśli lokata zostanie zakończona, kredyt spłacony lub zrezygnujemy z karty przedpłaconej, dedykowane konto techniczne powinno zostać z automatu zamknięte.

Warto jednak upewnić się czy rzeczywiście tak się stało. Taką informację uzyskamy np. dzwoniąc na infolinię. Bywa bowiem tak, że banki nie zamykają kont technicznych od razu, co może powodować później pewne pomyłki.

Oszustwa związane z przelewem na konto techniczne

Oszuści internetowi podszywający się pod pracowników banku starają się z całych sił wykorzystać brak wiedzy społeczeństwa na temat rachunku technicznego.

W rozmowie telefonicznej przekazują potencjalnej ofierze informację o zagrożeniu środków i zachęcają do przekazania ich na konto techniczne.

Zdarza się również, że przesyłają poszkodowanemu maila z umową przekazania zagrożonych oszczędności na konto techniczne lub wiadomość SMS z numerem konta.

Nie trudno domyślić się, że takie konto jest w rzeczywistości rachunkiem należącym do oszustów, prowadzonym zazwyczaj w innym banku polskim lub zagranicznym.

W razie otrzymania podobnego telefonu warto skorzystać z narzędzia do identyfikacji banku po numerze rachunku i zweryfikować, jaki bank prowadzi owo ”konto techniczne”.

Podsumowując, konto techniczne charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością i jego celem jet jedynie obsługa kredytu, lokaty czy karty przedpłaconej.

Służy także do prowadzenia ewidencji operacji zrealizowanych przez posiadacza wyżej wspomnianych produktów.

Otwarcie i prowadzenie go zazwyczaj nic nie kosztują, jednak nie ma co brać tego za pewnik i warto każdorazowo zweryfikować taką informację.

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości konta technicznego należy dokładnie zrozumieć jego funkcjonowanie i związane z nim ograniczenia.

Oceń
[Głosów: 1 Średnio: 5]